Kurzemes Vārds

07:33 Ceturtdiena, 4. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Cilvēks nedēļas centrā

Jauna, bet ar prātu

Andrejs Rjabcevs

Grūti šonedēļ bija nepamanīt, ka Liepājas vārds atkal izskanēja plašsaziņas līdzekļos. Šoreiz uzmanības centrā bija 7.vidusskolas direktore Nadežda Ērcīte un pret viņu ierosinātā krimināllieta par naudas piesavināšanos un izšķērdēšanu lielos apmēros. Šķiet, līdz šim nepieredzēts gadījums ne tikai liepu ieskautajā pilsētā, bet arī visā Latvijā, ka skolas direktorei, iespējams, jau pavisam drīz tiesas priekšā iznāks skaidroties par darbā pieņemtajām mirušajām dvēselēm, par kurām viņa saņēmusi arī algu. Vai tas tā tiešām ir bijis, to lai lemj tiesa, taču Ekonomikas policijā ir pārliecināti, ka apsūdzības uzrādīšanai pierādījumu savākts pietiekami. Tieši tāpēc šonedēļ uzmanības centrā ir cilvēks, kas visperfektāk pārzina visas šīs publicitāti ieguvušās krimināllietas nianses un vislielāko darbu ieguldījis nozieguma atklāšanā. Tā ir Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Ekonomikas policijas Smago un organizēto noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanas nodaļas galvenā inspektore SANITA BITE.

Sanita Bite neslēpj, ka krimināllieta pret Liepājas 7.vidusskolas direktori Nadeždu Ērcīti ir bijusi viena no interesantākajām viņas praksē un viņa ar nepacietību gaida prokuratūras atzinumu un vēlāk arī tiesas spriedumu šajā lietā. Diemžēl, ņemot vērā, ka Ekonomikas policijā šobrīd izskatīšanas stadijā ir ļoti daudz lietu, tiešām neatliekot daudz laika un reti izdodoties izsekot ierosināto lietu izskatīšanai arī tiesas zālē. "Es šo lietu izmeklēju ar lielāku azartu nekā citas. Kāpēc? Tajā ir iesaistīti bērni un viņu veselība. Uzskatu, ka pats lielākais grēks, kas var būt: ja mēs savu materiālo labumu gūstam uz bērnu, vecu un slimu cilvēku rēķina. Kamēr lieta tiesā vēl nav bijusi, es negribu gari par to runāt, bet varu pateikt, ka ir ļoti daudz liecību, kas rāda, cik briesmīgas lietas tur ir notikušas," klāsta inspektore.

Darbu Ekonomikas policijā S.Bite uzsāka 1999.gadā, kad vairākus gadus jau bija strādājusi par izmeklētāju 3.iecirknī. Ekonomikas policijas priekšnieka G.Atujeva piedāvājums nācis ļoti negaidīti, taču tagad Sanita jūt, ka nokļuvusi īstajā vietā un dara īsto darbu. "Tas nekas, ka jauna, bet ar prātu" – tā pavisam īsi Ekonomikas policijas Smago un organizēto noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanas nodaļas vecāko inspektori raksturoja noziedznieku grupa, ko nesen aizturēja Liepājā par viltotu monētu izplatīšanu spēļu automātos. Situācija sākotnēji virzījusies par labu aizturētajiem, jo policijai nebija izdevies iegūt nepieciešamos pierādījumus, kurus personas slēpa. Taču vēlreiz un vēlreiz rūpīgi izpētot lietas materiālus Sanita Bite un viņas kolēģi nāca uz pēdām pierādījumiem, tāpēc jau nākamajā dienā aizturētie puiši sapratuši, ka neizdosies apmānīt izmeklētājus.

Par savu darbu Smago un organizēto noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanas nodaļas galvenā inspektore izsakās diezgan īsi: tas ir kā krustvārdu mīklu minēšana. Kaut kas ir zināms, kaut kas nav – lai atminētu mīklu, uzdevums ir atrast nezināmo! Tāpat kā krustvārdu mīklās ir horizontālie vārdi un vertikālie vārdi, kurus, pareizi atminot, veidojas skaidrāks skatiens uz mīklu, tāpat arī ekonomiskos noziegumos ir cietušie un ir apsūdzētie, kā arī viņu liecības, kuras tikai visas kopā spēj atklāt pilnīgu nozieguma ainu. Tāpat kā krustvārdu mīklā, reizēm pietrūkst viena vārda, lai varētu skaļi paziņot, ka mīkla ir atminēta, arī izmeklēšanas darbā reizēm pietrūkst viena vienīga notikuma posma, kas neļauj sekmīgi pabeigt izmeklēšanu, lai sodītu vainīgo personu. Izmeklētāja uzdevums ir sameklēt šo trūkstošo vārdiņu. Tieši tas arī Sanitā rada lielāko azartu darbā.

Arī citi cilvēki, kas ir pazīstami ar Sanitu Biti, apgalvo, ka šai sievietei darbs ir kā sevis apliecinājums – viņai nepatīk vieglākas krimināllietas, kad aizdomās turamā persona atklāti izkrata sirdi jau pirmajā nopratināšanas laikā. Tās ir krimināllietas, kurās vienkārši jāfiksē visi pārējie pierādījumi, un lieta jau pavisam drīz nonāk prokuratūrā. Pavisam citāda Sanitas attieksme esot jūtama krimināllietās, kas prasa īpašu koncentrēšanos un spēju paredzēt notikumu gaitu jau par vairākiem soļiem uz priekšu. Sanitai sagādā lielāko baudījumu tieši lieta, kurā aizdomās turamā persona vispirms ir noliegusi savu vainu, centusies mainīt liecības, varbūt pat draudējusi un citādi mēģinājusi maldināt izmeklētāju. Viena no tādām lietām, kas sagādājusi vislielāko gandarījumu par veiksmīgo iznākumu, bija pirms vairākiem gadiem ierosinātā krimināllieta par pārkāpumiem maršruta taksometru darba organizācijā. Toreiz šoferi bija organizējuši savu arodbiedrību, un toreiz tur atklāja, ka dokumentos parādījušies viltoti paraksti, fiktīvi bijuši arī paši dokumenti. Vēl Sanitas Bites vadībā tika izmeklēta lieta par viltus monētu izplatīšanu spēļu automātos Liepājā. Par visām savām krimināllietām Sanita nemaz nevēlas gari runāt, jo to esot krietni daudz (ir ne mazums arī diezgan skandalozu), taču lieka publicitāte tikai traucē produktīvam izmeklēšanas darbam. Un arī šajā, Nadeždas Ērcītes lietā, esot vēl tik daudzas nianses, ko labāk nemaz neatklāt, līdz tiesai tie esot Ekonomikas policijas trumpis.

Bet par darba trūkumu viņa tiešām nesūdzas, jo reti gadoties brīvāks brīdis. Biežāk gan kabineta logos Vecās ostmalas mājā gaisma redzama vēl vēlā vakarā, jo Smago un organizēto noziegumu izmeklēšanas nodaļas galvenā inspektore, ja ir ievilkta kārtējās krimināllietas atšķetināšanā, tik viegli nespēj atrauties no darba. Tieši tāpēc, domājot par paveikto un vēl darāmo, paiet arī brīvdienas un atvaļinājums. Jūra ir vienīgā, kas spēj izmeklētājas domas kaut uz īsu brīdi atraut no domām par kādu pārkāpumu. Sanitai piemīt policistiem diezgan raksturīga īpašība – pārliecība par savu darāmo darbu un pat reizēm fanātiska aizraušanās ar to. Un, sarunājoties ar cilvēkiem, kas Sanitu pazīst, arī man radās iespaids, ka viņa ir cilvēks, kas nonācis īstajā vietā un īstajā laikā. Šis darbs nav vienkārši maizes pelnīšanai – tas viņai vairāk ir sirdslieta.