Kurzemes Vārds

03:25 Sestdiena, 4. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi Dzimst jauns teātra festivāls

Mārīte Gulbe

Liepājas teātrī notikušajā preses konferencē aktrise, arī režisore un projektu vadītāja Dzintra Klētniece klātesošos iepazīstināja ar savu jaunloloto un apjomīgo ieceri – starptautiska monoizrāžu festivāla "Zvaigzne" tapšanu. Latvijā šāds festivāls norisināsies pirmo reizi.

Ideja par šāda viena aktiera teātra foruma radīšanu Latvijā Dz.Klētniecei radusies pēc viņas un aktrises Lāsmas Kugrēnas veidotās izrādes "Mazā Boije" iesaistīšanās starptautisko festivālu apritē. Kopš 1999.gada Dz.Klētniece ir aktīva starptautisko monoizrāžu festivālu dalībniece.

Projekta "Zvaigzne" īstenošanu faktiski uzsāka jau 1999.gada pavasarī, kad grupai Latvijas teātru mākslinieku bija iespējams Sanktpēterburgas starptautiskajā monoizrāžu festivālā "Monoklis" iepazīties ar piedāvātajiem iestudējumiem un izdarīt pirmo atlasi Rīgas festivālam. Pēc tam projekta programmu papildināja labāko izrāžu izvēle Maskavas, Ķīles, Kijevas, Vroclavas un Minskas festivālos.

Festivāls "Zvaigzne" notiks 2003.gada 12.–17.aprīlī, un tā norises vieta būs ne vien Rīga, bet arī Liepāja, Daugavpils un Valmiera. Atsevišķas izrādes plāno arī citās Latvijas pilsētās. Festivāla apjomīgajā programmā iekļautas 19 ārzemju izrādes – tās veidojuši aktieri no Norvēģijas, Francijas, Krievijas, Vācijas, Anglijas, Baltkrievijas, Polijas, Šveices, Holandes, Lietuvas, Izraēlas un Īrijas. Tām paralēli ritēs arī latviešu monoizrāžu skate.

Festivāla darba grupā ir pazīstamais mākslinieks I.Blumbergs, TV žurnāliste M. Balode, teātra kritiķe G.Saulīte, aktieri M.Janaus un Juris Strenga u.c. Festivāla veiksmīgai norisei nepieciešams apmēram 40 tūkstošu latu liels finansējums, kas organizatoriem pagaidām ir visakūtākais jautājums.

Atkal jauni liepājnieku vārdi

Līvija Leine

Centrālā vēlēšanu komisija pieņēmusi un apstiprinājusi arī Zaļās partijas un Zemnieku savienības, partijas "Mūsu Zeme", Latvijas Pirmās partijas un Sociāldemokrātiskās Labklājības partijas sarakstus. Tos pārlapojot, atkal ieraugāmi dažu liepājnieku un novadnieku vārdi. Zaļo un zemnieku savienība savā Saeimas deputātu kandidātu sarakstā iekļāvusi Durbes novada zemnieces Ārijas Jerumanes vārdu, viņa tiek titulēta kā centriskās partijas "Latvijas zemnieku savienība" Kurzemes apgabala kuratore. Turpat atrodams arī Nīcas Pagasta padomes priekšsēdētāja vietnieka Andra Maisiņa vārds. Latvijas Pirmā partija par deputātu kandidātiem izvēlējusies LR Naturalizācijas pārvaldes Liepājas reģionālās nodaļas vadītāju Juri Āboliņu un Liepājas pilsētas Dzimtsarakstu nodaļas pārzini Dzintru Mirdzu Reisu. Sociāldemokrātiskās Labklājības partijas deputātu kandidātu vidū atrodams SIA "Radio "Liepāja"" prezidenta Genādija Pritkova, Liepājas Profesionālās orientācijas kabineta vadītājas, kādreiz Sieviešu partijas dibinātājas Ilzes Sīkles vārds. Partijas "Mūsu zeme" izvirzīto deputātu kandidātu sarakstā liepājnieku vārdus gan neizdevās atrast.

Kopā ar Kipras un Spānijas jauniešiem

No šodienas mūsu pilsētā realizēs jauniešu starptautisku projektu "Kreativitāte kā pašizpausmes forma". Tajā kopā ar mūsu puišiem un meitenēm iesaistīti desmit jauniešu no Kipras un desmit – no Spānijas. Projekta iniciatori un idejas autori ir sabiedriskā organizācija "Kultūras projektu koordinācijas centrs", Liepājas Jaunatnes centrs un Mākslas vidusskola. Nedēļas laikā jaunieši iepazīsies ar projektā iesaistīto valstu kultūru, klausīsies mūziku, mācīsies tautas dejas un dziesmas. Mākslas vidusskolas darbnīcās profesionāļu vadībā apgūs radošās prasmes un iemaņas, darbosies tekstila, mūsdienu dejas, instalāciju, mūzikas un foto darbnīcas. Paredzēta arī atpūta Bernātu pludmalē, slidošana ledushallē, vizināšanās ar jahtu "Palsa", festivāla "Liepājas dzintars" un Amatnieku svētku apmeklēšana.

Lietuvieši sāk pārdot arī būviekārtas

Pilsētas būvniecības iekārtu tirdzniecības tīklā atklāts jauns veikals – Lietuvas kompānijas meitasuzņēmuma Latvijā SIA "Serpantinas" veikals, kurā, pēc kompānijas ģenerāldirektora Romualda Jokšas teiktā, būs tādu preču piedāvājums, kāda Liepājā līdz šim nav bijis. Uzņēmums ir pasaulē pazīstamo firmu "Esab", "Atlas", Corpo", "Miller" pārstāvis Latvijā. Veikalā varēs iegādāties metināšanas un metālapstrādes iekārtas, gaisa kompresorus, ventilācijas sistēmas, arī daudz citu preču. Liepājas filiāle nodarbosies gan ar preču mazumtirdzniecību, gan vairumtirdzniecību. Veikala telpās Cukura ielā ir arī neliela izstāžu zāle, kurā regulāri rīkos piedāvātāto iekārtu paraugdemonstrējumus.

"Liepājas metalurgs" atjauno eksportu uz ASV

Kā tika plānots, šovasar akciju sabiedrība "Liepājas metalurgs" atsākusi produkcijas eksportu uz ASV. 12.jūlijā ar kuģi no Liepājas ostas uz ASV tika transportēts pirmais sūtījums "Liepājas metalurga" produkcijas – 20 000 tonnu armatūras. "Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka "Liepājas metalurgam" eksports uz ASV bija jāpārtrauc, kad liepājniekiem tika piemērotas īpašās antidempinga nodevas. Tas uzņēmumam bija ļoti sāpīgi, jo iepriekš tas ASV realizēja lielāko daļu savas eksporta produkcijas. Bet šobrīd "Liepājas metalurgs" ir noslēdzis divus kontraktus par produkcijas realizāciju ASV. Abi sadarbības partneri jau pirms "Liepājas metalurga" antidempinga nelaimēm sadarbojās ar uzņēmumu. Kā izteicies uzņēmuma prezidents Valērijs Terentjevs, Liepājas metālražotāji ASV tirgū atgriezīsies pakāpeniski un ļoti uzmanīgi, respektējot tur noteiktās prasības.

Atkal palielināts pārkrauto kravu apjoms ostā

Liepājas ostā šā gada pirmajos septiņos mēnešos pārkrauts 2 275 100 tonnu kravu, kas ir par 15,9 procentiem vairāk nekā šādā laikposmā pērn. Ostā pārkrauts 302 800 tonnu beramkravu, kas gan ir par 1,9 procentiem mazāk nekā pērn. Visvairāk sarucis tieši pārkrauto ķīmisko beramkravu apjoms: pērn tika pārkrauts 42 900 tonnu, šogad tikai 2400 tonnu. Toties strauji – par 48,1 procentu – palielināts pārkrauto lejamkravu apjoms, jo gada pirmajos septiņos mēnešos ostā pārkrauts 564 300 tonnu lejamkravu. Īpaši strauji palielināts pārkrautās jēlnaftas apjoms: pērn Liepājā septiņos mēnešos pārkrāva 5200 tonnu jēlnaftas, šogad – jau 36 500 tonnu. Ostā pārkrauts arī 491 300 tonnu naftas produktu, kas ir par 38,3 procentiem vairāk nekā pērn. Turpinājis palielināties arī pārkrauto ģenerālkravu apjoms: pirmajos septiņos mēnešos pārkrauts 1 408 000 tonnu ģenerālkravu – par 10,6 procentiem vairāk nekā pērn.

"Gaismiņa" ieraksta pirmo albumu

Ansambļa "Gaismiņa" dziedātājas kopā ar savu vadītāju Dzintru Orbu rīt dodas uz Rīgu, lai "Latvijas radio 2" skaņu ierakstu studijā turpinātu darbu pie sava pirmā albuma "Dzied dvēsele". Tajā apkopotas galvenokārt Liepājas komponistu dziesmas, kuru melodijas komponējuši A.Eniņš, A.Kontauts, M.Grauduže un aranžējis ansambļa koncertmeistars N.Kalniņš. Tāpēc arī dziedātājiem bija karsta vasara visos veidos, jo visu laiku notika mēģinājumi, bija arī koncerti. Ansambļa "Gaismiņa" vadītāja Dzintra Orba ir pateicīga atbalstītājiem – apdrošināšanas firmai "BTA", Lauvu klubam, Zemnieku savienībai, bet vēl viņa turpina meklēt palīdzību, lai varētu izdot šo skaņu albumu.

Iegulda izturīgas caurules

Turpina remontēt sabiedriskās ēkas fasādi Graudu ielā 50. Tās pirmo daļu rekonstruēja pērn, un tā pārvērtās līdz nepazīšanai. Tagad būvnieki strādā ēkas otrā pusē – Avotu ielā. Objektā darbs ir arī siltumenerģētiķiem, jo siltuma trašu mūžs, kā zināms, nav garš. "Liepājas siltuma" speciālisti nomainīja daļu sava cauruļvada līdz ēkai. Darbs tika paveikts ātri un augstvērtīgi, pielietojot caurules, kuru izolācija veidota rūpnieciski. Šīs caurules kalpos ilgāk, lai gan arī izmaksā dārgāk. Taču remontnieki atzinīgi novērtēja arī tās caurules, kas pie ēkas zemē ieguldītas pirms trīsdesmit gadiem, jo tās izrādījās ekspluatācijai vēl derīgas.