Kurzemes Vārds

02:37 Sestdiena, 4. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Sirmajā Klaipēdā svētki beigušies

Pauls Kaufmanis, "Kurzemes Vārda" speciālkorespondents Klaipēdā

Pagājušās nedēļas nogalē Klaipēdā, Liepājas sadraudzības pilsētā, dzīvei bija neierasti straujš vēriens, jo klaipēdnieki un viesi svinēja pilsētas 750.gadadienu. Kopā ar apaļo jubileju tika svinēti arī Jūras svētki, ko daudzi klaipēdnieki uzskata par lielāko ikgadējo pasākumu Lietuvā.

Lai arī svētku garšu lietuvieši bija izjutuši jau krietni vien agrāk, kulminācija bija sestdienas vakars ar krāšņu uguņošanu un dejām līdz pat rīta gaismai. Kā atzina klaipēdnieki, uguņošana bijusi neredzēti skaista, ar to nevarot sacensties neviens no iepriekšējo gadu Jūras svētkos skatītajiem salūtiem.

Jāatzīst, ka svētku organizatori par pasākumu programmu bija rūpējušies īpaši. Uz daudzajām skatuvēm pilsētā nemitīgi cits pēc cita kāpa mākslinieki. Pie vienas skatuves no agra rīta līdz vēlai naktij skatītājus pulcēja dažādas folkloras kopas gan no Lietuvas, gan tuvākajām kaimiņvalstīm. Citā vietā vēl ilgi pēc tumsas iestāšanās savu māku rādīja teātru kolektīvi, vēl citur spēlēja Lietuvā pazīstami mūziķi. Protams, kā jau tas pienākas ģimenes svētkiem, netrūka arī izklaides un atrakcijas jaunajiem svētku apmeklētājiem.

Jau ceturtdien liela daļa galveno ielu tika slēgtas transportam. Cita pēc citas tika uzslietas kafejnīcas un vasaras dārzi. Kāda klaipēdniece, kas ieradusies savā pilsētā pēc ilgāka pārtraukuma, bijusi pārsteigta par Klaipēdas pārvērtībām svētku laikā. Šķitis, ka pat ābolam nav kur nokrist. Īpaši nepretojoties pūlim, lēnā plūsmā ar ļaužu straumi varēja nonākt līdz interesējošajai vietai un varbūt pat cerēt apsēsties pie galdiņa.

Ar visai lielu interesi klātesošie vērās debesīs, kad tajās parādījas trīs gandrīz blakus lidojošas lietuviešu lidmašīnas, kas laupīja skatītāju uzmanību uz skatuvēm notiekošajām darbībām, virs vecpilsētas veicot ne vienu vien atraktīvu darbību, arī daudzas galvu reibinošās nāves cilpas.

Šķita, ka nedēļas nogales iecienītākā krāsa bija strīpainā – daudzi bija tērpušies zilibaltistrīpotajos jūrnieku krekliņos, ko varēja iegādāties no garāmejošajiem jūrniekiem vai iegūt balvā kādā no daudzajiem konkursiem.

Lietus arī neuzlija, bet dienas vidū, kad saule gaisu bija sakarsējusi līdz 30 grādiem un pat vairāk, nekas cits neatlika, kā, glābjoties no karstuma, vairot saldējuma un alus pārdevēju ienākumus. Visvairāk gan svelmi droši vien izjuta dziedātāji un dejotāji. Taču tas nemazināja interesi par dejām un dziesmām. Pat pēc uzstāšanās vienā otrā kafejnīcā varēja dzirdēt letiņu skaļās balsis, kas piepildīja Klaipēdas ielas. Par Liepājas rajona dziedātājiem un dejotājiem gādību uzņēmās Klaipēdas apriņķa latviešu asociācijas "Atpūta" direktors Gotfrīds Tapiņš, kas nenoguris darīja visu iespējamo, lai mākslinieki justos labi. "Man ir liels prieks, ka latvieši atrada iespēju atbraukt uz mūsu svētkiem. Gribu visiem pateikt lielu paldies, jo tik kuplā skaitā nebija neviena cita delegācija," sacīja G.Tapiņš.