Kurzemes Vārds

22:17 Svētdiena, 5. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Gribi studēt? Maksā ragā!

Daina Meistere

Augstskolās beigušies iestājeksāmeni un noskaidroti nākamie studenti. Apkopotā informācija rāda, ka jauniešu tieksme pēc izglītības ir liela. Pieaugusi reģionālo augstskolu popularitāte. Gan mūsu Pedagoģijas akadēmijā, gan Daugavpils universitātē un Vidzemes augstskolā šogad pieteicās vairāk reflektantu nekā iepriekšējā gadā. To apliecina arī šās vasaras lielie konkursi uz vienu studiju vietu. Populārākās jauniešu vidū šogad bija svešvalodas, psiholoģija, ekonomika, dabas zinātnes, vides un datorzinību studiju programmas. Pedagoģijas akadēmijā vislielākie konkursi bija studiju programmās, kurās piedāvā apgūt iestādes un uzņēmumu vadību, tūrisma menedžmentu, un tajās, kas saistītas ar vizuālo mākslu.

Skaudrā realitāte ir tāda, ka augstākajās mācību iestādēs vietu skaits budžeta grupās aizvien sarūk. Turklāt ir augstskolas, kurās tādu vispār nav. Arī mūsu Pedagoģijas akadēmija uzņem studentus, kuriem jāmaksā par savu izglītību, tāpat sava maksa ir RTU Mācību zinātniski tehniskā kompleksa augstskolas grupām un citām zināšanu apguves iestādēm, kas mūsu pilsētā veido centrus un filiāles.

Tad nu tos puišus un meitenes, kuri spēja izturēt lielo konkurenci, jo konkursi nereti pārsniedza pat vairāk nekā desmit cilvēku uz vienu studiju vietu, var nosacīti iedalīt divās grupās. Laimīgie – tie, kuriem izdevies iekļūt tā saucamajās budžeta grupās un tātad galvenā rūpe nu būs sekmīgi mācīties, un maksas grupu studenti. Tos savukārt atkal var iedalīt divās lielās grupās. Tie, kuriem ir pietiekami naudīgi vecāki, kas bez liekām rūpēm un raizēm atdara savus maciņus un sedz prasīto summu, vai arī apdomīgi un prātīgi vecāki, kuri jau laikus bija pieļāvuši iespēju, ka skola maksā naudu, un rēķinājušies ar to. Un visbeidzot dzīves realitātes pārsteigtie, kuriem prieku par atvases panākumiem nomainījis uztraukums un kuri tagad drudžaini meklē naudu pirmajai iemaksai.

Tā nu vecāki (jo kur gan skolas beidzējs ņem naudu!) prieku par sava bērna labajām sekmēm un panākumiem, augstskolas virsotņu iekarošanu uzsākot, drudžaini meklē, kā samaksāt par pirmo mācību pusgadu. Jo problēma daudzus pārsteidza nesagatavotus. Jo daudzi paļāvās uz to, ka galu galā ir taču studiju kredīti, kas ir atbalsts tiem, kuri nevar uzreiz segt mācību maksas. Bet izrādījās, ka pirmkursniekiem, reģistrējoties ir jāsedz puse no studiju gada izmaksām. Tādas prasības šogad izvirzīja, piemēram, Latvijas Universitāte. Tā būs jādara arī Pedagoģijas akadēmijas studentiem.

Tā nav maza summa. Kādas studentes mamma gurdi sacīja, ka darīs visu, lai šo naudu dabūtu un nokārtotu pirmo iemaksu. Saprotot, ko tas maksās ģimenei, jo bez jaunā studenta ir jāskolo vēl divi bērni. Kāds cits jaunietis, iekļuvis maksas grupā un uzzinājis, ka nauda jāsadzen, vēl pirms mācības uzsāktas, apjautāja visus savus paziņas, meklējot aizdevumu, jo, kaut arī pieteicies uz studiju kredītu, tik ātri to saņemt nevar. Viņam tā bija zināma pieredze, ka nauda tik viegli rokā nedodas.

Mūsdienu jaunieši studiju kredītu uzņem kā normālu parādību, kā glābiņu. Bet, kā jebkurš aizdevums, tas tomēr būs jāsedz. Taču par to viņi, kas tikai uzsāks studenta gaitas, vēl nedomā. Bet tā droši vien ir cita tēma.