Kurzemes Vārds

01:13 Sestdiena, 4. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas rokādē intriga katrā turnīrā

Kaspars Migla

No ceturtdienas līdz svētdienai Latviešu biedrības namā aizvadīts nu jau devītais turnīrs "Liepājas rokāde". Spraigās un intriģējošās cīņās aizritēja trīs turnīri – "Open", superturnīrs un ātrspēle, kā arī ielikti labi pamati nākamajās šaha batālijām mūsu pilsētā.

Turnīrs "Open"

Kaut arī turnīrs "Open", neskaitot Latvijas pārstāvjus, šogad varēja lepoties tikai ar sešiem lietuviešiem un vienu Krievijas šahistu, pieciem lielmeistariem – Jevgēņiju Svešņikovu, Danielu Frīdmanu, Normundu Miezi, Māri Krakopu, Jāni Klovānu un divām lielmeistarēm – Ingūnu Ernesti, Viktoriju Čmilīti, tik intriģējos tas sen nebija bijis.

Pirmo reizi "Liepājas rokādes" norises formāts paredzēja, ka labākajiem turnīra "Open" spēlētājiem būs iespēja iekļūt superturnīrā, un šādu iespēju garām negribēja laist neviens. To vidū arī mūsu Vadims Daškevičs. Turnīra gaitā, lielmeistariem zaudējot punktu pēc punkta, izveidojās situācija, ka pēdējā kārtā uz trim ceļazīmēm reāli pretendēja astoņi šahisti, kurus šķīra tikai puspunkts. Formāli visneizdevīgākajā situācijā atradās trīs lielmeistari – Jevgēņijs Svešņikovs, Normunds Miezis un Daniels Frīdmans, kuri pie pirmajiem trim galdiņiem spēlēja ar melnajām figūrām. Skatītāju vislielākā interese bija pievērsta pirmajam galdiņam, kur perspektīvākais Liepājas šahists Vadims Daškevičs bija cieši nolēmis apspēlēt titulēto Svešņikovu. Šoreiz tas vēl neizdevās, un liepājniekam iznāca atzīt pieredzes un meistarības pārākumu, kā arī samierināties ar 11.vietu.

Pat ar uzvaru pēdējā kārtā turnīra "Open" augstākā reitinga īpašniekam Danielam Frīdmanam nepietika, lai iekļūtu pirmajā trijniekā. To izdarīja Jevgēņijs Svešņikovs, Normunds Miezis, un... Deniss Nikolajevs, kura FIDE reitings ir tikai 2288! Tas bija turnīra lielākais pārsteigums, kaut arī sarunā ar "Kurzemes Vārdu" 19 gadu vecais šahists ko tādu noliedza, apgalvojot, ka rēķinājies ar iekļūšanu superturnīrā un turnīrā viņam bija viegli spēlēt. Šaha pamatus Denisam ielicis treneris Katišonoks, pašlaik viņš mācās Latvijas Universitātē un apgalvo, ka šī prāta spēle viņam neesot pat pirmajā vietā un viņš ar šahu naudu negrasoties pelnīt. Mērķis superturnīrā ir nepalikt pēdējā vietā. Tas gan izklausījās pārāk pašpārliecināti, jo vidējais pretinieku reitings ir 2601.

Superturnīrs

Kā jau pēdējos trīs gadus ierasts, šaha festivālu vainagoja lielmeistaru superturnīrs. Organizators Āris Ozoliņš šogad bija aicinājis piecus dalībniekus. Gruzijas Šaha federācijas līdzprezidents, lielmeistars Zurabs Azmaiparašvili (FIDE reitings – 2676) "Liepājas rokādē" piedalījās pirmo reizi. Bet 1999.gada pasaules čempions Aleksandrs Halifmans (Krievija, 2698), Jans Elvests (Igaunija, 2600), Edvīns Ķeņģis (Latvija, 2594) un Aloizs Kveinis (Lietuva, 2559) iepriekšējos divos superturnīros jau bija spēlējuši.

Atšķirībā no iepriekšējā gada, kad Aleksejs Širovs jau pirms pēdējās spēļu dienas faktiski jau bija nodrošinājis uzvaru, vakar vadošo vietu īpašnieki tika noskaidroti tikai pēdējā kārtā. Tajā Jevgēņijs Svešņikovs uzvarēja Aleksandru Halifmanu, kas bija līderis visu turnīru, un, saskaņā ar papildrādītājiem, ieņēma 1.vietu (un ieguva 2000 dolāru), jo abiem bija pa 4,5 punktiem. Halifmans, kas tikai šogad Liepājā izcīnīja pirmo uzvaru kādā no partijām, palika otrais, bet 3.vietu ar 4 punktiem dalīja trīs sportisti – Azmaiparašvili, Ķeņģis un Elvests. Miezis palika sestais, Kveinis – septītais, savukārt pēdējās vietas īpašniekam Nikolajevam izdevās trīs spēles beigt neizšķirti – ar Miezi, Ķeņģi un Elvestu.

Uzvarētājs

Biežs Liepājas viesis, superturnīra un turnīra "Open" uzvarētājs Jevgēņijs Svešņikovs šogad pirmo reizi "Liepājas rokādē" pārstāvēja Latviju. Uz šādu soli mūsu valstī dzīvojošais Krievijas pilsonis un pasaulē atzīta šaha autoritāte izšķīrās tādēļ, ka, viņa vārdiem runājot, Krievijas Šaha federācijā nav demokrātijas. Turpretim šeit neesot nekādu aizkulišu spēļu, valdot likumība. Viņu nav mulsinājis arī fakts, ka Latvijas Šaha savienība joprojām ir parādā Starptautiskajai šaha federācijai vairāk nekā desmit tūkstošus Šveices franku, kāpēc netika pat aprēķināti Latvijas šahistu jaunākie reitingi. Interesanti, ka mūsu varas iestādes Svešņikovam nevēlas dot pastāvīgas uzturēšanās atļauju, tādēļ viņš vēlas iegūt Slovēnijas pilsonību – valsts, kuras valodu viņš pārvalda. Iznākumā kombinācija varētu būt visai interesanta – Latviju pārstāvošs Krievijas un Slovēnijas pilsonis.

Ātrspēle

"Liepājas rokādes" piecminūšu turnīra reglaments paredzēja divus posmus. Sestdien bija jāaizvada ātrspēles kvalifikācijas turnīrs, kurā bija jānoskaidro astoņi finālisti, bet svētdien notika galvenās sacensības, kurās apvienojās divi astotnieki – superturnīra dalībnieki un kvalifikācijas uzvarētāji. Aleksandrs Halifmans blicā nespēlēja, un viņa vietu ieņēma devītais labākais kvalifikācijā. Jau pirmajās kārtās savas pretenzijas uz uzvaru pieteica Daniels Frīdmans, kas iznākumā arī ieņema 1.vietu – 11,5 punkti no 15 iespējamajiem. Jevgēņijam Svešņikovam līdz trīskāršai uzvarai "Liepājas rokādē" pietrūka viena punkta. Tikpat daudz ieguva arī trešās vietas ieguvējs Jans Elvests. Liepājnieks Vadims Daškevičs ieņēma 13.vietu, pamanoties apspēlēt lielmeistaru Normundu Miezi.

Nākotne

Aizvadītās nedēļas nogalē Liepājā notika ne tikai šaha festivāla "Liepājas rokāde", bet arī Latvijas Šaha savienības valdes sēde un Baltijas valstu šaha vadošo amatpersonu tikšanās. Valdes sēdē nolemts intensificēt darbu jeb, kā pirms tam teica LŠS ģenerālsekretārs Elmārs Berķis, "lemsim, vai Latvijā šahs vēl ir vajadzīgs". Tika veiktas arī kadru izmaiņas valdē, norīkotas jaunas dažādu amatu atbildīgās amatpersonas, un lemts par gatavošanos olimpiādei, kas jau šoruden notiks Bledas pilsētā Slovēnijā.

Kā atzina Āris Ozoliņš, galvenie amatpersonu plāni Liepājā tiek saistīti ar Baltijas valstīm. Konkrētāk, ar iespējamajiem trim superturnīriem. Viens no tiem, protams, notiktu Liepājā, kā ierasts, augusta pirmās nedēļas nogalē, pārējie divi – Lietuvā un Igaunijā nedēļu pirms un pēc Liepājas turnīra. Sasaistot trīs turnīrus, varētu gūt ievērojamu efektu. Pirmkārt, samazināt ekstraklases lielmeistaru ceļa izdevumus, jo visiem tikai vienreiz būtu jābrauc uz Baltijas valstīm, otrkārt, mazāks būtu jāmaksā honorārs par piedalīšanos katrā no šiem saistītajiem turnīriem, treškārt, vieglāk būtu piesaistīt vienu ģenerālsponsoru. Iespējams, šie trīs turnīri varētu notikt jau nākamgad, tā kā Liepāja bez pasaules līmeņa šahistiem nepaliks.

Šis turnīrs nebūtu noticis, ja netiktu saņemts sponsoru atbalsts. Tie bija: Liepājas dome, firma "ETB", SEZ, Kirovs Lipmans, SIA "Tirgonis", "Tonus Elast", Pētertirgus, "Hidrolats", "Būvnieks", "Evija", "Terrabalt", "Būvmehanizācija" un "Liepājas metalurgs".

"Liepājas rokāde"

Turnīrs "Open", 9.kārtas. 1.Jevgēņijs Svešņikovs 8 punkti, 2.Deniss Nikolajevs 7,5, 3.Normunds Miezis 7,5, 4.Daniels Frīdmans 7,5, 5.Maksims Noviks (Krievija) 7, 6.Dagne Čiukšite (Lietuva)... 10.Jānis Klovāns 6,5, 11.Vitālijs Daškevičs 6,5,... 15.Māris Krakops 6,5.

Superturnīrs. 1.kārta. Zurabs Azmaiparašvili (Gruzija) – Deniss Nikolajevs 1:0, Aleksandrs Halifmans (Krievija) – Normunds Miezis 1:0, Aloizs Kveinis (Lietuva) – Jevgēņijs Svešņikovs 0:1, Jans Elvests (Igaunija) – Edvīns Ķeņģis 0,5:0,5. 2.kārta. Azmaiparašvili – Halifmans 0,5:0,5, Nikolajevs – Ķeņģis 0,5:0,5, Svešņikovs – Elvests 0,5:0,5, Miezis – Kveinis 1:0. 3.kārta. Halifmans – Nikolajevs 1:0, Kveinis – Azmaiparašvili 0,5:0,5, Ķeņģis – Svešņikovs 0,5:0,5, Elvests – Miezis 1:0. 4.kārta. Azmaiparašvili – Elvests 0,5:0,5, Halifmans – Kveinis 1:0, Miezis – Ķeņģis 0:1, Nikolajevs – Svešņikovs 0:1. 5.kārta. Ķeņģis – Azmaiparašvili 0,5:0,5, Elvests – Halifmans 0,5:0,5, Kveinis – Nikolajevs 1:0, Svešņikovs – Miezis 0,5:0,5, 6.kārta. Azmaiparašvili – Svešņikovs 1:0, Halifmans – Ķeņģis 0,5:0,5, Kveinis – Elvests 0,5:0,5, Nikolajevs – Miezis 0,5:0,5. 7.kārta. Miezis – Azmaiparašvili 1:0, Elvests – Nikolajevs 0,5:0,5, Svešņikovs – Halifmans 1:0, Ķeņģis – Kveinis 0,5:0,5. 1.Svešņikovs – 4,5, 2.Halifmans – 4,5, 3.–5. Azmaiparašvili, Elvests, Ķeņģis – pa 4, 6.Miezis – 3, 7.Kveinis – 2,5, 8.Nikolajevs – 1,5.

Turnīra "Open" balvas. Labākais jaunietis – Vadims Daškevičs, jauniete – Katrīna Šķiņķe, sieviete – Viktorija Čmilīte, seniors – Jānis Klovāns, labākais liepājnieks – Rinats Muhamadejevs.

Ātrspēle. 1.Daniels Frīdmans – 11,5 punkti, 2.Jevgēņijs Svešņikovs – 10,5, 3.Jans Elvests – 10,5, 4.Normunds Miezis – 9,5, 5.Maksims Noviks – 9,5, 6.Zurabs Azmaiparašvili – 9, 7.Māris Krakops – 9, 8.Edvīns Ķeņģis – 8,5, 9.Aloizs Kveinis – 8, 10.Guntars Antoms – 7,5, 11.–12. Deniss Nikolajevs, Egils Levendelis – pa 6, 13.Vadims Daškevičs – 5, 14.Arnolds Luckāns – 4,5, 15.Sergejs Metreveli – 3, 16.Jānis Daudzvārdis – 2.