Kurzemes Vārds

22:31 Svētdiena, 5. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Nedēļas jautājums

Trešdaļa devusi naudu ārstiem

Interneta aptaujā portālā www.liepajniekiem.lv trešdaļa balsotāju atzinusies, ka nelikumīgi devusi naudu ārstam, lai sekmētu savas ārstēšanas kvalitāti. Tas kļuva zināms pēc vakar veiktā apkopojuma no vairāk nekā simt balsotāju atbildēm interneta portālā. 35 procenti no visiem respondentiem izteicās, ka kaut reizi ir devuši ārstam naudu aploksnē, lai tādējādi iegūtu mediķa labvēlību un uzlabotu ārstējošā personāla attieksmi un ārstēšanas kvalitāti. Vēl 40 procentu no visiem aptaujas dalībniekiem izteikušies, ka nav pārliecināti, bet uzskata, ka naudas došana ārstiem var paātrināt atveseļošanos.

Kāds, kas sevi nosaucis par pieredzes bagātu slimotāju, komentāru sadaļā izsakās: "Ķirurģijas nodaļā un Traumatoloģijas nodaļā ir jādod, ja negribi palikt invalīds. Galvenais, ka dakteriem ir īsa atmiņa – jādod katru nedēļu, citādāk dakteris aizmirsīs, un tu vari gultā sapūt. Tāds nu ir fakts."

Kādas slimnieces dēls saka: "Mana māte bieži slimo. Agrāk bija vairāk naudas, tad viņa vienmēr iedeva ārstam. Citreiz pat 50 latu, un tad uzreiz mainījās attieksme. Tas ir ļoti svarīgi un nozīmīgi, ja slimnieks jūt, ka par viņu rūpējas un ārstē. Neviens ārsts gan nav atklāti prasījis aploksni – māte pati tā gribēja. Tā ārstēšana ir daudz efektīvāka."

"Man pašai nesen pagadījās notrāpīt uz slimnīcas gultas – sapratu, ka ir divas izvēles: samaksāt, lai mani beidzot ārstē, vai pamukt un ārstēties pašai. Izvēlējos otro. Kaut gan ne vienmēr ir tik slikti – kad ārstēju bērnu (ārstēšanas laiks bija visai iespaidīgs – četri mēneši slimnīcā!), naudu nedevu, bet attieksme pret mums bija vienkārši izcila. Tam, ka mazulis ir dzīvs, jāpateicas nevis naudai, bet dakteru (un Dieva) palīdzībai. Tad, kad mūs beidzot rakstīja ārā, ar vīru vienojāmies tomēr dakterei iedod aploksni (cik likām, neteikšu, bet maz tas nebija). Kā citādi varējām viņai pateikties? Viņas attieksme ne pirms naudas, ne pēc tās nemainījās," ir pārliecināta kāda lasītāja. Arī Arturs ir vienisprātis ar šo balsotāju, jo uzskata, ka nauda ārstiem, ja dodama, tad tikai pēc darījuma. "Tikai viens absurds – ne jau visi ārsti samierināsies ar domu, ka gan jau vēlāk šis pacients kādu piecīti iedos," domā Arturs. Bet pieredzes bagātā lasītāja uz to atbild: "Ārstam tā arī jāpasaka, ka mēs jau nu parādā nepaliksim. Tālāk jau lai pats domā. Vajag ārstus radināt pie pēcapmaksas!"

"Pamēģiniet nedot," sašutis saka cits lasītājs. "Kad likos slimnīcā, man uzreiz pateica, ka tik un tik būs par slimnīcu, bet tik un tik honorārs, kurš, saprotams, jāatskaita uz ķepas dakterim. Negribēju riskēt runāt pretī."

Vēl kāda lasītāja no savas pieredzes apgalvo, ka korupcija un dāvaniņu pieņemšana slimnīcā ir diezgan izplatīta: "Jā, nauda var ietekmēt! Bija jābūt operācijai, bet ārsts gandrīz pat virsū neskatījās, bet, kad iedevu naudu, uzreiz nākamajā dienā sāka gatavot operācijai"

Arī kāds skolotājs izrāda klaju neapmierinātību ar medicīnas iestādēs pastāvošo kārtību: "Viņi vienkārši ir palikuši nekaunīgi. Viņi vienkārši par mums ņirdz, sak, nonāksi manos nagos, tad parunāsim par visu! Kāpēc man kādam par to, ka viņš dara savu darbu, kaut kas jāmaksā? Neesmu manījis, ka kāds ārsts nāktu uz skolu un dotu aploksnīti man par to, ka mācu viņa bērnu."

Tomēr mūsu aptaujā bija arī cilvēki, kas pauda viedokli, ka naudas došana ārstiem neiespaido ārstēšanas kvalitāti. Kopumā tā izteikušies 16 procentu aptaujāto. "Ja jau visi dod, tad pacienti atkal nokļūst vienādās pozīcijās. Gluži tāpat, ja neviens nedotu," ir pārliecināts kāds balsotājs. Cita balsotāja izsakās: "Nekad neesmu devusi nevienam ārstam lieku naudu un aprūpi esmu saņēmusi labu. Čekiņus par pacienta nodevu gan nekad neprasu – lai ārstam vismaz kaut kas vairāk sanāk. Nezinu, bet ceru, ka vismaz mani 50 santīmu viņam paliek."

6 procenti no savas pieredzes ir guvuši pārliecību, ka naudas došana ārstiem neko nemaina.

Arī šonedēļ nerimstas balsošanas kaislības internetā, un jau no šodienas līdz svētdienai varat paust savu viedokli par "Liepājas dzintaru". Mēs centīsimies interneta portālā www.liepajniekiem.lv noskaidrot, vai šā gada festivāla programma atbilst šā Liepājas simbola augstajam statusam.