Kurzemes Vārds

05:43 Otrdiena, 31. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Cīravā izvērtēta sētu sakoptība

Gunta Leja

Cīravas pagastā beigusies teritorijas sakoptības izpēte, kurā piedalījās vērtēšanas komisija, dendrologs Ilmārs Graudiņš no Grobiņas un Pagasta padomes priekšsēdētājs I.Gulbis. Tika apskatītas 102 viensētas un ciematu mājas. Konkursam "Par sakoptāko sētu" nebija jāpiesakās, turklāt iedzīvotājiem tika dota iespēja arī atteikties no dalības, ko arī vairāku sētu īpašnieki izmantoja.

Jau iebraucot sētā, bija redzams, vai dārzs ir kopts un nezāles izspraukušās karstajā tveicē, vai sētas placis jebkad ir kādu pļaujamrīku baudījis, vai nevajadzīgas lietas ir tikko noliktas vai ieaugušas nezālēs.

Veicot darba apkopojumu, mājas tika grupētas pa gategorijām. No ciematu mājām par sakoptākajām tika atzītas Trenmoru ģimenes "Sniedzes", Jansonu "Rotas", Mucenieku "Lauri", Ērkuļu "Mežogas", Čanderu "Laines", Sedolu "Lāses", Ķeiseļu "Ziedugravas" u.c. Par sakoptākām lauku viensētām tika atzītas Dobeļu "Ziediņi", Piokānu "Viesturi", Rudzīšu "Līči", Šmitu "Aplociņi", Janaišu "Alejas" u.c., arī atpūtas komplekss "Mednieki". Ar dendroloģiskiem stādījumiem izceļas Ozolu ģimenes "Gusti" un Ančenko ģimenes "Tālivalži". Bez nosauktajām mājām vēl daudz ir labi koptu viensētu un ciematu māju, bet ir arī daudz nesakoptu vietu, kur netiek domāts par vidi un līdz ar to pagasta teritorijas kopainu.

Apskatot iestādes, atzīstami ir tas, ka sakoptas teritorijas ir pagasta mācību iestādēm - pamatskolai, arodvidusskolai un pirmsskolas izglītības iestādei "Pīlādzis". Bēdīgāks skats ir uz daudzdzīvokļu mājām, kur cilvēki, dzīvojot vienkopus, daudz nedomā par sakoptību - kāpņu telpas aizņem nevajadzīgas lietas, apavu kalni, dažviet valda arī netīrība, kaut arī ārpusē pie durvīm ir ziedošas puķu dobes. Ne ar pašu augstāko atzīmi, bet atzīmēt varētu "Zvaigznes" un "Blāzmas".

Šogad daudzās mājās vērojami līdzīgi dekoratīvie elementi - ratu riteņi, stilizēti rati un kartupeļu grozi ar ziedošām puķēm, bet atsevišķās vietās ir atrasti arī citi savdabīgi elementi, kur novietot ziedaugus.

Dendrologs I.Graudiņš, izsakot savu viedokli, atzīmē māju "Gusti", kur visā teritorijā ir ap 80 dažādu sugu augi. "Vīnkalnos" tiek selekcionētas vīnogas, saldie ķirši, kizils. I.Graudiņš bilst, ka daudzos dārzos ir tendence ieaudzēt Latvijā nesen introducētus augus. Daudzviet nezināšanas dēļ iestādīti nesaderīgi augi. Tādēļ svarīgi, iegādājoties augus, noskaidrot, kādi tie būs pēc vairākiem gadiem. Dendrologs vēl piebilda, ka pietiek ar ceriņiem un flokšiem, iztiekot bez svešzemju augiem, bet lai valdītu sakoptība kā dārzā, tā sētā.

Kā citkārt, arī šogad Latvijas proklamēšanas svētku reizē tiks godināti sakoptāko sētu īpašnieki. Par to vēl lems vērtēšanas komisija, un, iespējams, jau drīzumā tiks saņemti uzaicinājumi apmeklēt Ilmāra Graudiņa botānisko dārzu Grobiņā.