Kurzemes Vārds

18:22 Trešdiena, 8. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Uz Liepājas dzintara sliekšņa

Emīls Dreiblats

Šās vasaras muzikālo pasākumu blīvajā klāstā, kāds pieejams liepājniekiem un tiem, kuri, apzinoties pilsētu vēju un dzintara krastā joprojām dēvējamu par mūzikas Meku, gandrīz vai nepamanīts klāt ir tradicionāli viens no būtiskākajiem muzikālajiem notikumiem – festivāls "Liepājas dzintars". Pēc 90.gadu otrajā pusē pabalējušā spožuma nosacītās atgūšanas pēdējo divu gadu laikā šā gada trīs dienas augustā diezgan uzskatāmi varētu parādīt, kāds liktenis gaida vecāko un tradīcijām bagātāko festivālu Latvijā, kas allaž, pat grūtākajos laikos, spēj pulcēt ne tikai vietējos mūzikas mīļotājus, bet arī viesus no visas Latvijas, un ne tikai.

Viens no būtiskākajiem panākumiem pēdējo divu gadu laikā, kopš pie "Liepājas dzintara" rīkošanas ķērusies producentu grupa "Remix", ir festivālam raksturīgā konkursa sakārtošana. Savukārt daudz šķēpu tika lauzts par konkursa norises kārtību, un uz īsu brīdi pat pavīdēja jautājums, vai mūsdienās šāds konkurss vispār ir vajadzīgs. Tomēr radikāli lēmumi par laimi pieņemti netika, konkurss notiek arī šogad, un ir patīkami, ka jau otro gadu tas formas un satura ziņā ir sakārtots. Tiesa, gan pērn, gan arī šogad konkursanti savas prasmes demonstrē skaita ziņā mazākai auditorijai, jo, ja agrāk konkursa dalībnieki uz skatuves kāpa vakara koncertos, tad pašlaik dalībnieku sacenšanās notiek gandrīz vai dienas vidū. Vēl viena būtiska atšķirība ir tā, ka par "Liepājas dzintara" laureātu tituliem cīnās gados jaunāki kolektīvi, jo festivāla organizētāji konkursa dalībniekiem noteikuši arī vecuma cenzu.

Skeptiķi iebilst, ka šāda veida jauno grupu konkursi un festivāli notiek gandrīz vai katrā Latvijas lielākajā pilsētā, tomēr vismaz pagaidām "Liepājas dzintara" firmas zīme ir viena no spožākajām pašmāju mūzikas lauciņā, turklāt ceļš līdz Liepājas konkursa finālam nav viegls nevienam dalībniekam – ne liepājniekiem, ne arī citu reģionālo atlases kārtu konkursantiem. Vēl viena interesanta iezīme šā gada konkursā – tajā bija iecerēts uzaicināt piedalīties arī grupas no Liepājas sadraudzības pilsētām, līdz ar to konkurss atgūtu arī kaut nelielo, bet tomēr starptautisko skanējumu. Diemžēl ideju realizēt izdevās tikai daļēji – sestdienas konkursa koncertā uzstāsies grupa "Swain" no Dānijas pilsētas Nikebingas F. Uzaicinātā Klaipēdas brigāde tehnisku iemeslu dēļ ierasties nevarēs, tādēļ tās vietā stājas Rīgas atlases kārtas rezervisti "Aparāts".

Ko tad sola festivāla pārējā programma? It kā daudz visa kā, bet tajā pašā laikā – nekā tā pa īstam sirdi un dvēseli piesaistoša. Vēl viena pēdējo gadu laikā kopta un attīstīta tradīcija ir festivāla atklāšanas koncertā klausītājiem piedāvāt nedaudz nopietnākas ievirzes mūziku, un izņēmums nebūs arī šā gada "Liepājas dzintara" atklāšana. Pērn te viesojās Raimonds Pauls, šogad vienam no Latvijas pazīstamākajiem komponistiem Zigmaram Liepiņam svinama apaļa jubileja, un, pieskaņojoties šim notikumam, koncertestrādē "Pūt, vējiņi!" piektdienas vakarā viņš uz skatuves kāps kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri, Andra Pujāta vadīto kori un grupu "Time After Time". Koncertā solisti Kristīne Zadovska, Antra Bigača, Juris Ādamsons, Viesturs Jansons, Niks Matvējevs, Evita Zālīte, Jānis Sproģis, Igo, Mirdza Zīvere, Imants Vanzovičs, Aivars Brīze un Zigfrīds Muktupāvels izpildīs Z.Liepiņa dažādos laikos tapušas dažādu žanru kompozīcijas. Pats autors un jubilārs uzstāsies, spēlējot savas unikālās firmas "Hammond" ērģeles. Visā Baltijā šādi instrumenti ir tikai divi. Diemžēl pirmajam vakaram ar to arī būs gana, jo nakts koncerts atvēlēts dejošanai nedzīvās mūzikas pavadījumā, tiesa, tas nebūt nenozīmē, ka tā nebūs pietiekami kvalitatīva, lai apmierinātu prasīgākos šā stila cienītājus. Būs arī kāds patālāks ciemiņš – Liepājā apsolījis iegriezties dīdžejs Kens Monervils no Anglijas.

Sestdien dienā – jau minētais konkursa koncerts, bet vakarā notiks "Lielais koncerts", kurā klātesošos priecēs Ingus Ulmanis un grupas "Igo band & Linda Maruta", "The Hobos" un grupa no Krievijas – "Mister Twister". Vakara un droši vien arī visa festivāla galvenie viesi būs koris "The London Community Gospel Choir" no Anglijas. Svētdien dienā paredzēts bērnu koncerts, bet vakarā festivāla noslēguma koncertā uzstāsies "Liepājas dzintara" pagājušā gada "Grand prix" ieguvēji – grupa "Driving South", kā arī šā gada trīs labākās grupas. Beigās, kā jau parasti, būs kopīga vienošanās dziesmā. Tas arī īsumā viss.

Ņemot vērā daudzu jaunu vasaras muzikālo pasākumu uzrašanos, ir skaidrs, ka zināmas pārmaiņas prasa arī "Liepājas dzintars". Festivāla organizētāji pauž, ka pamazām "Liepājas dzintars" pārorientēsies uz mūzikas klausītājiem, jo pārējie festivāli Liepājā visnotaļ kvalitatīvi gādā par iespējām kārtīgi iztrakoties un izklaidēties. Taču tas nenozīmē, ka festivāls kļūs nepieejams vai nepieņemams jaunās paaudzes apmeklētājiem, vienīgi koncertu programmas vairāk vai mazāk tiks nodalītas, un katram būs iespēja izvēlēties sev piemērotāko. Katrā ziņā tikai nākamnedēļ varēsim spriest, kāds ceļš gaida "Liepājas dzintaru" nākotnē un vai pašlaik izvēlētais attīstības virziens ir īstais.

Festivāla "Liepājas dzintars" konkursa fināla dalībnieki

"Mame"

Šīs Rīgas grupas mūziķi kopā spēlē divus gadus un savu muzicēšanas stilu lielākoties raksturo kā disco/funk. Grupa piedalījusies dažādos muzikālos notikumos – festivālā "Sinepes un medus – 2001", kurā kļuva par laureātiem, mākslas un mūzikas festivālā "Bildes" pagājušajā gadā, veidots kopprojekts ar ģitāristu Aivaru Hermani un dziedātāju Agnesi. Divas no grupas "Mame" radītajām kompozīcijām ir bijušas radio "SWH" sarakstā "Top 40" un viena no tām – dziesma "I'll fly" – pat uzrāpusies līdz otrajai vietai.

"Mr.Case"

Ar nosaukumu "Mr.Case" jau apmēram gadu ir apvienojušies pieci jauni cilvēki. Viņu mūzikas pamatā ir blūza un rokmūzikas savienojums, saukts arī par blūzroku, kaut arī epizodiski viņu daiļradē ieskanas arī citu mūzikas stilu elementi. Grupas repertuārs sastāv no pašu radītām dziesmām un populāru dziesmu kaverversijām. Grupa "Mr.Case" visbiežāk uzstājas Rīgas klubā "Saksofons". Uzstāšanās kopā ar Mirtu Krupeņinu festivālā "Bildes – 2001" pašlaik ir grupas nozīmīgākais muzikālais sasniegums.

"Disease"

Grupa "Disease" sāka savu gaitu 1996.gadā Daugavpilī. Sākotnēji tā pievērsās pankrokam, bet, pamazām attīstoties un mainoties sastāvam, kļuva par, pašu mūziķu vārdiem runājot, simfoniskā metāla izpildītājiem. Grupa "Disease" saviem spēkiem ir radījusi divus demoalbumus – "The Four Seasons Prophesy" un "Abandoned by Life". Šos četrus puišus vieno tas, ka par savas dzīves vienīgo jēgu viņi uzskata mūziku.

"Kryki Martina"

Vēl viena grupa no tālās Daugavpils. Tā izveidota pagājušajā gadā. Grupas dalībnieki iedvesmojas no folkroka, artroka un džezroka, bet sevi noteikta stila kategorijas rāmjos nevēlas ierobežot. Viņi savā dzimtajā krievu valodā dzied par to, kas sakrājies dvēseles dziļumos. Grupa"Kryky Martina" ir piedalījusies gandrīz visos festivālos Latgalē, arī uzstājusies šur tur ārpus sava novada. Grupa lepojas, ka varēja sevi godam parādīt Liepājas dzintara atlases kārtās.

"Exit"

Šo brigādi par jaunu dēvēt var stipri vien nosacīti, jo dibināšanas gads ir 1994.gads, tomēr tagadējā sastāvā tā darbojas aptuveni piecus gadus. 2000.gada maijā klajā nāca grupas debijas albums ar nosaukumu "Flight to Nowhere". Dziesma "6 am" no šī albuma divas nedēļas atradās radio "SWH" saraksta "Top 40" 1.vietā. Arī vairākas citas dziesmas atradās un arī joprojām atrodas dažādu radiostaciju aktīvajās rotācijās. Grupa "Exit" ir daudz koncertējusi, uzstājusies arī dažādos festivālos, piemēram, "Bildes", "Sinepes un medus", "Saldus saule", "Forte Riga". Īpaši jāatzīmē uzstāšanās festivāla "Forte Riga – 2000" noslēguma koncertā, iesildot populāro somu grupu "HIM". Pašlaik grupa strādā pie jauna albuma programmas.

"Dawn Town"

Kā nu "Liepājas dzintarā" bez liepājniekiem – grupa "Dawn Town" sāka savu darbību pērn oktobrī, apvienojot mūziķus, kuri pirms tam jau darbojās dažādās citās grupās. Īsajā pastāvēšanas laikā grupa "Dawn Town" uzstājusies vairākos festivālos un muzikālos notikumos Kurzemē. Par lielāko līdzšinējo sasniegumu grupa uzskata iekļūšanu "Liepājas dzintara" finālā un cer godam aizstāvēt mūžīgi uzlecošās saules pilsētas jeb dawn town, tātad Liepājas godu. Savu stilu grupa raksturo kā progresīvu roku ar grunge un hārdroka elementiem.

"Loop!

Šī četru liepājnieku grupa ir dibināta pērn augustā. Dalībnieku vidējais vecums ir 21 gads, un viņi savu muzicēšanas stilu sauc par psycho/flowy. Daudzi mūzikas speciālisti viņu veikumu novērtējuši visai atzinīgi, un cerams, ka viņu atraktīvā un ekspresīvā uzstāšanās vienaldzīgus neatstās arī "Liepājas dzintara" konkursa žūrijas locekļus.

"Swain"

Tā ir grupa no Liepājas sadraudzības pilsētas Nikebingas F. Dānijā. Grupa spēlē pašas radītu amerikāņu roots mūzikas un 70.gadu iedvesmota roka sajaukumu, ko raksturo kā funky-blues-rock ar nelielu psychodelic acid nokrāsu. Pieci dāņi kopā muzicēt sākuši pirms trim gadiem un tagad esot viena no pazīstamākajām blūza komandām savā valstī.

"Aparāts"

Pēdējā brīdī kā rezervisti ielekuši "Liepājas dzintara" vilcienā, grupas "Aparāts" mūziķi sola pārsteigumus konkursa koncerta apmeklētājiem un arī žūrijai. Grupas līderis un vairuma dziesmu autors ir Pēteris Helms no Dānijas, kurš šobrīd dzīvo Latvijā un studē J.Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Ir grūti definēt grupas stilu, jo katra dziesma ir atšķirīga, un stilu amplitūda svārstās no regeja/ska līdz pat rokam. Grupas galvenais trumpis ir tās pozitīvā enerģija, vitalitāte un profesionalitāte. Daudzi mūzikas speciālisti pēc Rīgas atlases kārtas izteica neizpratni par "Aparāta" neiekļūšanu "Liepājas dzintara" konkursa finālā. Tagad šī kļūda labota.