Kurzemes Vārds

02:43 Pirmdiena, 26. oktobis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Viņi vienkārši tādus cilvēkus nav redzējuši

Linda Rozentāle, Liepājas Jaunatnes centra direktore, izglītības zinātņu maģistre

Šobrīd cilvēki, īpaši jau jaunieši, ceļo daudz vairāk nekā agrāk, tāpat arī pie mums netrūkst ciemiņu no dažādām valstīm. Tāpēc rodas situācijas, kurās jānovērtē, kā un vai mēs spējam saprasties ar citas ādas krāsas, cita izskata un citādi domājošiem cilvēkiem. Manuprāt, bieži cilvēki vadās no iepriekšpieņemtiem stereotipiem. Visā pasaulē notiek aktīva cīņa pret rasismu, jo līdz šim diezgan spēcīgi saglabājušies priekšstati, cilvēki tiek dalīti pēc rases, pēc tā, kuri mums vairāk patīkami, kuri mums nešķiet pieņemami. Runājot par Latviju un konkrēti Liepāju, pie mums šo attieksmi varētu saistīt ar neziņu un pieredzes trūkumu. Varu pastāstīt vienu gadījumu. Mūsu Jaunatnes centram pirms sešiem gadiem bija kopprojekts ar Zviedriju un Angliju. Anglijas puses projekta vadītājs bija ļoti simpātisks melnādains vīrietis Patriks Luiss. Viņam nācās vairākas reizes ierasties Liepājā. Jāteic, ja Rīgas iedzīvotāji ir vairāk pieraduši redzēt dažādu nāciju cilvēkus, tad Liepājā tas iespējams retāk. Un tāpēc viņam tika pievērsta milzu uzmanību. Patriks man jautāja, kā es domāju, kāpēc tas tā ir. Man patika Patrika secinājums, kad nezināju, ko atbildēt, jo nekad nebiju iedomājusies dalīt cilvēkus pēc ādas krāsas un mani nekad nebija nodarbinājis šis jautājums. Viņš teica, ka laikam tas tāpēc, ka viņi (tas ir, liepājnieki) nav šādus cilvēkus redzējuši. Es domāju, ka tā ir – jo ļaudīm ir pastiprināta interese par to, kā nav ikdienā.

Liela nozīme ir dažādiem stereotipiem, tie dzīvo katrā sabiedrībā. Kaut vai, ja pajautātu par čigānu tautību. Būs tādi, kuri pieminēs negatīvus piemērus, stāstīs negatīvu pieredzi. Bet tie ir pieņēmumi, tie ir mīti, vispārinājumi, pēc kuriem cilvēki izsaka vērtējumu. Liela problēma ir tā, ka viena sabiedrības daļa tik ļoti vēlas piemēroties citiem, lai neatšķirtos, lai būtu līdzīgs, pat nedomājot par to, vai pats sev patīk tāds, kāds ir. Tad iznāk tā, ka noteicošais ir vēlme patikt citiem, un tiek zaudēts savs viedoklis, sava attieksme, tāds cilvēks seko citu uzskatiem un pieņēmumiem, rada kategoriskus uzskatus, kuri balstās uz nostāstiem. Ja cilvēkam ir cits dzīvesveids, vai cits vizuālais tēls, viņam uzreiz tiek pievērsta liela uzmanība, šāds cilvēks tiek pavadīts ar izsaucieniem un skatieniem. Jo tas ir kaut kas svešs.

Lai stereotipus lauztu, ir ļoti svarīgi pašiem apzināties un izjust situāciju, vadoties no savas pieredzes. Manuprāt, ir interesanti iepazīt dažādas tautas, dažādas kultūras. Tas ļautu arī pašiem izprast savu vietu dažādu nacionalitāšu kopumā.