Kurzemes Vārds

06:00 Svētdiena, 19. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Vēja rotoru torņi aug kā sēnes

Ints Grasis

Latvijas - Vācijas uzņēmuma "Vēja parks" Grobiņas pagasta teritorijā uzstādīto vēja rotoru skaits tuvojas pirmajam desmitam, un, kā sacīja firmas direktors Valdis Rupmeis, darbi rit apmēram pēc plāna. Ieceres apjomi nav mainījušies, un pavisam līdz novembra beigām plānots uzstādīt 33 vēja ģeneratorus.

Valdis Rupmeis sacīja, ka turpinās torņu pacelšana, rotoru pievienošana un kabeļu ieguldīšana un, kamēr ir labvēlīgi laika apstākļi, darbi notiek ar lielu sparu. Kopīgi strādā uzņēmumu "Cēsu būvnieks" un "Latvijas energoceltnieks" speciālisti. Garāmbraucēji pamanījuši, ka viens no rotoriem griežas. Kā paskaidroja "Vēja parka" direktors, iekārtas tiek izmēģinātas tukšgaitā.

Vēja rotoru uzstādīšanas procesā vispirms tiek montētas caurules, pa kurām notiek kabeļu ievilkšana un pieslēgšana. Katra rotora pamatos nepieciešams iestiprināt metāla grodu, virs kura pēc tam paceļas tornis ar rotoru galā.

Savstarpējā līgumā ar Grobiņas pagasta pašvaldību uzņēmums "Vēja parks" solījis arī finansiālu atbalstu pagasta infrastruktūras sakārtošanai.

Kā pastāstīja pagasta vadītājs Modris Ekšteins, sākotnēji līgums paredzēja, ka 30 gadus "Vēja parks" ieguldīs pašvaldības infrastruktūras attīstībā 10 tūkstošus latu, un grobiņnieki jau bija iecerējuši par pirmo dotāciju nodibināt krājaizdevu sabiedrību, taču vēlāk uzņēmēji savas iespējas pārvērtēja, un līguma pēdējā variantā jau noteikts, ka Grobiņas pagasts šogad saņems 5 tūkstošus latu, nākamgad - 7 tūkstošus latu, bet 2004.gadā - 10 tūkstošus latu. Par tālāko sadarbību tad jau būs jāvienojas jaunievēlētajiem pašvaldības vadītājiem. Modris Ekšteins sacīja, ka nauda lieti noderēs arī ceļu sakārtošanai, jo nav noslēpums, šobrīd smagā tehnika, piegādājot iekārtas, stipri ceļus bojā.

Projekts paredz Liepājas rajonā kopumā izvietot 33 vēja elektrostacijas ar kopējo jaudu 22 MW. Torņi ir 78 metrus augsti. Projekta kopējās izmaksas ir aptuveni 20 miljoni ASV dolāru.

"Vēja parks"' saražoto elektroenerģiju plāno pārdot sabiedrībai "Latvenergo" par dubulto iepirkšanas tarifu.

Saskaņā ar izstrādāto projektu Grobiņas pagastā paredzēts izveidot lielāko vēja ģeneratoru parku ne tikai Baltijā, bet visā bijušās Padomju savienības teritorijā.