Kurzemes Vārds

01:08 Pirmdiena, 13. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Atzīmē Jūras spēku 83.gadadienu

Latvijas Kara flotes 83.gadadienas atzīmēšana notiks arī mūsu pilsētā. NBS komandiera vietnieks admirālis Gaidis Andrejs Zeibots un Jūras spēku komandieris jūras kapteinis Ilmārs Lešinskis vakar Rīgas Meža kapos nolika ziedus pie admirāļa Teodora Spādes kapa. Bet šodien I.Lešinskis tiksies ar Latvijas Kara flotes zemūdenes "Ronis" bijušo komandieri komandkapteini Hugo Legzdiņu. 10.augustā Liepājā un citur Latvijā dislocētajās Jūras spēku apakšvienībās uz Jūras spēku Krasta apsardzes kuģu flotiles un Karakuģu flotiles kuģiem svinīgi pacels svētku karogus. Liepājā dienošajiem kara jūrniekiem plānota svinīgā ziedu nolikšana pie admirāļa Arhibalda fon Keizerlinga pieminekļa Grobiņā, kā arī tikšanās ar Latvijas Kara flotes bijušajiem jūrniekiem. Atzīmējot Latvijas Kara flotes 83.gadadienu, labākajiem Jūras spēku karavīriem plānots pasniegt Jūras spēku komandiera apbalvojumus.

Pulcējas tradicionālā seno spēkratu salidojuma dalībnieki

Vakar vakarā Saldus rajonā pie kafejnīcas "Mežavējš", Rīgas – Liepājas šosejas malā, pulcējās tradicionālā seno spēkratu salidojuma dalībnieki, lai šodien no rīta dotos uz mūsu pilsētu, kur notiks retro autokluba "Albatross" rīkotais salidojums. Rīt pulksten 18 "Daugavas" stadionā paredzēta šova programma. Seno spēkratu salidojums būs piekto gadu pēc kārtas. Tajā pulcēsies aptuveni 60 dalībnieku ar retro automašīnām un motocikliem. Aicināti piedalīties arī dalībnieki no Lietuvas, Norvēģijas un Dānijas. Kā aģentūru LETA informēja retro autokluba "Albatross" vadītājs Alberts Altens, paredzēts, ka šogad sarīkojumā piedalīsies arī jelgavnieks Leons Kesmins, kas atvedīs ar malku darbināmu automobili – tādus izmantoja kara laikā, kad benzīns bija deficīts.

Dāvina biļetes uz Marijas Naumovas koncertu

Šogad Liepājas diabētiķiem ir tāda kā jubileja – aprit desmit gadu, kopš mūsu pilsētā izveidota Liepājas Diabēta slimnieku asociācija. Kā dāvanu šajos svētkos Latvijas Diabēta slimnieku apvienība šīs biedrības biedriem dod iespēju bez maksas apmeklēt Marijas Naumovas koncertu. Tiesa gan, tas nenotiks Liepājā, bet gan Jūrmalā, Dzintaru koncertzālē, 21.augustā pulksten 19. Kā "Kurzemes Vārdu" informēja asociācijas valdes priekšsēdētāja Ausma Sandere, tos biedrus, kas vēlas doties uz šo koncertu, lūdz pieteikties asociācijas telpās līdz 15.augustam (konsultāciju laikā). Par transportu gan jārūpējas pašiem.

Glābējiem raizes sagādā iereibuši peldētāji

Kā informēja Pilsētas domes Preses centrs, šovasar glābēji pludmalē snieguši palīdzību vairāk cilvēkiem, nekā visā pagājušajā sezonā kopā. 30 cilvēkiem sniegta medicīniskā palīdzību grieztu brūču un sasitumu gadījumā, bet sešiem cilvēkiem izsaukti palīgā Neatliekamās medicīniskās palīdzības speciālisti. Glābšanas stacijā šogad strādā seši glābēji ar instruktoru. Viņi ir apguvuši kursu cilvēku glābšanā un pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanā gan Jūras spēku Mācību centrā, gan Medicīnas skolā. Divas reizes glābti arī slīkstošie. Vislielākās raizes glābējiem šovasar sagādā cilvēki, kas dodas peldēties reibumā. Piemēram, pludmales svētku laikā vien vajadzējis izraidīt no ūdens 49 šādus peldēties gribētājus. Arī citās reizēs izraidīti no pludmales iereibušie, kas posušies peldēt. Bet viens cilvēks no pludmales izraidīts tāpēc, ka vēlējies peldēties kopā ar savu suni. Toties šogad vērīgāki kļuvuši bērnu vecāki – sūdzību par pludmalē noklīdušiem mazuļiem ir mazāk nekā pērn.

Bijušais Beļajevu bērnu nams turpina brukt

Pie bijušā Beļajevu Bērnu nama, Lielā ielā 12, ir parādījies uzraksts, ka tas ir pašvaldības īpašums, taču, kā "Kurzemes Vārdu" informēja domes Īpašuma pārvaldes priekšnieks Uldis Pētersons, tas nebūt nenozīmē, ka ar šo namu saistītās īpašuma lietas ir atrisinātas. Kā jau informējām, zem nama esošās zemes īpašnieki dzīvo Anglijā, bet ēka ir pašvaldības īpašums. Jau no pavasara zemes īpašniekus gaida ierodamies Liepājā, lai atrisinātu īpašuma lietas, bet pa to laiku nams strauji iet bojā. Ja atceramies, tad nesen iekštelpās izcēlās ugunsgrēks, turklāt jau kopš laika, kad no nama izvācās Beļajevu ģimene, ēku gandrīz vai ik dienas izlaupa. Kā rāda pēdējā informācija, īpašniekiem vajadzētu ierasties Liepājā šomēnes. Tā kā U.Pētersons šobrīd ir atvaļinājumā un atgriezīsies darbā septembrī, tad visticamāk, ka tikai tad varēsim gaidīt kādu atrisinājumu. Viņš, prognozējot iespējamo virzību, sacīja, ka pašvaldība labprāt pārdotu ēku īpašniekam, jo pašvaldībai nav vajadzīga zeme, uz kuras tā atrodas. Tā kā zemes īpašniekam Liepājā ir pilnvarotā persona, tai arī būtu pienākums tālāk rūpēties par īpašuma apsaimniekošanu.

Pie lasītājiem atnācis "Melnais eņģelis"

Grāmatnīcās var iegādāties liepājnieces, dzejnieces Lienes Štālas jaunāko dzejoļu krājumu «Melnais eņģelis». Tajā publicētie dzejoļi datēti, sākot ar 1996.gadu, līdz 2002.gadam, tātad dzejā ietvertas pēdējo gadu asociācijas un emocionālie uzplaiksnījumi. Grāmata izdota Liepājā, izdevējs ir " LPA LiePa", grafisko attēlu veidojusi datormāksliniece Maruta Bože. Grāmatas atvēršanas svētki paredzēti Jaunliepājas grāmatnīcā 22.augustā, tajos piedalīsies arī pati autore.

Galvenie mākslinieki tiekas pie mums

Liepājā pulcējās Ventspils, Jūrmalas, Rīgas un Viļņas galvenie mākslinieki, jo tieši mūsu pilsētā norisinājās seminārs "Galva. Mākslas. Parks". Semināra nolūks bija analizēt mākslas un vides dizaina objektu mijiedarbību ar pilsētu zaļajām zonām, balstoties uz Liepājas pieredzi. Darbs ritēja galvenokārt brīvā dabā kā tematiskas ekskursijas ar informatīviem ziņojumiem un dalībnieku debatēm.

Remontēs mīnutraleri "Imanta"

Aizsardzības ministrija izsludinājusi konkursu par tiesībām veikt mīnutralera "Imanta" remontu, aģentūra LETA uzzināja ministrijā. Konkursa noteikumi paredz, ka pretendents var pieteikties veikt tikai visu nepieciešamo kuģa remontu kopumā un remonts jāveic Liepājā, Jūras spēku Atbalsta bāzē. Paredzamā remonta izpildes laiks noteikts līdz šā gada 31.oktobrim. Piedāvājumi jāiesniedz līdz 17.septembrim.

Būvēs ražotni Valmierā

Tāpat kā savu darbību tikko paplašinājusi akciju sabiedrības "U. Pīlēna birojs" struktūrvienība "Aile", atverot plastmasas slogu ražotni arī Daugavpilī, izvērsties Latvijā plāno vēl viena akciju sabiedrības struktūrvienība – betonražošanas uzņēmums "Liepājas MB". Tikko Valmieras dome pieņēmusi lēmumu atļaut mūsu pilsētas uzņēmumam būvēt transportbetona ražotni, firmai vēl tikai jānoslēdz zemes nomas līgums.

Protestē pret VID plāniem

Lielo pilsētu asociācija protestē pret to, ka VID reģionālās iestādes Kurzemē tiks veidotas nevis Liepājā un Ventspilī, bet Kuldīgā, savukārt Latgalē tās paredzētas nevis Daugavpilī un Rēzeknē, bet gan Preiļos. Kā aģentūrai LETA norādījis Liepājas pilsētas galva Uldis Sesks, Kuldīga pēc nodokļu maksātāju skaita nekādā ziņā nelīdzinoties Liepājai vai Ventspilij, arī dažādu citu ekonomisko rādītāju attīstības dinamika Liepājā un Ventspilī esot daudz straujāka nekā Kuldīgā. U.Sesks izteica bažas, ka, VID reģionālo iestādi izveidojot Kuldīgā, Liepājai radīsies problēmas investoru piesaistīšanā, jo dažādu darbību kārtošanā ar VID ievērojami samazināsies operativitāte. Līdzīgi argumenti ir arī Daugavpilij un Rēzeknei. Taču VID vadītāji uzsver, ka visus pamatpakalpojumus, tāpat kā līdz šim, būs iespējams nokārtot VID nodaļās rajonu centros, kas joprojām saglabāsies, savukārt reģionālais līmenis nodarbosies ar auditu, piedziņas darbu, muitas pārkāpumu novēršanu. Citu valstu pieredze rāda, ka šādi lēmumi esot jāpieņem pēc iespējas tālāk no vietas, kur reāli noticis darījums, jo šādā veidā iespējams mazināt korupciju.

Uzņēmējiem iespēja piedalīties izstādēs

Liepājas uzņēmēji var piedalīties divās starptautiskās tirdzniecības un rūpniecības izstādēs – Krievijā un Kazahijā, informēja domes Attīstības pārvaldes Mārketinga un komercnodaļas vadītāja Sanita Linde. Liepājas dome saņēmusi uzaicinājumu no Kazahijas goda konsulāta Latvijā ar uzaicinājumu mūsu uzņēmējiem piedalīties starptautiskajā tirdzniecības un rūpniecības izstādē "Universal Home – 2002". Tā notiks Kazahijas galvaspilsētā Astanā no 18. līdz 21. septembrim. Šā gada izstādes tēma ir "Preces un pakalpojumi mājai un pilsētai". Bet Krievijas lielākās pārtikas produktu, iekārtu un rūpniecības tehnoloģiju izstādes "World Food Moscow – 2002" rīkotāji piedāvājuši Liepājas uzņēmējiem prezentēt savu produkciju Maskavā no 25. līdz 28. septembrim.

Pārsniedz plānoto

Akciju sabiedrība "Liepājas metalurgs" šā gada pirmajā pusgadā strādājusi ar 1 279 167 latu lielu peļņu, informēja uzņēmuma preses sekretāre Ilana Ivanova. Pēc viņas teiktā, uzņēmums šogad strādājis stabili un pārliecinoši, ražošana rit atbilstoši plānotiem apjomiem, pat nedaudz tos pārsniedzot. Virs prognozētā apjoma saražots tērauds un velmējumi. Uzņēmums attīstībā pirmajā pusgadā ieguldījis 2 188 117 latu. Līdz gada beigām ražošanas modernizācijā plānots ieguldīt 3,8 miljonus latu. Modernizācijas ietvaros paredzēts turpināt investēt martenceha, lūžņu sagatavošanas ceha un velmētavas modernizācijā, kā arī metāla izstrādājumu cehā.

Dāvanas no izstādes

Aizvakar mākslas galerijā «Rožu laukums» slēdza Jāņa Jasliņa gleznu izstādi «Svētā zeme». Eksponētie darbi tapa viņa piecus mēnešus ilgās viesošanās laikā Izraēlā. Noslēguma ceremonijā piedalījās mākslinieka cienītāji, no kuriem daudzi jau bija apmeklējuši izstādi. Izskanēja savstarpējas pateicības, Jānis Jasliņš iepazīstināja ar saviem radošajiem plāniem. Diemžēl viņa kārtējo izstādi liepājnieki var neieraudzīt, jo līdz jaunajam gadam māksliniekam jāsagatavo jauna ekspozīcija – Parīzei. Uz turieni tā aizceļos caur Jeruzalemi. Lielākais no izstādē redzamajiem darbiem bija Jeruzalemes panorāma, un to J.Jasliņš dāvināja Liepājas ebreju draudzei, bet vienu no portretiem – Krievijas Ģenerālkonsulātam. Dāvanas pieņēma ar pateicību. Dažas gleznas tika pārdotas. Viena no tām daiļos tūrisma firmas «Maks» direktores Larisas Kuzņecovas kabinetu.