Kurzemes Vārds

16:40 Otrdiena, 2. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Nomaļu reportāža

Vieta, kur tiekas izgāztuve un kūrorts

Pauls Kaufmanis

Droši vien katrs liepājnieks ir bijis vienā no attālākajiem pilsētas nostūriem – Karostā. Taču pieļauju, ka daudzi par Karostu zina tik, cik raksta avīzes vai rāda televīzija. Vairāk vai mazāk ir izskanējis Karostas informācijas un kultūras centra "[email protected]" vārds, ir zināma Jūras katedrāle, Virsnieku saieta nams. Attālākais nostūris, kur sastopamas pēdējās mājas pirms pilsētas robežas, lielai daļai iedzīvotāju ir svešs.

Ceļš pāri Kalpaka tiltam ved tālāk pa liepu aleju garām Jūras spēku Mācību centram, garām baltu ķieģeļu piecstāvu mājām, kurām liela daļa logu krāsota Liepājai netipiskā krāsā – zilā. Mikroautobusu galapietura ir kā zīme, ka tur principā civilizācija beidzas, taču ceļš ved vēl tālāk gar norādi uz Beberliņiem. Aiz šī krustojuma tiem, kas sēž pie stūres savam personīgajam motorizētajam transportlīdzeklim, vairs nav laika skatīties apkārt, lai apbrībnotu vēstures atstāto mantojumu, jo visa uzmanība pievērsta brauktuvei, kuru daiļo neskaitāmas bedres, kurās pat gājējs dienas tumšajā laikā varētu kājas lauzt.

Pats pirmais, kas krīt acīs, ir neskaitāmās gruvešu kaudzes, kas ielas malā plešas vairāku simtu metru garumā. Kreisajā pusē var manīt skaistu priežu mežu, aiz tā ir piekrasts zona, bet otrā puse atstāj iespaidu, ka vēl nesen kādā uzlidojumā visas ēkas sagrautas.

Jāatzīst gan, ka arī vairums šās apkaimes iedzīvotāju par savu dzīvesvietu ir noskaņoti līdzīgi. Vieni to uzskata par izgāztuvi, bet citi to ceļ debesīs skaistās jūrmalas un dabas dēļ. Kāds saskata tikai visu slikto, kas var būt – graustus, atkritumu kaudzes, puišeļus, kas ik pa laikam neliek mieru, un ļaudis ar noziedzīgiem nolūkiem, bet citi to visu īpaši neņem vērā un uzsver, ka tas ir kluss un mierīgs nostūris ar ļoti specifisku un vēstures noskaņām bagātu pludmali.

Viens gan šiem cilvēkiem ir kopīgs – gandrīz visi tur dzīvo tāpēc, ka dzīvokļi vai mājas ir krietni vien lētākas un ienākumu līmenis nav tik augsts, kā gribētos. Uzreiz gan jāpiebilst, ka tie, kam ienākumi ir sevišķi zemi, pieder pie Karostas nostūra noliedzējiem, bet tie, kam dzīves apstākļi ir mazliet labāki, saskata vietas skaistumu. Tas arī būtu tīri saprotami, jo attieksmi pret dzīvi un apkārt notiekošo lielā mērā nosaka tas, cik smagi cilvēkam ir jāpiepūlas, lai spētu apmierināt vismaz savas fizioloģiskās vajadzības.

Kāda iedzīvotāja pastāstīja, ka viņa mēnesī saņem 36 latus, darbu atrast nav iespējams un uz nekādu palīdzība no namu pārvaldes vai citām institūcijām neesot vērts nemaz cerēt. Uz jautājumu, kā viņa ir apmierināta ar dzīvi šajā nostūrī, tūlīt skanēja atbilde: "Šajā izgāztuvē?!" Te viņa dzīvo jau 35 gadus un uzskata, ka tagad neviens nekā nedara, lai rūpētos par iedzīvotājiem.

Kāds cits iedzīvotājs uz to pašu jautājumu atbildēja: "Ļoti labi! Tas ir viss, ko es varu pateikt." Protams, ka esot arī dažādi starpgadījumi ar nelūgtiem ļaundariem, bet paši ar visu tiekot galā un nav īpaši ne par ko jāuztraucas. Ja būtu daudz naudas, tad, protams, nopirktu māju kaut kur citur, bet jūra un miers, kas valda visapkārt, viņu piesaista šai vietai.

Karostas pludmale manā skatījumā ir krietni vien pievilcīgāka nekā Zilā karoga ēnā esošā pilsētas centra peldvieta. Tur gan nav tik plašas pludmales zonas, kuras smiltīs iespējams izvērsties vairāku desmitu metru plašumā, toties ir kas tāds, ko visticamāk nav iespējams atrast nevienā citā pasaules malā. Ūdenī esošās celtnes, kas laika gaitā ir sašķiebušās uz sāniem un pamatīgi papostītas, atgādina par kara laikiem, kad šeit ir bijis armijas nocietinājums. Un kas gan varētu traucēt kādā no tām izveidot kādu kafejnīcu vai kādu īpašu vēstures skatpunktu, saglabājot piemiņā kara notikumus un dodot iespēju cilvēkiem atpūsties. Specifiskas ir kāpas. Pirmkārt, tās paceļas vairāku metru augstumā un, otrkārt, kāpas virsotnē ir iespēja gulēt nevis jūrmalas smiltīs, kas klāj pašas piekrastes joslu, bet gan zaļā un mīkstā zālītē. Dienas laikā ir sastopams ne viens vien peldēt gribētājs. Daudzi no viņiem dzīvo mazliet tālāk no šās vietas, bet ierodas tāpēc, ka tet ir skaistāk un ir iespēja lēkt ūdenī no tur esošajām māju paliekām.

Vēl kāda svarīga lieta – nekur nemanīju ceļa zīmes, kas liegtu pie pludmales piebraukt ar mašīnu. Tiesa gan, kāda iedzīvotāja pastāstīja, ka jābūt ļoti uzmanīgam, jo, ja mašīna nestāv tieši uz ceļa, pastāv iespēja, ka policisti uzliks sodu par stāvēšanu zaļajā zonā.

Lielākā daļa iedzīvotāju ir pazīstama arī ar Karostas kultūras un informācijas centra "[email protected]" darbību un uzskata, ka tas dara ļoti daudz karostnieku labā. Pats galvenais, ka attieksme pret jebkuru apmeklētāju esot ļoti cilvēcīga. "Viņi mēģinās palīdzēt, cik vien būs viņu spēkos," atzīst kāda gados vecāka kundze. Tāpat kā centrs "[email protected]", arī daudzi šeit dzīvojošie uzskata, ka šeit vajadzētu ieguldīt zināmus līdzekļus un darbu, lai tūristi brauktu uz šejieni un redzētu Karostas skaistāko pusi – dabu, vēstures atstāto mantojumu, kas iet roku rokā ar mūsdienu dzīvi.

Lai nu kā, bet joprojām ne tikai karostnieki, bet arī daudzi citi uzskata, ka mikrorajonā ir redzēt, un to pieskaita pie nākotnes un iespēju vietām Liepājā. Galvenais, lai rastos kāds, kas būtu ar mieru uzņemties šo nastu, kas nav no vieglākajām.