Kurzemes Vārds

16:10 Otrdiena, 2. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

NO SESTDIENAS LĪDZ SESTDIENAI

Kad bērns aug

Pagājušās nedēļas notikumus komentē sabiedrības "Bizness, konsultācijas, investīcijas" Liepājas biroja jurists Vladimirs Arseņjevs

Visi pagājušās nedēļas notikumi lielākoties bija jau agrāk sākušos procesu turpinājums. Tas attiecas arī uz dabas kataklizmām, plūdiem un upuriem. Un, protams, uz terorismu, kas, no vienas puses, nemaz nepierimst, bet, no otras puses, notiek šo jēdzienu būtības maiņa, un par terorismu sāk dēvēt jebkuras bruņotas darbības. Katru dienu kaut kas necilvēcisks notiek Izraēlā un Palestīnā, arvien lielāku uzmanību piesaista Gruzija. Palielinājusies spriedze ap Irāku, un tur izveidojusies situācija var novest līdz nopietnam konfliktam.

Latvija arvien vairāk tuvojas Eiropai. Tur, starp citu, iestājusies it kā klusā sezona, atvaļinājumu laiks, bet mēs vētraini pārspriežam savas problēmas. Piemēram, par iestāšanos Eiropas savienībā, NATO. Gribas cerēt, ka viss beigsies veiksmīgi, kaut arī pēdējās dienās savu negatīvo attieksmi apvienošanās sakarībā paudusi Īrija, un tur gaidāmā referenduma rezultāti var aizkavēt mūsu valsts uzņemšanu savienībā. Taču mans personiskais viedoklis ir nepārprotams: Latvijai jāatrodas Eiropas struktūrās, un jo ātrāk tas notiks, jo labāk. Starp citu, vēl padomju laikā Krievijā daudzi Latviju uzskatīja gandrīz vai par ārzemēm.

Pats aktuālākais šobrīd ir priekšvēlēšanu kampaņas sākums. Tikko bija iespēja iepazīties ar pēdējiem partiju sarakstiem. Tagad tos pārbauda, un jau divas kandidatūras izsvītrotas kā neatbilstošas likumdošanas prasībām. Par Ādamsonu vēl varētu diskutēt, kas viņš ir – visīstākais čekists vai vienkāršs robežsargs. Šeit ir svarīga katra formulējuma nianse. Robežsardze kā militāra struktūra ir visās valstīs, un tur šo apstākli neizmanto par ieganstu, lai pilsonim liegtu kādas viņa tiesības. Attiecībā uz Ždanoku izveidojusies pavisam savādāka situācija. Kā jurists sacīšu, ka likuma norma ir ievērota. Taču jau izvirzot viņas kandidatūru, tika domāts par Eiropas tiesu, kur no īstas demokrātijas pozīcijām mūs var nesaprast, un es nebrīnīšos, ja šī tiesa prasību apmierinās. Tādas iespējas ir. Vēl: pazeminājies partijas "Tēvzemei un brīvībai" reitings. Šī partija vienmēr deklarējusi, ka atbalsta nacionālās intereses, bet vēlētājiem, kas par to balsoja, nepatika tās turpmākā politika. Bija daudz dažādu intrigu. Ko lai dara?

Vērojot notiekošo mūsu pilsētā, gribas salīdzināt situāciju ar stāvokli pirms četriem vai pieciem gadiem. Ielas, laukumi, skvēri ievērojami mainījušies uz labo pusi. Pagājušajā nedēļā "Kurzemes Vārdā" bija vairāki raksti par ielu seguma remontu. Iespējams, ka šādus uzlabojumus ievēro ne visi, tāpat kā nepamana, kad bērns aug, kaut gan tas notiek katru dienu. Par pilsētas pievilcību runā arī uz Liepāju atbraukušie viesi. Bet mūsu avīzi es parasti pārskatu pirms nākšanas uz darbu, jo tagad to piegādā no rīta daudz agrāk, jau pulksten septiņos. Gribu piebilst, ka diezgan maz informācijas bija par festivālu "Liepājas dzintars". Bet tā vēsturi un nozīmi nevar nenovērtēt.

Esmu vienisprātis ar pilsētas galvas Ulda Seska izteikto kritiku Valsts ieņēmumu dienestam. Lai šis dienests attaisnotu savu reģionālo statusu, šo iestādi pārceļ uz Kuldīgu! Dīvaini. Bet cik daudz mīnusu uzreiz! Pirmām kārtām daudzi liepājnieki paliks bez darba, jo ne jau katrs, piemēram, Nodokļu inspekcijas darbinieks piekritīs mainīt dzīves vietu. Un kur gan jaunajā vietā radīsies tik daudz speciālistu? Nemaz negribas runāt par nepamatotiem izdevumiem. Un tas notiek laikā, kad Liepāja maksā 42 procentus no visa reģiona nodokļiem, bet Ventspils – 18. Radīsies arī daudz neērtību klientu apkalpošanā. Bez tam nemaz nepadomāja arī par SEZ.

Juristiem vienmēr rodas jautājumi, kas viņus interesē tīri no profesionālā viedokļa. Mēs pēdējās dienās, piemēram, vērtējām policijas darbu pēc Artura Vaiteika iecelšanas priekšnieka amatā. Es nevaru teikt neko sliktu par iepriekšējo vadītāju, bet Vaiteiks, ar kuru arī savulaik man bija jāstrādā kopā, pārstāv jaunās paaudzes vadītājus. Viņš ir gan prasīgs, gan cilvēcīgs. Var vienīgi just līdzi, ka viņš pārņēma policiju ne jau labākajā laikā un ne labākajā stāvoklī. Iekrājies ļoti daudz neatrisinātu problēmu. Taču kolēģi jau min daudz pozitīvu piemēru. Lai arī tie ir tikai sīkumi, tomēr dažreiz par daudz ko liecina. Tā kā es piedalos arī tiesas sēdēs, gribu izteikt vienu pozitīvu piezīmi arī par šo sfēru. Visi pieraduši, ka pie mums pastāvīgi peļ tiesu sistēmu par lietu izskatīšanas novilcināšanu vai pārcelšanu uz vēlāku laiku. Tagad situācija uzlabojas.

Nobeigumā gribu padalīties ar vērojumiem savā birojā. Pie mums strādā četras nodaļas. No tām visvairāk noslogotā pēdējā laikā ir nodaļa, kas nodarbojas ar nekustamo īpašumu, jo klientūras loks nemitīgi paplašinās. Tas ļauj secināt, ka ne jau viss ir tik slikti, cilvēki ne vien vairāk sāk interesēties par īpašumu iegādi, bet viņiem rodas arī vairāk naudas attiecīgo darījumu veikšanai.