Kurzemes Vārds

12:53 Svētdiena, 12. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Drošības līdzekļa maiņa - atbilstoši apstākļiem

MAIJA JANSONE, Liepājas tiesas tiesnese

Krimināllietās, kas izraisa lielu sabiedrības interesi, rūpīgi tiek sekots līdzi visu notikumu attīstības gaitai. Viena no tādām lietām ir tā saucamā Rucavas gaļas kontrabandas lieta, kurā šobrīd notiek papildizmeklēšana. Nupat tiesa vienam no apsūdzētajiem A.Basam atteikusi viņam piemēroto drošības līdzekli - apcietinājumu, kurā apsūdzētais atradās jau vairāk nekā gadu. Prokuratūra lūdza tiesu pagarināt Basa apcietinājuma termiņu uz diviem mēnešiem, taču, iepazīstoties ar lietas apstākļiem, tiesa šo lūgumu noraidīja.

Kādu drošības līdzekli apsūdzētajam piemērot, lemj prokuratūra. Drošības līdzekļi mēdz būt šādi: paraksts par dzīves vietas nemainīšanu, policijas uzraudzība, mājas arests, drošības nauda, personisks galvojums, apcietinājums. Ja izraudzīts apcietinājums vai mājas arests, proti, personas brīvības reāla ierobežošana, tas notiek ar tiesneša lēmumu. Tiesnesis izvērtē, cik smags ir izdarītais likumpārkāpums, kā un vai apsūdzētais var ietekmēt izmeklēšanas gaitu, vai apsūdzētais neizvairīsies no izmeklēšanas, cik lietderīgi personu turēt apcietinājumā. Apcietinājumu parasti piemēro, ja izdarīti smagi un sevišķi smagi noziegumi, piemēram, slepkavība, laupīšana. Vienlaikus der atcerēties, ka līdz tiesas sprieduma pasludināšanas brīdim katrs aizturētais uzskatāms par nevainīgu. To paredz likums.

Tie ļaudis, kas vienmēr prasa piemērot bargus sodus, varbūt ir piemirsuši, ka katrs apcietinātais dzīvo uz nodokļu maksātāju rēķina un šī vienas dienas, nedēļas, mēneša, gada summa nebūt nav maza. Nauda, kas vajadzīga aizturētā turēšanai apcietinājumā vienu mēnesi, ir krietni lielāka par mūsu pensionāru vidējiem viena mēneša izdevumiem.