Kurzemes Vārds

16:51 Otrdiena, 2. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Profesionāļa nepatīkamais vārds

Kilrils Bobrovs

Daudzus gadus strādājot par konsultantu iesācējiem dzejas laukā, esmu pietiekami daudz dzirdējis neprofesionālu spriedelējumu par dzeju. Katram autoram šķiet, ka viņš jau sasniedzis pilnību. Dažos aspektos oponents operē ar diezgan pieņemamu argumentāciju, lai gan vērtēt situāciju kopumā nav spējīgs. Ir ambīcijas, bet nav uztveres plašuma. Trūkst stabilas gaumes pieņemt visu, kā ir, trūkst profesionālisma. Kaut ko līdzīgu man nesen pastāstīja šaha spēles speciālists. Atceroties tikšanos ar lielmeistaru, viņš sacīja, ka šis augstā ranga spēlētājs spēja ne vien iztēloties situāciju ar visiem iespējamajiem gājieniem, bet arī lieliski orientēties notiekošajā uz visa šaha galdiņa, iegaumējot pat tukšos laukumus, kaut gan maz ticams, ka tie varētu noderēt spēles gaitā. Jo augstāks ir profesionālisma līmenis, jo objektīvāk var spriest un pareizāk risināt uzdevumus. Kā tad, ja izmanto elektroniku.

Ko tur runāt par kaut kādiem dzejoļiem vai šahu! Ir taču katram cilvēkam daudz tuvākas lietas un, kā viņam pašam šķiet, vissvarīgākās. Šobrīd visi aizrāvušies ar siltuma mērītāju ierīkošanu. Bet, tā kā Pilsētas domes pieņemtie noteikumi, kas reglamentē šo darbu, kaut ko arī aizliedz, tad palielinās protestu skaits, sak, kādas gan blēņas sarakstījuši tie domnieki! Kādēļ nedrīkst ierīkot individuālu mērītāju katrā stāvā vai katrā dzīvoklī? Kāpēc mums būtu jāvienojas kolhoza variantā, lai visiem vienādi aprēķinātu samaksu? Noteikumos taču rakstīts, ka atļauju dod tajos gadījumos, kad cauruļvadi veido atsevišķu kontūru. Bet ko nozīmē vārds kontūra, kaimiņienes nezina un nevēlas zināt, bet ir pilnīgi pārliecinātas, ka "Liepājas siltumā" blēdās. Nav taču iespējams panākt, lai visi vienlaikus būtu sanitārtehniķi vai elektriķi. Bet dažreiz, sākot skaidrot, no kā veidojas siltuma tarifs, neizbēgami tiec nolamāts, sak, tu aizstāvi tos, kuri mums atņem pēdējos santīmus.

Interesantu piemēru visapkārt daudz. Tiklīdz ģimenes vai draugu lokā sāk izpausties kaut mazākā neapmierinātība ar pašvaldības darbu, noteikti izskan arī doma par pilsētas galvas nomaiņu. Pagaidiet, nevajag viņu mainīt! Lai varētu sapņot par šādu problēmas risinājumu, vispirms jābūt informētam, kāda ir galvas dienas kārtība, kādas funkcijas pilda viņš, bet kādas uzticējis padotajiem. Jāpavaicā profesionāļiem, kaut vai domniekiem. Un tad kļūs skaidrs, ka Seska kungs dara visu, kas šādos gadījumos nepieciešams. Un cits viņa vietā rīkotos tieši tāpat. Tas nu būtu jāzina katram vēlētājam. Uz politiskiem mītiņiem staigāt ir daudz vienkāršāk. Tur arī nekompetents cilvēks var kaut ko izkliegt.

Esmu dzirdējis, ka sava tiesa tikusi arī mūsu pilsētas Sabiedrisko pakalpojumu regulatoram, sak, kas tad tie par speciālistiem, viņi taču ies varas pavadā. Tāpēc gribu izteikt vienu svarīgu piezīmi: katram, gan profesionālim, gan neprofesionālim, ir jāzina, ko viņš nezina, lai nezināšanas gadījumā varētu painteresēties un visu noskaidrot. Protams, Sabiedrisko pakalpojumu regulatora darbinieki taču nav nākuši no debesīm, un, ja viņiem būs nepieciešama kvalificēta palīdzība, izskatot, piemēram, jaunos apkures un karstā ūdens tarifus, tad viņi vērsīsies pie ekspertiem. Ja tādu speciālistu nebūs Liepājā, var uzaicināt no Rīgas. Kaut gan tas jau tika praktizēts iepriekšējos gados, daži vienalga izrādīja sašutumu, sak, zinām mēs tādus universitātes viltniekus.

Tas pats notika arī pēc ūdens atdzelzošanas iekārtu iedarbināšanas: laboranti apgalvo, ka ūdens ir tīrs, bet patērētāji iebilst, sak, nemelojiet. Un tā mietpilsoņi kurn, ka gan ārsti pie mums nepareizi ārstē, gan skolotāji nepareizi māca. Bet, ja tiesas procesa dalībnieki nenoticēs grafologa slēdzienam, varbūt būs jāatlaiž brīvībā noziedznieks?

Pilnīgi iespējams, ka kāds no zinošiem un pieredzes bagātiem speciālistiem ir vienkārši negodīgs cilvēks. Iespējams, ka ieņemamais amats ierāvis cilvēku rutīnā, iespējams arī tas, ka apkārt savus darījumus sākuši veikt kukuļņēmēji. Taču jebkurā gadījumā nepārtraukti jācenšas celt savu profesionālo līmeni un uzmanīgāk ieklausīties tajos, kas tieši tā arī rīkojas.