Kurzemes Vārds

03:24 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Amatu dienu pozitīvā aura

Daina Meistere

Ja pagājušajā gadā tas bija eksperiments – rīkot Amatu dienas tajā laikā, kad pilsētā pulcējas festivāla "Liepājas dzintars" viesi un dalībnieki, tad šogad to jau var saukt par tradīciju. Jo, kā atzina rīkotāju pārstāve, Liepājas Amatnieku biedrības vadītāja Ligita Reimane: "Tas attaisnojas. Pavisam kopā šajās dienās piedalījās 40 amatnieku ar saviem izstrādājumiem. Pie mums bija atbraucis arī Latvijas Amatniecības kameras prezidents Vilnis Kazāks, kurš uzsvēra, ka ar mūsu organizāciju ir ļoti apmierināts."

Amatnieku dienām ir vēl viena tradīcija – ārzemju viesi. Šoreiz kopā ar tuvākajiem mūsu kaimiņiem – lietuviešu amatniekiem, savus darbus piedāvāja Zviedrijas Nīneshamnas Mākslas un amatniecības asociācijas pārstāves – trīs gleznotājas un viena keramiķe. Viņas līdzi bija atvedušas savus darbus – neliela formāta glezniņas, keramikas izstrādājumus, kā arī darinājumus no jūras izskalotiem, viļņu nogludinātiem akmeņiem. Viešņas bija apmierinātas ar Amatu dienu gaisotni, viņas pastāstīja, ka apmeklētāji izrāda interesi par zviedru amatnieku darinājumiem, liepājniekiem ļoti patikuši tieši māla buciņi – tādas figūriņas ir populāras Zviedrijā, kā arī citi darbi.

Arī citi Amatu dienu viesi pateicās organizatoriem par patīkamo gaisotni un labo svētku organizāciju.Kā, piemēram, kokapstrādes meistari Juris Raudiņš no Līgatnes ar savu kundzi Raitu Liepājā bija arī pagājušajās Amatu dienās. Abi kokapstrādes meistari bija atveduši līdzi gan pagājušajā gadā tik iecienītās koka rotaslietas – krelles, rokas sprādzes, gan virtuves piederumus. Jaunums bija apgleznotie koka šķīvji, tāpat lielās, skaistās koka bļodas. Jelgavas amatnieks Ādolfs Šudeiķis pastāstīja, ka arī viņš ar saviem darinājumiem Liepājā nav pirmo reizi, viņš piedalījies mūsu rīkotajās dienās tad, kad tās notika koncertestrādē "Pūt, vējiņi!", arī Amatu sētā. Rīgas juvelieru biedrību pārstāvēja rotkalis Mario Drosakis. Viņa darinātās rokas sprādzes, auskari, kaklarotas bija īpatnējas. "Tā ir ģimenes tradīcija, un rotas ir unikālas ar to, ka pie mums, Latvijā, neviens tādas netaisa, jo tās ir gatavotas grieķiskā stilā," pastāstīja M.Drosakis.

Liepājas amatniekiem šoreiz bija savs stils, proti, viņi bija tērpušies vidusslaiku drēbēs. Tas iepaticies no reizes, kad mūsējie ciemojās vidusslaiku amatnieku tirgū Kalmārā.

Kā jau bija solīts, darinājumus varēja ne tikai iegādāties, bet arī iemēģināt roku, lai pārliecinātos, kā no māla pikuča var izvirpot apaļas poda kontūras, kā apdarina klūdziņas, kā kaļ monētas. Varen liela piekrišana bija kaltuvei. Tajā gan kala nevis naudu, bet, ar smago kaltu izsitot, no sagataves tapa rota ar Liepājas ģerboni. Arī mazajiem apmeklētājiem netrūka, ko darīt. Pavisam mazi bērni ar lielu prieku un entuziasmu apgleznoja akmentiņus un gliemežvākus, citi atkal ļāvās, lai top viņu portrets. To gleznoja Liepājas Pedagoģijas akadēmijas 4.kursa reklāmas dizaina studiju programmas students Gundars Čiževskis. Bija padomāts arī par iestiprināšanos svaigā gaisā.

Kā atzina Amatu dienu apmeklētāji, svētki bija jauki ar savu mierīgo atmosfēru, un pat tad, ja neko tā arī neiegādājās, nāciens nebija velts, jo gūta laba atpūta un paņemta līdzi šo ar rūpību un mīlestību darināto lietu pozitīvā aura.

Bet tūlīt pēc svētkiem grupa Liepājas Amatnieku biedrības pārstāvju devās līdzi Zviedrijas viešņām uz Nīneshamnu, kur notiks mūsu amatnieku darbu izstāde.