Kurzemes Vārds

11:28 Otrdiena, 2. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Viedoklis

Uldis Marhilēvičs: "Grupai ir jāzina, kāpēc tā ir uz skatuves"

Ints Grasis

Allaž ir daudz šķēpu lauzts, diskutējot par festivāla konkursu un žūrijas vērtējumiem. Cik cilvēku, tik viedokļu. Festivāla atspoguļojumā "Kurzemes Vārds" tradicionāli lūdza vienu no ekspertiem – šoreiz konkursa žūrijas locekli Uldi MARHILĒVIČU – dot savu vērtējumu šā gada konkursam un katrai no grupām. Izvērtējot konkursa līmeni kopumā, viņš sacīja, ka jaunie mūziķi ir gana piestrādājuši pie tehniskām lietām un varēšanas, taču esot arī otra puse – varbūt pat svarīgākā. Tehnika ir tikai līdzeklis, ar kuru var sasniegt mērķi. Grupai ir jāzina, kāpēc tā ir uz skatuves un ko viņa grib pateikt. Bet, kā to pasaka, tas jau ir sūra darba jautājums. Izpratnes par koncepciju, sevi pasniedzot, vairākām grupām pietrūkstot. Lūk, īss mūsu eksperta komentārs par katru no mūziķu apvienībām.

Grupa "Kryky Martina" (Daugavpils)

Interesantākais, ka pērn šīs grupas dziedātājs spēlēja grupā "Crossfire" un ievērību ieguva ar to, ka bija fantastisks bundzinieks. Nu viņš bija pavisam citā ampluā – ģitārists un dziedātājs... Viņš ir ļoti spilgta personība – muzikāls, talantīgs un ekspresīvs. Kā līderis ir neatņemama ansambļa sastāvdaļa. Grupa "Kryky Martina" bija interesanta savos muzikālajos meklējumos, nebija standartizpildījuma. Viņi dziedāja krieviski, bet tā dziedāšana bija interesanta – īsti nevarēja noteikt valodu, tā kā pievilkts angļu mēlei. Bija, protams, arī melnie krikumiņi. Katrā ziņā šī bija viena no tām četrām grupām, kas ievērojami pārspēja savus kolēģus – konkurentus.

Grupa "Mame" (Rīga)

It kā vairāk dzirdēti, zināmāki, ar pazīstamu stilu. Viņi bija diezgan pārliecinoši. Vokālistam nav problēmu ar balsi. Viena lieta, ka vajag piestrādāt pie izpildījuma, jo stils, kurā viņi darbojas, ir visai sarežģīts. Tas ir tāpat kā džezā, ja tu sāc spēlēt zem latiņas, tad tas vairs nav baudāms. Bet grupa "Mame" nupat jau to dara tuvu īstenībai. Ir jāpiestrādā pie aranžējuma. Iespaids – ļoti pozitīvs.

Grupa "Exit" (Rīga)

Es biju izbrīnīts, kad uzzināju, ka viņi kopā darbojas piecus gadus. Un kas man iekrita – viņiem ir interesantas melodiskas roka dziesmas. It kā viss skan pareizi, bet manā uztverē atklājās viens būtisks trūkums, kas mūzikā ir ļoti svarīgi – emocijas un tas, ko no skatuves publikai vispār gribi pateikt. Ja tas netiek parādīts un ja to publika nejūt, paliek neinteresanti un garlaicīgi. Dziesmas kopumā bija diezgan monotonas. Vajag vairāk dinamikas.

Grupa "Loop!" (Liepāja)

Grupa turpināja tās tradīcijas, ko pērn bija aizsākušas vairākas jaunās grupas – stils, sauciet, kā gribat, rokreps. Pagājušajā gadā šajā stilā bija spēcīgas grupas. Skatoties no šī viedokļa, grupas "Loop!" paceltā latiņa bija zemāka. Ir jāpiestrādā, lai publikai sniegums būtu saprotamāks.

Grupa "Disease" (Daugavpils)

Viņi diezgan labā līmenī muzicēja tīri tehniski. Bet tāds stils prasa atkal ko citu – tas prasa izpratni kompozīcijas veidošanā. Ļoti daudz kā bija pa tādiem maziem gabaliņiem, saskaldīts, īsti nevar pieķerties kādam vadošam motīvam vai domai. Arī instrumentālajai mūzikai, kaut arī tā ir agresīvāka, ir jābūt kādai tēmai. Grupa "Disease" atšķīrās no pārējām grupām.

Grupa "Downtown" (Liepāja)

Interesanti. Sākoties pirmajam gabalam, īsti nevarēja saprast, kas tas būs. Pirmajā brīdī likās, ka solists ir pārlieku teatrāls un uzspēlēts, bet ar katru nākamo dziesmu atklājās, ka viņš to dara no sirds. Un lielākais trumpis bija, ka šis puika patiešām mācēja dziedāt un viņam nebija problēmu izpaust savu ekspresīvismu un enerģiju dziedāšanā. Atklāti sakot, līdz beigām viņš ievilka, palika pat malā visi tie sliktie krikumiņi, ko grupa bija sastrādājusi. Dziedātājam grupa nebūt nav tā labākā. Nevilka līdzi. Solists pierādīja, ka grupā līderis nosaka gaisotni. Daudzas pasaules grupas turas uz lielisku līderi. Ja Dievs dos, Jānim Dreimanim priekšā būs labs mūziķa karjeras ceļš.

Grupa "Mr. Case" (Rīga)

Klubu mūzikas variants pārcelts uz lielo skatuvi. Nebija nekādu radošu ideju. Atsķirībā no citām grupām, kas centās parādīt kaut ko savu, tas bija diezgan standartisks variants, nerunājot nemaz par kaverversijām. Vienubrīd likās, ka tā ir braukšana tajā pašā upē, ko pērn brida grupa "Driving South". Bet tā bija cita latiņa un cita pieeja lietai. Man šķiet, ka šī mūzika vairāk vai mazāk bija visai bezpersonisks deju variants.

Grupa "Aparāts" (Rīga)

Jau pagājušajā gadā viņiem vajadzēja būt tādiem, kādi bija šogad. Nupat grupa visu ir perfekti nostrādājusi, izpildījums ir noslīpēts, nezaudējot savu oriģinalitāti un radošo dzirksti. Grupa visu izdarīja un publikai patika. Bija labi.