Kurzemes Vārds

06:42 Ceturtdiena, 9. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Vai tiešām jāgaida skandāls?

Nezinu, kā jums, bet man ļoti amizanti izklausās viena muitnieka pēkšņā kāršana pie lielā zvana par saņemto 20 dolāru kukuli, viena jurista kaismīgā atmaskošana par pieprasītajiem 100 latiem tiesas sprieduma mīkstināšanai vai viena ārsta siešana pie kauna staba par to, ka viņš bez papildu samaksas nesāk operāciju.

Sakiet, ko gribat, bet tas atgādina kampaņu, lai, kā saka, nolaistu tvaiku sabiedrībai, kuras pacietības mērs ir pilns, un lai pie varas esošie parādītu, ka mēģina tikt galā ar šīm nejēdzībām. Jo sen taču nav nekāds noslēpums, ka par kukuli muitniekam var dabūt pāri robežai jebkuru kravu, ka tiesnesis par samaksu var izmainīt spriedumu, policists nesodīt likumu un noteikumu pārkāpēju vai vienas otras slimnīcas dažā labā nodaļā slimniekam uzmanību pievērš tikai tad, kad tas mediķiem nolicis aploksni. Tiesa, to nevar attiecināt uz visiem šeit nosaukto profesiju pārstāvjiem, un tomēr izveidojusies stabila, izstrādāta sistēma.

Tikpat nenopietni izklausās attiecīgo nozaru pārstāvju taisnošanās, ka kāds speciāli viņiem ceļ neslavu, ka pirms vēlēšanām bedri rok politiskie sāncenši, ka tas ir pretsitiens šo nozaru rīkotajām protesta akcijām par sliktajiem apstākļiem, un vairāk nekā dīvaini izklausās mēģinājums pierādīt, ka bez aploksnīšu un kukuļu ņemšanas neesot iespējams izdzīvot, jo algas mazas.

Atkārtoju - šāda grēkāžu likšana uz sārta ir amizanta un taisnošanās nenopietna, bet mani vairāk interesē cits jautājums. Nē, ne jau tas, vai valdība šīm nozarēm piešķirs lielākus līdzekļus, jo līdz šim ar to šā vai tā nekas nav bijis līdzēts. Tāpat kā būtu vairāk nekā dīvaini domāt, ka šādu gadījumu celšana gaismā un kukuļu prasītāju kaunināšana liktu pamosties viņu sirdsapziņai.

Tāpēc interesantāk ir gaidīt atbildi uz citu jautājumu: cik lielam jābūt skandālam, lai pie varas esošie sāktu sakārtot minētās un citas nozares, un vai vismaz mēģināt to izdarīt tiešām nav iespējams, negaidot skandālu?

Bet sakārtot nepieciešams ne jau tikai tāpēc, lai mēģinātu novērst kukuļošanu. Sakārtot vajadzīgs arī tā iemesla dēļ, lai izskaustu citas negācijas - vienaldzību pret savu darbu, paviršu, nolaidīgu attieksmi pret saviem pienākumiem.

Andžils Remess