Kurzemes Vārds

18:28 Trešdiena, 2. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Problēma

Vai miršanas gadījumi nozīmē, ka tirdzniecībā nonācis indīgs alkohols?

Kristīne Pastore, Andrejs Rjabcevs

"Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka mēneša laikā vairāki cilvēki miruši pēc alkohola lietošanas. Pēdējais šāds gadījums bija aizvakar. Vai tas nozīmē, ka ir pamats bailēm, ka tirdzniecībā varētu būt parādījies nelegālais alkohols, kas satur toksiskas vielas? To pajautājām mediķiem un policistiem.

Mirst pēc ilgstošas alkohola lietošanas

Kā sarunā ar "Kurzemes Vārdu" atzina Centrālās slimnīcas Pataloģijas nodaļas vadītājs Edvīns Striks, autopsijā (līķa sekcijā) visiem mirušajiem kā nāves iemesls konstatēts viens un tas pats cēlonis – pārmērīgas un ilglaicīgas alkohola lietošanas rezultātā neatgriezeniski bojātas aknas un nieres, kā arī konstatēti toksiski galvas smadzeņu bojājumi. Viņš neslēpa, ka visi mirušie bijuši cilvēki, kas alkoholiskos dzērienus lietojuši ilgi un regulāri. Dakteris mierināja, ka šie gadījumi nekādā gadījumā nebūtu saistāmi ar kādu īpašu situāciju un nav iemesla satraukties, ka pilsētā varētu sākties masveida miršana pēc alkoholisko dzērienu lietošanas, kam par iemeslu būtu kādas alkoholā esošas indīgas vielas. "Tāds mirušo skaits no alkohola mūsu pilsētā ir diezgan nemainīgs ik mēnesi," sacīja dakteris Striks. Bēdīgi vienīgi tas, ka mirst aizvien jaunāki cilvēki. Turklāt lielākoties mirušie ir cilvēki, kas galvenokārt lietojuši tā saucamajās točkās iegādātu alkoholu, ko, starp citu, nemaz nevarot saukt par alkohola surogātu.

Dakteris arī precizēja, ka ne vienmēr cilvēkiem, kas ilgstoši lieto alkoholu, nāve iestājas tieši dzeršanas laikā. Viņi mirst arī no citām slimībām, kuras cilvēki, kas nelieto alkoholu, pārslimo veiksmīgi, piemēram, plaušu karsoņa un citām. Tas tāpēc, ka, ilgstoši organismu novājinot ar alkoholu, novājinās arī organisma vispārējā imunitāte un pretošanās spējas slimībām. Šādi cilvēki slimības pārcieš daudz smagāk nekā pārējie.

Dzērumā sajauc pudeles

Sarunas laikā E.Striks pastāstīja, ka nereti cilvēkiem, kas pārmērīgi lieto alkoholiskos dzērienus, nāves iemesls ir kādas indīgas vielas iedzeršana. Tas visbiežāk notiek aiz pārskatīšanās. Cilvēks, esot reibuma stāvoklī, iedzer no pudeles, kur iepildīts cits šķidrums. Nesen tā mira vīrietis, kurš aiz pārskatīšanās bija iedzēris etiķi. Otrs gadījums bija, kad kompānija garāžā rīkojusi iedzeršanu un viens no viņiem aiz pārskatīšanās arī iedzēris no pudeles, kurā bijis kāds tehnisks šķidrums.

Policijā miršanas gadījumi nav reģistrēti

Sazinoties ar Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldi, "Kurzemes Vārds" noskaidroja, ka šā mēneša laikā policijā nav ienākušas nekādas ziņas par cilvēkiem, kas būtu miruši no nekvalitatīva alkohola. Šādu ziņu nebija ne Ekonomikas policijā, ne arī Kriminālpolicijā, tāpat arī Kārtības policijā līdz vakardienai neviens ar ziņojumu par šādiem notikumiem nebija vērsies un nebija aicinājis uzsākt lietvedību, lai noskaidrotu precīzas notikušā detaļas.

Kā skaidroja Policijas pārvaldes preses grupas inspektors Normunds Cērmanis, slimnīcas mediķiem ir noteikts, ka policijai obligāti jāziņo tikai par nāves gadījumiem, kas iestājušies vardarbības rezultātā. Tāpat policija no mediķiem saņem ziņas, kad kāds no cietušajiem ir guvis fiziskus miesas bojājumus, kas varētu būt radušies vardarbības rezultātā, bet šajos piecos gadījumos bija slimnīcas brīva izvēle, vai lūgt policijai veikt izziņas darbu.

No atskurbtuves uz slimnīcu

Pašvaldības policijā "Kurzemes Vārds" noskaidroja, ka laika posmā no pirmā jūlija līdz vakardienai šīs kārtībsargājošās struktūras atskurbtuves telpās arī viesojušies cilvēki, kas pārmērīgi lietojuši alkoholu un kuriem pēc tam kļuvis slikti. Kopumā Neatliekamā medicīniskā palīdzība saukta pieciem cilvēkiem, kam atpūtas kamerā palicis slikti ar veselību. Tiesa, pagaidām vēl ir pāragri spriest, vai šie pieci slimnīcā nogādātie ir tie paši, kas vēlāk nomiruši. Lai to noskaidrotu, ir jāveic dokumentu un ziņojumu salīdzināšana. Taču policijā zināja teikt, ka situācija nebūt nav ārkārtēja, jo katru mēnesi ir cilvēki, kuriem, atrodoties atskurbtuvē, kļūst tik slikti, ka nepieciešams iejaukties Neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķiem un jāveic hospitalizācija.

Nav ieinteresēti tirgot nekvalitatīvu preci

Pašlaik gan nav nekas zināms, kur tieši visi pieci mirušie ir pirkuši alkoholu un kādas izcelsmes tas ir bijis, taču visticamākais variants, ka grādīgais dzēriens tika ražots pašu spēkiem vai par lētu naudu iegādāts kādā nelegālā tirdzniecības punktā, kādu, kā zināms, Liepājā ir ne mazums. "Kas gan var uzņemties atbildību par to, vai ļerga jeb nelegālais alkohols ir atbilstošs pieļaujamām normām, kas var pateikt, kāds tieši ir vielu procentuālais sastāvs un cik tas ir bīstams cilvēka veselībai," runājot par nelegālā alkohola kvalitāti un reģistrētajiem miršanas gadījumiem, jautā Pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Ainars Lūsis. Jautāts par to, vai varētu būt, ka kādā no pilsētas nelegālā alkohola tirdzniecības vietām būtu parādījies šāds īpaši sliktas kvalitātes alkohols, policijas pārstāvis šādu iespēju apšauba, taču nenoliedz. "Tā tas varētu būt bijis pirms daudziem gadiem, kad tika gatavota nekvalitatīva ļerga, izmantojot apšaubāmas izcelsmes un kvalitātes sastāvdaļas. Tagad ļergas izplatītājiem un ražotājiem ir jāspēj pastāvēt sīvas konkurences apstākļos, tāpēc nav viņu interesēs apzināti ražot sliktu preci, lai ietaupītu uz izejvielām," ir pārliecināts A.Lūsis. Viņš skaidro, ka šobrīd situāciju ļergas pieprasījuma un piedāvājuma tirgū regulē paši pircēji – ja vienreiz nopirkta nekvalitatīva dzira, otrreiz vairs uz to pārdošanas punktu klients neies. Arī starp pārdevējiem un ražotājiem pastāv zināmas sankcijas.

A.Lūsis arī atklāj: vēsturiski izveidojies tā, ka Liepāja šādā ziņā ir nedaudz labākā situācijā nekā daudzas citas Latvijas pilsētas. Liepājā jau gadiem ir izveidojušās ļergas darināšanas tradīcijas un receptes, tāpēc pie mums kandža ir izplatītākais nelegālā alkohola veids. Pavisam maz esot ar ūdeni atšķaidīta spirta, kas savukārt ir izplatīts citās pilsētās. Piemēram, Valmierā, mazāk ir ļergas tecinātāju, bet lielāks uzsvars tiek likts uz spirta šķaidīšanu.

"Šķaidīts spirts cilvēka veselībai var būt daudz bīstamāks nekā vienkārša ļerga jeb kandža. Spirtam ir tā īpatnība, ka daži tā paveidi var būt nāvējoši, kā tas nesen apstiprinājās arī Igaunijā, un to jums, manuprāt, apstiprinās astoņi no desmit aptaujātajiem cilvēkiem, kas kaut ko saprot no šīm lietām," ir pārliecināts policijas pārstāvis.