Kurzemes Vārds

09:57 Ceturtdiena, 28. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Ziediņi bīstamajām ogām

Nebija nemaz grūti prognozēt (kā to arī darījām), ka jaunais un vairākus gadus pirms tam vilcinātais «Darba likums», kas stājās spēkā 1.jūnijā, radīs konfliktsituācijas, tiklīdz vajadzēs likt zem palielināmā stikla kādu no šā likuma burtiem, lai darba devējs vai darba ņēmējs tiktu pie taisnības. Nebija grūti paredzēt arī to, ka likuma veidotāji, tiklīdz izdosies pārkāpt sunim, respektīvi laist likumu tautās, turpmāk muks no tā astes žiperīgāk nekā velns no krusta, jo jau šā likuma izsludināšanas brīdī bija skaidri saskatāmas tā nepilnības. Tāpēc nemaz nerada izbrīnu tas, ka vairākas valdības ministrijas spēlē vēstuļu futbolu, no vienas sūtot pie citas pienākumu veikt labojumus likumā, lai šās nepilnības novērstu. Jo štrunts taču par kaut kādiem vairāk nekā desmit miljoniem, ko tādējādi varētu zaudēt valsts, apmaksājot ierēdņu atalgojumu, un uz šā fona taču vēl lielāks štrunts par cilvēkiem, kuri, netiekot skaidrībā ar dažādi traktējamām likuma niansēm, gatavi sakost zobus un norīt pārestības. Jo kurš gan nezina, ka priekšvēlēšanu laikā ķēpāties ar neērtiem likumiem nav izdevīgi.

Liepājā «Darba likumu» sagaidīja mierīgi. Bija, protams, viedoklis un diskusijas arodbiedrībām, darba ņēmējiem un darba devējiem, taču kas gan vainas parunāt par kaut ko sirreālu, kad nav zināms, kā tas izskatīsies un pēc kā izskatīsies. To, cik likuma nepilnības izmaksās papildu nodokļu maksātāju naudas pašvaldības ierēdņu uzturēšanai, mēs neesam dzirdējuši – acīmredzot tas nav nekas satraucošs. Vai arī uz kopējā Liepājas budžeta fona šie lati (simti?, tūkstoši?) ir tāds nieks, ka neies taču saprātīgi ļaudis par kapeiku uti uz Rīgu dzīt. Uz savas ādas likuma dažādos traktējumus izjuta teātra aktieri, bet tāpēc taču nav vērts pilsētai pacelt balsi valsts mērogā, jo kurš gan nezina, ka valsts vai pašvaldību angažētos māksliniekus Latvijā bieži pieņemts apcelt, kā ērtāk. Ērtāk apcēlējam, protams.

Šķiet, ka arī «Darba likuma» tālāko nākotni nav grūti prognozēt. Visticamāk, ka vajadzīgs kāds paskaļš tiesas process vai vismaz valsts mēroga skandāls, jo ātrāk diezin vai kas mainīsies, un ziediņi potenciāli bīstamajām konflikta ogām turpinās plaukt.

Edgars Lūsēns