Kurzemes Vārds

11:32 Ceturtdiena, 28. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Nu, mazie, dzīvot gribat?

Daiga Mikuļska

"Lielā zive labsirdīga bija, mazo zivi tikai pabaidīja." Tā pirms vairākiem gadiem savu populāro dziesmiņu skandināja ansamblis "Eolika", un visi ļoti priecājās, kad lielā zivs izrādījās tik labsirdīga, ka mazo sugasmāsu galu galā nemaz neaprija. Šo līdzību par lielajiem un mazajiem var atrast vai ik vienā dzīves svērā un it sevišķi šodienas apstākļos, kad kārtību nosaka tirgus likumi. Skaidrs, ka būt par lielo ir daudz patīkamāk, drošāk, stabilāk un perspektīvāk. Ja esi mazais, tad visu laiku dzīvo sasprindzinājumā, jo kuram tad gribas, lai viņu ar vienu pēkšņu vēzienu noslauka no zemes virsas un izputina sūrā darbā krātos augļus?

Protams, mazie domā, kā izdzīvot, un tieši tādēļ mazie un vidējie tirgotāji nonākuši pie secinājuma, ka tikai iespēju un spēku apvienošana ļautu turpmāk nākotnē vērties ar drošāku skatu. Pirms neilga laika Latvijā darbu sākusi tirgotāju kooperācija "AIBE", kas veidojusies, balstoties uz kaimiņvalsts Lietuvas tirgotāju kooperācijas "AIBES Mažmena" jau trīs gadu darba pieredzi. Vieni no pirmajiem, kas sekmīgi attīstījuši šo mazo un vidējo tirgotāju kooperācijas sistēmu, esot uzņēmēji Ungārijā. Tagad kooperācijas ideja un reālie piemēri ienākuši arī Latvijā.

Vai nav dzirdēts, ka daudzi Liepājas nelielo firmu vadītāji un to darbinieki regulāri izsaka bažas par sava uzņēmuma pastāvēšanas nākotni. Ja firma nevar nopelnīt tik, lai segtu visus izdevumus un kaut nedaudz atlicinātu peļņai, kāda tad jēga strādāt? Konkurence saasinās katru brīdi. Lielie veikalu tīkli arvien pārliecinošāk pilnveido savu piedāvājumu loku, iepriecina ar modernām, skaistām telpām, kārdinošām cenu atlaidēm, dažādām loterijām un tā tālāk. Loģiski, ka katrs pircēju cenšas piesaistīt tieši sev. Visvieglāk to izdarīt, piedāvājot zemas cenas. Bet ko mazie, vidējie? Parasti peras kā pliki pa nātrēm... Cerībā uz labākiem laikiem. Ja jau viss iet uz to, ka lielie dzīvo un attīstās, bet mazie pamazām izlaiž garu, varbūt nav ko satraukties? Taču tieši mazie un vidējie uzņēmumi ir tie, kas ar darba vietām nodrošina ļoti daudz cilvēku. Pat vairāk nekā visi lielie kopā! Dati liecina – šī attiecība ir pārliecinoši mazo labā. Mazie un vidējie uzņēmumi ne tikai maksā nodokļus, bet arī ļoti bieži ar darbu un iztikas līdzekļiem nodrošina savus ģimenes locekļus. Plus vēl maksā algu saviem darbiniekiem.

Ko sola jaunā kooperācijas sistēma? Pats būtiskākais, ka mazajiem un vidējiem tirgotājiem (arī sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem) apvienojoties, dota iespēja no ražotājiem un vairumtirgotājiem preces iegūt ar ievērojamām atlaidēm. Šodien tā ir lielo tirgotāju ikdiena, par ko pārējie varēja tikai sapņot. Liepājas Tirgotāju asociācijas vadītājs Valdis Rašmanis skaidro, ka uzņēmējs slēdz sev izdevīgu līgumu ar "AIBE", piemēram, par kečupa, majonēzes vai alkoholisko dzērienu piegādi, bet šī tirgotāju kooperācija savukārt vienojas ar ražotāju, vairumtirgotāju par konkrētajām precēm un atlaidēm. Tālākā saimniekošana mazā un vidējā uzņēmēja paša ziņā.

Par to, cik svarīgi attīstīt un nostiprināt mazo un vidējo uzņēmēju biznesu, valsts pārvaldes augstākajos līmeņos, atceras un runā ik pa laikam. No vienas puses labi, ka vispār runā, no otras – reāla labuma no tā maz. Varbūt kaut nedaudz no runām pie darbiem liks pāriet "Mazo un vidējo uzņēmumu nacionālais forums 2002", kas Latvijā ar Ekonomikas ministrijas un Tautsaimniecības padomes atbalstu tiks rīkots pirmo reizi. Forums notiks augusta beigās Rīgā, un tā galvenā misija būšot uzņēmēju un valdības dialoga veidošana, kā arī sadrumstaloto mazo un vidējo uzņēmēju intereses pārstāvošo organizāciju savstarpējā koordinācija. Bet Latvijas tirgotāju kooperācija "AIBE" jau darbojas reāli, lai arī joprojām mācoties un papildinot savas zināšanas no Lietuvas kolēģiem. Kā katrs piedāvājums, arī šī kooperācija ir viena no iespējām, kuras realizēšana tikai pašu uzņēmēju ziņā.