Kurzemes Vārds

03:19 Sestdiena, 6. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Nauda joprojām jāgaida

Sarmīte Pelcmane

Kaut arī pirms mēneša "Kurzemes Vārds", pamatojoties uz dažu vietējo arodbiedrības līderu priecīgajām priekšnojautām, prognozēja, ka, sākot no 1.augusta, varētu tik izmaksātas vairāku maksātnespējīgo uzņēmumu darbinieku algas, jo 31.jūlijā tika pieņemti Ministru kabineta noteikumi "Par maksātnespējīgo uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību) darbinieku prasījumu apmierināšanas kārtību", tomēr šobrīd kļuvis skaidrs, ka tik vienkārši tās lietas tomēr nenotiks.

Kad redakciju sāka apciemot ļaudis, kuri no 1.augusta bija gaidījuši, ka beidzot tiks izmaksātas aizturētās algas, bet neko nav sagaidījuši, "Kurzemes Vārds" padziļināti sāka izmeklēt situācijas apstākļus. Un, kā izrādījās, cerības uz 31.jūlijā pieņemtajiem MK noteikumiem, ka mēneša laikā, kopš uzņēmuma administrators iesniedzis pieteikumu, šis jautājums jāizskata atbildīgajās instancēs, tomēr bija kļūdainas. Jo, kaut arī vairāku mūspuses uzņēmumu atministratori pieteikumus bija iesnieguši pēc 2000.gada 13.oktobra, un turklāt Ministru kabinets šā gada martā bija uzklausījis konceptuālo ziņojumu projektam par maksātnespējīgo uzņēmumu darbinieku prasījumu apmierināšanu, tomēr konkrēts lēmums šajā lietā nav pieņemts vēl šobaltdien. Konceptuālajā ziņojumā Ministru kabinetam ietilpa informācija par kuģu remonta rūpnīcas "Tosmare" 900 darbinieku prasījumu par algu izmaksu 270 943 latu apmērā, bijušās OZFLB 40 darbinieku prasījumi 10 000 latu apmērā, kā arī "Ritums L" 27 personu prasījumi 10 364 latu apmērā.

Kā "Kurzemes Vārdam" paskaidroja maksātnespējīgās "Tosmares" administrators Māris Pomerancis, kamēr lēmumprojekts par naudas piešķiršanu darbiniekiem no valsts budžeta izskatīts tikai konceptuāli, neko nevarot prognozēt, kad tas varēs notikt reāli. Jāgaida Ministru kabineta lēmums. Diemžēl vairāku dienu laikā "Kurzemes Vārdam" tā arī neizdevās Ministru kabinetā atrast kādu, kurš spētu kaut vai prognozēt, kad tas varētu notikt. Konceptuālā ziņojuma sagatavojušā Uzņēmējdarbības departamenta direktora vietnieka A.Bernāna telefons nemitīgi klusē (turklāt neizdevās sazināties arī ar citiem šā departamenta darbiniekiem, tā ka radās aizdomas, vai tikai tie visi nav devušies kādās ļoti garās makšķerēšanas brīvdienās), pie tam neatbild arī sūri grūti sadabūtais Bernāna kunga mobilā telefona numurs.

Starp citu, jaunajos noteikumos par "Maksātnespējīgo uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību) darbinieku prasījumu apmierināšanas kārtību" teikts, ka Privatizācijas aģentūra jau 30 dienu laikā pēc visu nepieciešamo dokumentu saņemšanas iesniedz Ekonomikas ministrijai administratora pieteikumu, bet tā savukārt 30 dienu laikā pēc dokumentu saņemšanas sagatavo sakaņošanai noteiktā kārtībā Ministru kabineta rīkojuma projektus par naudas līdzekļu piešķiršanu maksātnespējīgo uzņēmumu darbinieku pieprasījumu apmierināšanai. Te gan var atcerēties, ka jau 2000.gadā Privatizācijas aģentūra vērsās Ministru kabinetā ar lūgumu atļaut piešķirt naudas līdzekļus maksātnespējīgās likvidējamās kuģu remonta rūpnīcas "Tosmare" darbinieku prasījuma apmierināšanai, bet rezultātu tam nav joprojām.

Pagaidām jaunu ziņu šajā sakarībā nevaram pavēstīt, kaut arī zinām, ka nopelnīto naudu gaidošajiem uzņēmumu darbiniekiem tas ir mazs mierinājums. Kā pa telefonu izteicās kāds bijušās "Tosmares" strādājošais – "mums nu ir skaidrs, ka šās Saeimas laikā nekas nebūs, visi aizgājuši mājās, svītra apakšā. Un, kad atnāks nākamie, tie jau vispār neko nezinās, būs jāsāk cīniņš par savu naudu no sākuma".