Kurzemes Vārds

01:01 Trešdiena, 25. novembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Padoms no grāmatas

Arī pie mums, tāpat kā daudzviet citur pasaulē, aizvien biežāk var nopirkt grāmatas, kurās var uzzināt, kā kļūt laimīgiem, kā vienmēr sasniegt savu mērķi, kā nopelnīt daudz naudas, kā būt mīlētiem un mīlēt pašiem, kā pārvarēt bailes, depresiju un sliktu garastāvokli. Tajās minēti piemēri no dzīves, stāstīts par šo situāciju atrisinājumiem. Citās doti arī padomi, kā rīkoties, lai ātrāk panāktu iecerēto. Lielākā daļa šo grāmatu pie mums atceļo no Amerikas. Ticēt tajās rakstītajam vai ne? Var šīs grāmatas mums palīdzēt vai ne? Kas tās ir – reklāmas triks vai reāla iespēja ar to starpniecību risināt savas samilzušās problēmas? "Brīvbrīdis" šos jautājumus uzdeva gan šo grāmatu lasītājiem, gan arī speciālistiem, kas cilvēkiem ikdienā palīdz risināt dažādas problēmas.

Kļūt atkarīgai vai nelasīt vispār?

Sandra (31 gadu veca radošas profesijas pārstāve) atzinās, ka šīs grāmatas atklājusi pirms vairākiem gadiem, kad to klāsts gandrīz vai ik dienas papildinājis grāmatnīcu plauktus. "Tā kā pirms tam ļoti daudz strādāju, tad nepalika daudz laika lasīšanai," viņa stāstīja. "Un tad kādu dienu iegāju grāmatnīcā un ieraudzīju grāmatu ar ļoti rosinošu nosaukumu. Tajā bija kaut kas par harmoniju. Domāju, ņemšu palasīt. Un tā aizrāvos, ka nakti negulēju, un uz rīta pusi grāmata bija izlasīta. Tā es saslimu ar šīm psiholoģiskā rakstura grāmatām, un, ja vien maciņš ļauj, tās pērku un lasu. Īpaši tās, kurās stāstīts par attiecību veidošanu. Varbūt tāpēc, ka tas man ir aktuāli. Un interesanti, ka ļoti daudzos stāstos atrodu, ka esmu bijusi varonei līdzīgā situācijā. Man šīs grāmatas ļoti, ļoti patīk. Pat šķiet, ka dažbrīd no tām esmu atkarīga."

Kāda cita sieviete, kuras gadu skaits tuvojas piecdesmit, atzīstas, ka nav lasījusi nevienu no šīm grāmatām un to laikam arī nedarīs. "Mani uzjautrina, kā cilvēks var kļūt laimīgs, izlasot grāmatā, kas jādara," viņa ironizēja. "Varbūt, ja manā jaunībā būtu bijušas tādas grāmatas, būtu tās lasījusi, bet tagad diezin vai sākšu to darīt. Es gan esmu lasījusi vairākas psihologa Deila Karnegi grāmatas, bet tās es vērtēju augstāk nekā šobrīd populāros amerikāņu padomu krājumus."

38 gadus vecā Vineta stāsta, ka dažkārt kādu no šīm grāmatām izlasot gan, taču vienlaikus atzīst, ka daudzas no tām ir visai sausas un neinteresantas, tāpēc labi, ja izlasot līdz pusei, jo apnīk. "Interesanti ir tik ilgi, kamēr rit kāds reāls dzīves stāsts, bet, kad sākas speciālista analīze, kurā brīdī kā vajadzēja rīkoties, es šķiru lapas tālāk," sacīja Vineta. Viņa esot par slinku iedziļināties citu, būtībā nepazīstamu cilvēku problēmās. Tomēr vienlaikus viņa atzīst, ka ir bijuši brīži, kad šīs grāmatas palīdzējušas ja ne atrisināt kādu konkrētu problēmu, tad atgūt iekšējo līdzsvaru.

Vairāki aptaujātie dažāda vecuma vīrieši atzina, ka šādas grāmatas nelasa. Patiesībā viņiem, neskaitot avīzes, lasīšanai neatliekot laika. Taču savām sievām vai draudzenēm redzējuši kādu no šādām grāmatām. Neviena no viņām gan tā jūtami pēc tajās minētajiem paraugiem viņus audzinājusi neesot.

Grāmatā rakstītais jāprot atšķirt no reālās dzīves

Psihoterapeiti, runājot par šīm grāmatām, nedod tām nepārprotamu vērtējumu, atzīstot, ka šīs grāmatas pēc satura un kvalitātes ir ļoti dažādas – no absolūti diletantiskām līdz ļoti profesionālām. "Par vislabākām atzīstu tās, kuras sarakstījuši psihologi vai citi speciālisti, kas ikdienā strādā ar cilvēkiem. Šīs grāmatas ir saturā bagātas, viegli lasāmas, jo sarakstītas vienkāršā un labi saprotamā valodā," sacīja psihoterapeite Ingūna Romāne. "Tādas labprāt lasu arī pati. Tā kā daudz strādāju ar sievietēm un arī pati rūpējos par savu labsajūtu, tad ir grāmatas, kuras iesaku saviem klientiem. Tādas, piemēram, ir grāmatas "Sievietes, kuras mīl par daudz", "Labās meitenes tiek līdz debesīm, sliktās vēl tālāk", arī igauņu nu jau mirušās dziednieces Vilmas Lūles visas piecas grāmatas esmu izlasījusi. Nesen izlasīju grāmatu "Laimes terapija", un arī tā man patika." Ingūna Romāne sacīja, ka cilvēkiem allaž ir gribējies brīnumu, un viena no iespējām, kur to meklēt, ir arī šīs grāmatas. Viņa gan neslēpj, ka amerikāņu autoru grāmatu liela daļa, tāpat kā viņu dievkalpojumi, ir mazliet uz urrā. Tās izlasot, šķiet, ka visu var sasniegt ar minimāliem pūliņiem, bet dzīvē tā nenotiek. Līdzīgi esot arī ar dažādajām ziepju operām un seriāliem, kam daudzu cilvēku dzīvē ir liela vieta. "Dažkārt, lai saprastu klienta jūtas, man tie ir jāpaskatās", sacīja I.Romāne.

Psihoterapeite Daina Poriņa uzsvēra, ka grāmata, lai arī cik laba būtu, tomēr nevar aizvietot psihoterapijas seansu, jo ar grāmatu cilvēks ieilgušas problēmas atrisināt nevar. "Tas ir saprotami, ka cilvēki tās lasa, jo katrs vispirms cenšas pats sev palīdzēt un tikai tad iet pie speciālista, turklāt daudzās no tām var atrast arī noderīgas lietas. Tomēr tajās dotos padomus nevajadzētu pieņemt par absolūto patiesību," sacīja speciāliste. "Bieži vien cilvēks arī no psihoterapeita gaida padomu, bet, ja arī tādu saņem, cilvēkam tas neder, jo tas nav viņa, bet citas personas lēmums. Tāpat ir arī ar grāmatās paustajiem padomiem – kas der vienam, neder citam." Viņa gan tā īpaši neiesakot kādu no tām lasīt saviem klientiem, taču kāda cita viņas kolēģe to dara. Viņai pat esot noteikums, lai psihoterapijas seansu starplaikos tiktu izlasītas kādas konkrētas grāmatas.

Kāds psihoterapeits vīrietis, kas vēlējās palikt anonīms, sacīja, ka šo grāmatu lasīšana esot sieviešu prioritāte. Starp citu, tāpat kā savu problēmu risināšana pie psihoterapeita. Arī uz to vīrieši ir daudz kūtrāki, lai gan viņiem problēmu nav mazāk. Viņš pats dažādas padomu grāmatas nelasot un nevienu neiesakot arī saviem klientiem. Ja kāds vēlas lasīt, tā ir viņa brīva izvēle.

Sagatavoja Kristīne Pastore