Kurzemes Vārds

07:44 Sestdiena, 6. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

1991.gada draudīgais 20.augusts

Augustā ir bijusi vesela virkne Latvijas likteni ietekmējošu notikumu, vairākus atcerēties ikdienas steigā pat piemirstas, un tomēr šie notikumi ir vērti, lai vismaz atgādinātu par tiem.

Kaut vai 1920.gada 11.augusts, kad Padomju Krievija parakstīja miera līgumu ar Latviju. Situācija Eiropā pēc Pirmā pasaules kara bija pārāk sarežģīta, lai šajā īsajā slejiņā izcilātu, kāpēc atzīt mūsu suverenitāti kavējās Rietumu lielvalstis, kas citādā ziņā atbalstīja pašnoteikšanos, taču fakts paliek fakts – pirmā to atzina Padomju Krievija, deklarējot, ka tas ir uz mūžīgiem laikiem.

Cita lieta, ka Maskavas izpratnē šie mūžīgie laiki nesniedzās pat divdesmit gadu garumā, jo 1939.gada 23.augustā, Staļinam un Hitleram sadalot savā starpā Eiropu, Padomju savienība sev izprasīja tiesības uz Latviju, un 1940.gada 5.augustā Latviju iekļāva tautu saimē.

Bet ir arī priecīgs notikums – 1991.gada 21.augusts, kad Latvija faktiski atjaunoja neatkarību. Taču, lai arī cik lieli bija mūsu pašu centieni pēc suverenitātes, tomēr neapšaubāmi, ka to iegūt paātrināja vai varbūt pat izšķīra divas dienas pirms tam Maskavā notikušais valsts apvērsums.

Parasti mēdz uzsvērt puča sākuma dienu – 19.augustu un beigas – 21.augustu, taču, pārcilājot atmiņās šos notikumus, visdraudīgākais tomēr bija 20.augusts, kas arī togad bija otrdiena. Un ne jau tikai tāpēc, ka emocionālu apsvērumu dēļ tā varētu likties mums, "Kurzemes Vārda" darbiniekiem, jo naktī uz 20.augustu notika puča atbalstītāju faktiski vienīgā vardarbīgā akcija Liepājā, kad kara jūrnieki ielauzās Pasta ielas 3.namiņā nolūkā konfiscēt nākamās dienas laikraksta eksemplārus. 20.augusts draudīgāks bija tāpēc, ka pirmdienā ļaudis vēl nebija attapušies un paguvuši izprast draudu nopietnību, bet trešdienā pučs jau sāka izčākstēt un beigu beigās arī izgāzās. Taču otrdien, 20.augustā, pāri visam gūlās neziņa, kā šie notikumi pavērsīsies Maskavā, Rīgā, Liepājā, un šī neziņa arī bija pati draudīgākā.

Andžils Remess