Kurzemes Vārds

03:47 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Smirdoņas seriāls turpinās

Sarmīte Pelcmane

Tātad 19.augusta pirmdiena bija pēdējais termiņš, par kuru SIA "DG Termināls" vadītāji dievojās, ka izvedīs no pilsētas pēdējos gaistošā merkaptāna saturošo naftas produktu vagonus. Kaut arī termiņš bija jau vairākkārt pārcelts, liepājnieki šo pēdējo nolikto datumu gaidīja ar lielām cerībām, jo šķita, ka procesā, kurā tik daudz solīts un turklāt tā atrisināšanā iesaistījusies arī pašvaldība, būtu taču jānonāk pie kaut kāda risinājuma. Taču, kā mums vakar ziņoja vairāki liepājnieki, naktī uz 20.augustu ap pulksten četriem atkal esot smirdējis ar nepieredzētu spēku, turklāt smaka bijusi jūtama arī vakar pa dienu. Acīmredzot jau vairāk nekā divus gadus ilgstošais smirdoņas seriāls Liepājā negrasās beigties.

"Kurzemes Vārds" šajā sakarībā vakar uz karstām pēdām mēģināja sazināties ar kādu no pašvaldības, proti, domes priekšsēdētāja vietnieku Tālivaldi Deklauu, kurš ir arī domes izveidotās Vides konsultatīvās komisijas priekšsēdētājs. Tieši šī komisija bija tā, kas iedziļinājās smakas jautājumos, un pēc tās iniciatīvas ar vainīgo firmu noslēgta vienošanās par pārkraušanas operāciju izbeigšanu, kā arī parakstīta vienošanās, ko firma gatavojas darīt cietušo liepājnieku labā. Diemžēl Deklaua kungs vakar vēl nebija gatavs komentēt faktu, ka pēc pēdējā noliktā termiņa firma turpina smirdināšanu. Kaut arī varētu pieņemt, ka, firmai pārkāpjot ne tikai solījumus iedzīvotājiem, bet arī ignorējot jau kuro reizi noslēgto vienošanos ar domi, pašvaldībai vajadzētu justies kā atstātai muļķa lomā un ar jaunu sparu meklēt problēmas risinājumu savu iedzīvotāju labā. Diemžēl Deklaua kunga sekretāre strikti paziņoja, ka amatpersona par šo jautājumu ar masu saziņas līdzekļiem runās tikai piektdien, domes preses stundas laikā. To tad arī gaidīsim.

Tikmēr redakcijā jau bija ieradusies pagaidām vienīgā liepājniece Angelika Kapitanska no Šķēdes ielas, kura ir sakrājusi daudz dažādu medicīnisko izziņu, rēķinu par ārstu apmeklējumu un čeku par zāļu iegādi, turklāt sievietes rīcībā ir arī ārstu secinājums, ka viņas veselības problēmas - alerģiskā astma - saasinājusies tieši saistībā ar indīgajiem izgarojumiem. Jāteic gan, ka kundzei taisnības meklējumi firmā "DG Termināls", kura iepriekš ar plašu vērienu bija solījusi kompensēt liepājniekiem radītos veselības traucējumus, nemaz neiet tik viegli. Vispirms viņa vairākkārt sūtīta prom, tomēr izrādījusi izcilu neatlaidību, līdz beidzot pazvanījis bijušais uzņēmuma izpilddirektors I.Vismins un teicis, ka varot dot 20 latu. Ar vārdu sakot, lai paņem to naudu un beidz kašķēties. Taču Kapitanskas kundze nav bijusi uz mieru. "Man nevajag tos 20 latus, lai samaksā visu oficiāli, " uzskata cietusī. Pēc viņas aprēķiniem šobrīd veselības uzlabošanai jau ir iztērēti ap 100 latiem. Taču summa neesot galvenais, uzsver kundze, svarīgākais - kā vainīgie izturas pret cietušajiem. Naktī uz 20. augustu, kad atsākās smirdoņa, Kapitanskas kundze izsauca Pašvaldības policiju, kas arī konstatēja izgarojumu faktu. Bez tam viņa piezvanīja I.Visminam, kurš arī ieradās viņas dzīvoklī sešos rītā. Taču I.Visminam nav šķitis, ka smirdoņa būtu pārlieku liela, lai traucētu cilvēkus.

"Kurzemes Vārdā" vakar ieradās vēl kāda sieviete - Ludmila no O.Kalpaka ielas, kura tāpat stāstīja par pārdzīvojumiem iepriekšējā naktī. Arī viņa apstiprināja, ka rīta pusē smirdoņa kļuvusi neciešama. "Es smoku nost, trūkst elpas, kakla un deguna gļotādas iekaist, ir slikta dūša, sāp galva un saasinās astmas lēkmes," viņa stāstīja. Viņasprāt, visas šīs pazīmes liecina ne tikai par nepatīkamu smaku, bet par īstu organisma saindēšanos.

"Ko mēs esam noziegušies, ka mums tā jācieš?" kundze pauda bezcerīgu sašutumu. Ārsta zīmes viņa neesot krājusi, turklāt trūcīgi cilvēki nemaz tā nevarot atļauties regulāri saukt ātro palīdzību vai veikt visādas veselības pārbaudes. Viņasprāt, firma spekulē uz cilvēku nabadzību un nevarību, bet pašvaldība neizrāda pietiekošu interesi par saviem iedzīvotājiem, iespējams tāpēc, ka no šāda biznesa budžetā ienāk pietiekami liela nauda, minēja kundze.

Šobrīd gaidīsim, kā smakas lieta attīstīsies nedēļas garumā un cerēsim, ka līdz piektdienai atbildīgās amatpersonas būs izdomājušas, kā palīdzēt cietušajiem iedzīvotājiem atgūt par ārstēšanos iztērētos līdzekļus, un, ja firma turpinās terorizēt cilvēkus, izlemt par kādu radikālāku pretpasākumu.

Kā izskatās, arī iedzīvotājiem šobrīd atliek gaidīt tikai uz pašvaldību, jo paši jau izmēģinājuši visus iespējamos līdzekļus - jau ir savākti simtiem parakstu, rīkoti piketi, iets uz domi. Pagaidām visas šis aktivitātes palikušas bez panākumiem, un, kā izteicās kāds no aktīvistiem, iedzīvotājiem atliekot rīkot vien kādas vēl radikālākas protesta akcijas.