Kurzemes Vārds

02:57 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Ļaujiet mums nodegt!

ARNIS BAMŠIS, civilās aizsardzības speciālists ugunsdzēsības jautājumos

Paldies Dievam, meži pie mums vēl nedeg, kā tas ir Latgales pusē, taču situācija ir ļoti nopietna. Viss ir tik ļoti izkaltis, ka viens sērkociņš vai dzirkstele, un postā var aiziet daudzi hektāri zāles un mežu. Sestdien dzēsām zāli 10 hektāru platībā Cimdeniekos. Situācijā, kad ir liels vējš un ir grūtības ar autocisternu piebraukšanu, uguns nav kontrolējama. Var tikai iedomāties, kas notiks, ja uguns uzbruks mežam.

Šajā sarežģītajā situācijā akūtāk izpaužas problēma, ko valdība nav spējusi atrisināt, kaut arī mēs vairākkārt esam sūtījuši vēstules visām valsts augstākajām amatpersonām. Valdība rūpes par ugunsdrošību un glābšanas darbiem faktiski uzņēmusies tikai zināmos punktos, nevis visā Latvijā. Lielajām pilsētām, arī Liepājai, savas ugunsdzēsēju komandas nav jāuztur, jo šeit bāzējas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta posteņi, taču daudz nabadzīgākie pagasti pēdējiem spēkiem dotē savus ugunsdzēsējus.

VUGD izvietotie posteņi nevar nodrošināt operatīvu nokļūšanu visās rajona vietās. Tādēļ mazās pašvaldības, ja tās uzņemas gādību par saviem iedzīvotājiem, par saviem līdzekļiem spiestas uzturēt ugunsdzēsēju komandas. Pašvaldības ugunsdzēsēju štatā parasti ir tikai viens cilvēks. Pārējie trauksmes situācijās dodas dzēst uz līguma pamata. Bet viņiem ir cits pamatdarbs, un reizēm viņi nevar nokļūt nelaimes vietā.

Šobrīd vairāku mūsu rajona pašvaldību ugunsdzēsēji ir izsmēluši visus degvielas limitus un citus resursus. Grobiņas, Bārtas, Vērgales, Medzes un citu pašvaldību ugunsdzēsēji dzēš ne tikai savā pagastā, bet dodas palīgā arī kaimiņiem. Ugunsgrēku šovasar ir ļoti daudz. Bet, tā kā mazās pašvaldības skaita katru santīmu, norēķini par savstarpējās palīdzības sniegšanu kavējas. Situācija ir tik nopietna, ka var pat gadīties, ka kāds atsakās doties palīgā tiem kaimiņiem, kas jau ir parādā par iepriekšējo ugunsgrēku likvidēšanu. Piemēram, Sakas pagastam ugunsdzēsēju nav, un tas ir parādā gan Vērgalei, gan Pāvilostai, gan Grobiņai un Grobiņas pagastam. Arī Bunkai nav savu dzēsēju, un arī tā ir parādā. Bet ar katru ugunsnelaimi, kādu šogad ir ļoti daudz, kaut kas tiek atņemts skolai, pensionāriem, invalīdiem. Iznāk, ka naudas trūkuma dēļ kāda pašvaldība kādu dienu var pateikt: ļaujiet mums nodegt!

Vēstules par to, ka situācija, maigi izsakoties, ir netaisnīga, ir sūtītas, bet pagaidām atbildēts aptuveni tā: paldies, ka jūs esat, līdzēt mēs jums nevaram. Bet ar to mēs nesamierināsimies. Ja valsts grib likvidēt pašvaldību ugunsdzēsējus, lūdzu, bet tad rajonā jāizveido vēl vismaz pieci VUGD posteņi.

Tikko aizsūtīju vēstuli iekšlietu ministram Marekam Segliņam. Gaidīšu atbildi, gribētu ar viņu arī tikties. Bet man gan šķiet, ka tā būs tikai tāda tukša pļāpāšana, jo šī valdība vairs neko nedarīs.