Kurzemes Vārds

04:00 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Sacensība ar ugunsgaili

Reti pieredzētais vasaras sausums ievieš korekcijas ne tikai ugunsdrošību kontrolējošo dienestu darbā - meži un to tuvākā apkārtne, pēc speciālistu atzinuma, ir kļuvusi par savdabīgu pulvera mucu, ko nelaimē var vērst visniecīgākā dzirkstelīte.

Vairākos Latgales rajonos un arī Pierīgā jau izsludināts ārkārtas stāvoklis, bet rīt par tā ieviešanu gatavojas lemt mūspusē. Tikmēr viņpus Ventas jau sākušās diskusijas, kas var gūt aktualitāti arī pie mums. Proti, cik pamatots varētu būt potenciālais aizliegums pārvietoties mežu teritorijās un cik reāls vispār varētu būt šis rosinājums visnotaļ apjomīgajā Liepājas rajona teritorijā. Saprotams, ka ne jau ar represīviem nolūkiem Liepājas pusē gatavi spriest par ārkārtas pasākumu ieviešanu, tāpēc nezin vai vajadzētu iespītēties un skandēt likuma pantus no Latvijai saistošām starptautisko tiesību konvencijām, kas demokrātiskās valstīs paredz brīvu pārvietošanos valsts teritorijā visur, izņemot, protams, teritorijas, kur lietu kārtību diktē īpašuma tiesību panti.

Tāpēc, manuprāt, daudz būtiskāk būtu apsvērt to, kā patiešām ar informāciju par ārkārtējo ugunsbīstamību iepazīstināt iedzīvotājus, jo jāņem vērā, ka visbīstamākās šajā ziņā ir nomaļākās vietas, kur visbiežāk dzīvo cilvēki, kas laikrakstus mēdz arī nelasīt, bet televīzijas skatīšanās un radio klausīšanās vasarā laukos nereti ir maz aktuāla. Jebkurā gadījumā sacensībā ar ugunsgaili diezin vai līdzēs, piemēram, naudassodi, jo apzinīgākie cilvēki noteikti neatļausies šobrīd pat domāt par rotaļāšanos ar uguni, savukārt neapzinīgajiem draudi par sodiem varētu būt tikpat audzinoši, cik pīlei ūdens, jo viņiem visbiežāk var nebūt ko maksāt.

Ja savukārt šiem secinājumiem vēl pievieno ugunsdzēsēju žēlabas par resursu trūkumu, tad var vienīgi secināt, ka šobrīd sēžam uz pulvera mucas un tikai savstarpēja uzmanība un apzinīga rīcība var glābt no nepatikšanām. Bet situāciju kopumā var normalizēt tikai lietus. Pagaidām gan sinoptiķi to nesola.

Edgars Lūsēns