Kurzemes Vārds

19:44 Otrdiena, 31. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Baltijas valstu kuģi glābj jūru

Pēteris Jaunzems

Vakar un šodien jūrā netālu no Liepājas risinājās avāriju seku novēršanas starptautiskas mācības "Balex Delta – 2002". Tajās piedalījās ar speciālu glābšanas darbu ekipējumu labi apgādāti gan robežsardzes, gan krasta apsardzības dienestu kuģi no Somijas, Dānijas, Zviedrijas, Igaunijas, Lietuvas un mūsu valsts. Vērienīgi iecerētās mācības ir saistītas ar šajā nedēļā Rīgā notiekošo Baltijas jūras vides aizsardzības komisijas jeb Helsinku komisijas delegāciju vadītāju sanāksmi. Līdz šim šāda mēroga apspriedes galvenokārt tika sarīkotas Helsinkos, kur atrodas komisijas starptautiskais sekretariāts. Taču no šā gada 1.jūlija Latvija ir Helsinku komisijas prezidējošā valsts, tādēļ domu apmaiņu organizēt šoreiz bija uzticēts mums.

Faktiski var teikt, ka mācību prologs notika jau aizvakar pievakarē, kad Liepājas ostā pie Brīvostas piestātnēm, loču pavadīti, piestāja somu kuģi "Hylje" un "Merikarhu", dāņu traleris "Gunnar Saidenfaden", arī lietuviešu "Šakiai", igauņu "Reet PVL –201", "Triin PVL – 200" un zviedru "KBV 202" un "KBV 049". Vakarrīt pirmie ostu atstāja mūsu jūrnieki.

Ostas kapteinis Eduards Raits pastāstīja "Kurzemes Vārdam", ka saskaņā ar mācību plānu no Latvijai piederošā krasta apsardzes kuģa "K – 03" pulksten 10.15 bija jāatskan trauksmes signālam. Tas informēja par naftas noplūdi jūrā. Piesārņojumu šoreiz imitēja, izberot ūdenī popkornu. Taču, ņemot vērā, ka netālu no šīm vietām naftu tankkuģos iekrauj Būtiņģes termināls, vienmēr ir jābūt modriem, jo jārēķinās ar patiesa piesārņojuma iespējamību.

Saņemot ziņu par notikušo avāriju, tās seku novēršanas darbu organizēšanu uzņēmās mūsu valsts komandpunkts. Tas nekavējoties pavēlēja uz notikuma vietu doties Latvijas glābējiem. Sasnieguši avārijas rajonu, pulksten 11 viņi lūdza palīdzību sniegt arī citu Baltijas valstu kuģu ekipāžām, kas tūlīt atstāja piestātnes, lai iesaistītos piesārņojuma likvidēšanā.

Mācību virsvadība bija uzticēta Latvijas Jūras vides pārvaldes direktoram Guntim Drunkam, ar viņu saskaņā strādāja krasta apsardzes kuģu flotiles komandieris Hermanis Černovs. Avārijas seku likvidēšanas darbu norisei sekoja atbildīgas Helsinku komisijas amatpersonas, kā arī delegāciju vadītāji. Notiekošais jūrā netālu no Liepājas krastiem tika gan rūpīgi filmēts, gan fotografēts no helikoptera un lidmašīnas. Avārijas seku novēršana saskaņā ar plānu bija jāpabeidz līdz pulksten 18. Sazinoties ar Gunti Drunku, kurš mācību norisei sekoja jūrā no Jūras vides pārvaldes kutera "Ekologs", uzzinājām, ka kuģu ekipāžas vakar darbojās saskaņoti un sekmīgi risināja izvirzītos uzdevumus. "Manuprāt, viss notiek labā līmenī. Kuģi ostā atgriezīsies ap pulksten 19," teica mācību vadītājs.

Šodien paredzēts mācību turpinājums. Avārijas rezultātu analīze un apkopošana ir jāpabeidz līdz pusdienas laikam, jo pulksten 13 viesnīcā "Amrita" paredzēta preses konference. Jāpiebilst, ka mācību gaitai sekot bija ielūgti daudzi žurnālisti. Organizatori, kā tas diemžēl nereti notiek, arī šoreiz bija piemirsuši viņu pulkā uzaicināt vietējās preses pārstāvjus.