Kurzemes Vārds

22:02 Svētdiena, 29. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Vasara vēl nebeidzas

Kirils Bobrovs

Zālieni izdeguši, mežos sēņu vietā - ugunsgrēki, kartupeļus vāc pirms laika, jo laksti jau nokaltuši. Un tā tālāk. Bet, vērtējot no citas puses, tik saulaina vasara pie mums gadās reti, varētu pat teikt, ne biežāk kā reizi trīsdesmit gados. Ja netraucē lietavas, dažādi celtniecības un remonta darbi sokas raitāk. Atkal ieguvušas citu veidolu daudzas kādreiz visai nepievilcīgas, pelēkas ēkas. Un tādu piemēru ir daudz. Palūkosimies kaut vai uz māju Graudu ielā 45. Pēc visu darbu pabeigšanas šis objekts noteikti iekļausies pilsētas vizītkartē. Un lai laika apstākļi maksimāli to veicina.

Starp citu, šogad jau vairākkārt pilsētas viesi man teikuši, ka Liepāja kļūst daiļāka. Viņi atzinīgi vērtēja gan namus, gan ziedošos apstādījumus, gan pludmali. Viens bijušais liepājnieks, kas tagad dzīvo Maskavā (pat pašā tās centrā!), bija ļoti apmierināts ar jūras peldēm. Bet viņš peldējās, starp citu, iepretī Šķēdes ielai. Es sarunu biedram sacīju, ka tur pludmale nav diez cik tīra. Bet atbildes vietā viņš pastāstīja par braucienu ārpus savas megapoles un vērojumiem, kā cilvēki peldas mākslīgā ūdenskrātuvē. Mans paziņa nav īpaši izvēlīgs, taču ieiet ūdenī nav uzdrošinājies, kaut gan simtiem cilvēku bez jebkādām pretenzijām veldzējas šajā ūdenī. Tas nozīmē, ka viss atkarīgs no salīdzinājumiem. Un mēs tiecamies orientēties uz labāko.

Pārdomas par atpūtu un dabu varētu turpināt. Vēl jo vairāk tādēļ, ka ne jau viss ir tik pievilcīgs. Un viena no tādām izpausmēm ir pa roku galam izmestās drazas. Tās redzamas dīķos, upēs, mežos, kāpās. Šovasar vairākas reizes biju kooperatīvā "Šķēde", pie viena apskatīju arī apkārtni. Nezinu, kas būtu jādara Medzes pagasta vadītājiem, bet ir acīm redzams: viņi nespēj neko izdarīt, lai pasargātu mežus no totālas piegružošanas. Un tas notiek visjaukākajā vasaras laikā. Šķērsojot mežu jūras virzienā, var ieraudzīt visu ko: stikla lauskas, pudeles, celtniecības gružus, metāllūžņus, iepakojuma materiālus, un tie nav nomesti nejauši, bet speciāli atvesti ar automašīnām kravas kastēs vai bagāžniekos. Un tas jākvalificē pat nevis kā kultūras trūkums, bet gan visīstākais barbarisms - citu apzīmējumu grūti atrast. Kaut gan, ja šo situāciju salīdzina ar to, kas notiek pie tuvumā esošās izgāztuves, un bezpajumtnieku rīcību tur, tad piedrazāto mežu varētu uzskatīt par sīkumu un pat normu. Tāpat kā jau minēto dīķi.

Mums dāvāts brīnišķīgs, gaišs laiks. Taču liriskā gaisotne bieži vien piesātināta ar dažādiem sociāliem jēdzieniem. Piemēram, dzīvokļa remonts vai sezonas darbs. Vasarā daudzi cenšas ietaupīt līdzekļus uz apkures rēķina. Vai tieši otrādi, maksāt uz priekšu, lai vēlāk būtu vieglāk. Pašlaik iedzīvotāji ļoti aktīvi ķērušies pie siltuma mērītāju ierīkošanas tur, kur kāpņu telpas kaimiņi spējuši savā starpā vienoties par šādu kolektīvo rīcību, kaut gan daudzi to nievājoši dēvē par kolhozniecisku. Sauc kā gribi, taču tā ir viena no iespējām. Vēl nav zināms, cik pēc šāda skaitītāja būs jāmaksā, jo jaunā kārtība paredz samaksu arī par mājas kopīgajiem siltuma zudumiem, nav zināms arī tas, par kādu temperatūru vienosies kolhoznieki pēc aukstā laika iestāšanās. Te būs vajadzīga vienprātība.

Nebūtu mums maznodrošināto! Nesen kāda diezgan veca sieviete man pastāstīja, ka trīs cilvēku ģimenei ūdens izmaksā nereāli dārgi, tādēļ viņi nolēma ierīkot ūdensskaitītājus. Varētu šķist, ka viss ir kārtībā: namu pārvalde "Vecliepāja" palīdzēja, atļaujot norēķināties par skaitītāja ierīkošanu trīs mēnešu laikā. Bet, ja jārēķina katrs santīms, tad šādi papildus izdevumi kļūst gandrīz vai par traģēdiju. Kāds cits vecs paziņa, savā būtībā optimists, kas nekad nav žēlojies par dzīves grūtībām, atnāca un sacīja, ka nolēmis mainīt savu labiekārtoto dzīvokli Klaipēdas ielā pret mitekli ar krāsns apkuri. Arī to labāk darīt tagad, kamēr vasara nav beigusies. Ja šādiem cilvēkiem stāstīsi par Antālijas vai tuvējās Palangas jūrmalā pavadīto atvaļinājumu, viņi nespēs to saprast. Tā nebūs adekvāta saruna. Starp citu, manam paziņam ir automašīna no vecajiem, labajiem laikiem. Stāv garāžā, jo tās izmantošana izmaksā pārāk dārgi. Tādēļ saruna par šovasar pilsētā noasfaltētajām ielām viņā acīmredzot neizraisīs nekādu interesi. Bet ceļi tik tiešām kļūst labāki. Un darbi šajā jomā turpināsies. Kaut tikai nebeigtos vasara.