Kurzemes Vārds

00:35 Otrdiena, 7. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Kas izdzīvos laukos?

Bioloģiskās lauksaimniecības entuziasti – Aizputes pagasta zemnieku saimniecības "Kūdrāji" īpašnieki Jansoni un Durbes novada zemnieku saimniecības "Sproģi" vadītājs Jānis Pakalns aizvadītās nedēļas nogalē piedalījās seminārā, ko Rendā pie "Upmaļu" saimniekiem Bergmaņiem rīkoja bioloģiskās lauksaimniecības konsultanti no Anglijas.

Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja Jānis Pakalns, saruna galvenokārt risinājusies par tematu, kas mūsu lauksaimniekus sagaida Eiropas savienībā. Konsultanti uzsvēruši, ka auklēšanās laiks ir pagājis un ar to jārēķinās. 25 gadu gaitā Eiropas savienībā zemnieki ir baudījuši lielas privilēģijas, kas viņiem bija apsolītas saskaņā ar pēckara programmu – toreiz, kad produkcijas trūka. Taču tagad apstākļi esot būtiski izmainījušies, ir saražots pārpalikums un ļoti daudz tādu lauksaimniecības produktu, kuriem trūkst izmantošanas. Tas nozīmē, ka tiek solītas un tuvākajā laikā ir sagaidāmas būtiskas reformas. Turpmāk lauki palīdzību vairāk saņems infrastruktūras veidošanai un bioloģiskās lauksaimniecības attīstībai. Protams, tiks atbalstīta arī konvencionālā lauksaimniecība, taču ar noteikumu, ja tā ražo augstas kvalitātes produkciju. Pārējās saimniecības, kas tādām prasībām neatbildīs, labākajā gadījumā varēs tikai pastāvēt.

Angļu konsultanti pārstāv privātuzņēmumu, kas sniedz konsultācijas un jau vairākus gadus darbojas Lietuvā. Izdzirdējuši par bioloģiskās lauksaimniecības aktivitātēm Rendā un Kurzemē kopumā, viņi atbraukuši, vēloties cilvēkus iedvesmot darbam. Nekādai panikai neesot iemesla. Par to liecinot piemērs. Kādā Lietuvas ciemā, pateicoties labam padomam, kopīgā siera ražotāju uzņēmumā apvienojušās sešas lopkopējas. Viņas apguvušas īpatnējas produkcijas izlaidi un ar mikroautobusu to izvadājot pa visu valsti. Precei esot pieprasījums un bizness sokoties. Līdzīgi varot strādāt arī citur. "Vajadzīga tikai iniciatīva un ticība saviem spēkiem," teikuši konsultanti.