Kurzemes Vārds

14:23 Otrdiena, 1. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Vai bērns uz ielas ir bīstams satiksmei?

JEVGEŅIJA MICKEVIČA, 8.vidusskolas direktore

Tiešām jājautā, vai bērni un transporta kustība ielās būtu nesavienojami jēdzieni. Mani kā pedagogu uztrauc, ka par satiksmes negadījumu upuriem kļūst bērni. Pieaugušajiem jāatceras, ka tie ir bērni un ka viņiem ir raksturīgs kustīgums un sava veida neaprēķinātība un impulsīvums uzvedībā. Jā, un ir jārēķinās, ka tāds zēns vai meitene var izskriet uz brauktuves, negaidot un neskatoties, vai tuvumā nav autotransports. Tādās reizēs sabiedrība mēdz vainot skolu, pārmetot, ka tā skolēniem nemāca uzvesties.

Jā, agrāk bija atsevišķs mācību priekšmets – satiksmes noteikumi. Tagad ar satiksmes noteikumiem un to ievērošanu saistīta uzvedības kultūras mācīšana, kas ir klases audzinātāju ziņā. Es kā skolas direktore varu teikt, ka viņi tiešām pārrunā ar skolēniem un izanalizē dažādas situācijas. Tāpat pavasaros pievēršam zēnu un meiteņu uzmanību tam, ka īpaši uzmanīgiem uz ielas vajag būt tad, kad brauc ar skrituļslidām vai velosipēdiem.

Bet skolotājs paliek skolotājs, un teorētiskas sarunas ir viena lieta. Bērni tās noklausās, piekrīt, bet, izgājuši no skolas, skrien, brauc, un viņi dara to pārgalvīgi. Taču nevar aizliegt skolēniem braukt ar velosipēdu. Par lielu trūkumu uzskatu to, ka mūsu pilsētā nav padomāts par riteņbraucēju celiņiem, lai velosipēdisti neapdraudētu paši sevi un gājējus. Kur nu vēl, ja tāds bērns ar savu braucamo nokļūst uz ielas. Mums arī ir jādomā par gājēju un autovadītāju savstarpējām attiecībām. Pašai bija gadījums. Gāju pāri brauktuvei pa pāreju tad, kad dega zaļā gaisma. Bet kāds autovadītājs tik traucās uz priekšu un vēl signalizēja man. Lai gan tas ir izņēmuma gadījums, bet tomēr vajadzētu būt uzmanīgiem citam pret citu.

Tāpat uzskatu, ka vajag ieviest jaunas formas un metodes skolēnu iepazīstināšanā ar satiksmes noteikumiem. Kā tas, piemēram, notiek Policijas dienās, kad policisti atnāk uz mācību iestādi, runā ar skolēniem, minot dažādus piemērus. Bērni labāk uztver, ja viņiem ir vizuāls priekšstats. Tāpēc nebūtu slikti, ja varētu situācijas uz ielas it kā izspēlēt nodarbību veidā, demonstrējot tās, kurās mazie iejūtas gājēju lomā. Tad viņi labāk sapratīs, nekā tikai tad, ja stundā stāsta par satiksmes noteikumiem.