Kurzemes Vārds

20:18 Ceturtdiena, 9. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Mācās mācīt par ASV

Daina Meistere

Liepājas Pedagoģijas akadēmijas Ģermāņu un romāņu valodu katedras lektore Larisa Petre atgriezusies no Amerikas Savienotām Valstīm. Tur viņa ar Fulbraita programmas stipendijas atbalstu sešas nedēļas mācījās Masačūsetsas štata Amherstas pilsētā.

– Pavisam mēs grupā bijām trīsdesmit stipendiātu no divdesmit vienas pasaules valsts, – pastāstīja Larisa Petre. – Visi bijām izturējuši lielu konkursu, es biju vienīgā no Baltijas valstīm. Kursi bija paredzēti augstskolu pasniedzējiem, arī tiem skolotājiem, kuri māca vai gatavojas mācīt skolotājus.

Mācību nolūks bija iepazīstināt dažādu valstu pedagogus ar Amerikas Savienoto Valstu vēsturi, ģeogrāfiju un visu citu, kas saistās ar šo zemi. Jo, kā paskaidroja Larisa Petre, arī mūsu Pedagoģijas akadēmijā studentiem, kas apgūst angļu valodu, ir jāmācās par zemēm, kurās tā ir dzimtā valodā. Līdz šim par Amerikas Savienotajām Valstīm mācīja vieslektori, ar šo mācību gadu to darīs Larisa Petre. Viņa šo kursu pasniegs arī neklātienes studentiem, skolotājiem, kuri savai pamatprofesijai klāt vēl apgūst angļu valodas mācīšanas prasmi pamatskolas skolēniem. Iegūtās zināšanas akadēmijas lektore liks lietā, mācot Rīgā Izglītības un zinātnes ministrijas rīkoto angļu valodas skolotāju kursu dalībniekus.

– Mums bija nopietnas teorētiskās mācības, – turpināja L.Petre, – kā arī ekskursijas pa valsti, lai iepazītu tās ģeogrāfiju un vēsturi reālajā dzīvē. Tikāmies ar Amerikas pamatiedzīvotājiem – indiāņiem, bijām indiāņu skolā, apskatījām bezmaz visu Masačūsetsas štatu, bijām Jūtas štatā, Soltleiksijā, mūs aizveda uz Vašingtonu un Ņujorku. Patīkami pārsteidza cilvēku lielā labsirdība un izpalīdzība, arī vēlme, lai mēs viņu zemi iepazītu pēc iespējas vairāk. Es sapratu, ka Amerikas Savienotās Valstis ir zeme, kurā katrs cilvēks ir nozīmīgs neatkarīgi no vecuma, dzimuma, tautības un ādas krāsas. Tāpat bija vērojama liela interese par tām valstīm, kuras pārstāvēja kursu dalībnieki, tā kā vajadzēja arī daudz stāstīt par Latviju un Liepāju.

Kursu dalībnieki bija saistīti ar nākamo skolotāju mācīšanu, tāpēc veidojās koleģiāli kontakti. Ar Vācijas pasniedzējiem, piemēram, varēja pārrunāt līdzīgās problēmas, kas sastopamas pedagogu sagatavošanā. Bet Spānijas draugi jau uzaicinājuši liepājnieci uz angļu valodas skolotāju konferenci, toties pedagogi no Beļģijas ir gatavi piedalīties mūsu akadēmijas rīkotajā valodas jautājumiem veltītā konferencē.

– Itāliešu kolēģiem ir liela pieredze studentu apmaiņas jautājumos, tā kā esmu ievadījusi sarunas par šo iespēju, – teica Larisa Petre. – Bet japāņi interesējās par Latvijas pieredzi, mācot skolēniem par seksu un dzimaudzināšanas jautājumiem.