Kurzemes Vārds

20:45 Ceturtdiena, 4. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Tomātiem, gurķiem un paprikai šī vasara kā radīta

Pēteris Jaunzems

Tveice nākusi par labu

Priekules pilsētas bijušās dārzniecība teritorija un tur esošās būves pēc privatizācijas nonākušas zemnieku saimniecības "Astilbe" aprūpē.

Tās īpašnieks ir Edgars Sokolovskis, kurš ļoti nopietni pievērsies dārzeņkopībai. Siltumnīcās, ko pamazām atjauno, vieta ir atvēlēta sauli un siltumu mīlošajiem tomātiem un paprikai, bet tīrumos vairāku hektāru platībās raženi aug gurķi, burkāni, sarkanās bietes, kartupeļi un kāposti.

Atšķirībā no saviem kolēģiem, kas, strādājot Vidzemē un Zemgalē, sausuma dēļ ir cietuši prāvus zaudējumus, priekulnieks nesūdzas par ieilgušo šīsvasaras tveici. Satraukties vajadzēšot, ja lietus neuznākšot tuvākajā laikā. Tāpēc ka pašlaik valgmes sākot katastrofāli pietrūkt vēlajiem kāpostiem. Taču līdz šim karstā saule viņam uzņēmējdarbību esot tikai sekmējusi. Dārzeņiem viņš varējis atvēlēt kūdrainu augsni, un tādā mitrums tomēr saglabājoties ilgāk. Tāpēc par sarkanajām bietēm, burkāniem un kartupeļiem viņš nevarot sūdzēties. Īpaši raženi un lieli "Astilbē" izauguši tomāti, gurķi un paprika. Protams, bez laistīšanas siltumnīcās izticis neesot. Taču ūdeni šim nolūkam kurā katrā laikā vajadzīgajā daudzumā varot saņemt no pilsētas ūdensvada. Par kubikmetru ir jāmaksā tikai 26 santīmi, kas esot lētāk nekā Liepājā.

Darboties mazdārziņos neatmaksājas

Arī dārzeņu realizācija pagaidām vēl grūtības neesot sagādājusi. Lielu daļu no produkcijas paņemot kundes, kā arī pilsētiņas iedzīvotāju ēdināšanas uzņēmumi un slimnīca. Lielākoties audzējums paliekot turpat Priekulē, jo daudzi vietējie iedzīvotāji no strādāšanas mazdārziņos atteikušies. Cenas dārzeņiem tirgū kļuvušas tik zemas, ka to stādīšana nelielos daudzumos vairs neatmaksājoties. Cilvēkiem daudz vienkāršāk esot atnākt pie dārzeņu kopējiem un iegādāties to, kas nepieciešams gan tūlītējam patēriņam, gan konservēšanai garajiem ziemas mēnešiem.

Arīdzan Edgars Sokolovskis skaistus tomātus šovasar tirgojis par 35 un 40 santīmiem kilogramā, marinēšanai piemērotus gurķīšus pārdevis par 10 santīmiem, bet par sulīgās un vitamīniem bagātās paprikas kilogramu prasot 80 satīmu.

Nākotne tomēr baida

Kaut arī vasara dārzeņkopi gandarījusi, peļņa tomēr neiznākot tik liela, cik būtu nepieciešams, lai attīstītos un modernizētu ražošanu. Šī iemesla dēļ Edgaru Sokolovski baidot nākotne. Eiropas savienībā, viņaprāt, zelta laiki būšot datoru speciālistiem un tiem līdzīgiem smalkas tehnikas lietpratējiem, turpretī lauksaimniekus alianses sastāvā nekas labs nesagaidot. Kaut arī visādi labumi patlaban tiekot solīti bioloģiskās saimniekošanas virziena piekritējiem, priekulnieks domā, ka patiesībā arī viņiem būs grūti pierādīt savas produkcijas izcelsmi. Tur vajadzēšot simts un vienu dokumentu, kas apliecinātu, ka ķīmija nav pielietota. Un pat tad varot iznākt, ka ražošanu aizliedz, jo produkcijas pārpalikums ir ļoti liels un ar to gribot negribot ir jārēķinās.