Kurzemes Vārds

09:40 Sestdiena, 4. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Jaunie noteikumi no soda izvairīties neļaus

Ainars Lūsis, atbildīgais Pašvaldības policijā par piespiedu darbu izpildi, kas piemēroti saistībā ar kriminālnodarījuma izdarīšanu

Šobrīd otrajā lasījumā tiek skatīts likumprojekts par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem un jauniešiem. Tas paredz ieviest veselu virkni dažādu soda veidu nepilngadīgām personām, tāpēc tas skars būtisku sabiedrības daļu. Par soda veidiem tiek minēts piespiedu darbs, izteikts brīdinājums, pienākums atvainoties cietušajai personai, noteikti uzvedības ierobežojumi utt.

Es uzskatu, ka šis jaunais likumprojekts paver veselu virkni dažādu priekšrocību personas sodīšanai, un galvenā tā pozitīvā iezīme - šis likumprojekts liedz vainīgajai personai izvairīties no soda. Līdz šim nereti vainīgajai personai tika piemērots naudas sods, bet tā kā nekādi reāli ienākuma avoti, kā, piemēram, stipendija nebija un arī no vecākiem vai aizbildņiem naudu varēja piedzīt tikai par atsevišķiem likuma pārkāpumiem, sods reāli netika izpildīts, tāpēc vainīgā persona palika reāli nesodīta. Arī tiesu izpildītāji atgriezās ar ziņojumu, ka sodītās personas dzīvesvietā nav nekādas aprakstīšanai paredzētas mantas, un no sodītā neko reāli piedzīt nevarēja. Jaunajā likumprojektā iespēja izvairīties no soda ir izslēgta. Tagad paredzēts: ja persona nespēj vai nevēlas nomaksāt naudassodu, tad ir jāraksta lūgums par piespiedu darbu piemērošanu. Ja tas netiek darīts, tiesa piemēro arestu, un jebkurā gadījumā persona nepaliek bez soda izciešanas.

Vēl pozitīva nianse ir tāda, ka katrai iestādei, kas kādu personu administratīvi soda, vēlāk spriedums ir jānosūta uz Iekšlietu ministrijas Informācijas centru iekļaušanai Soda reģistra datu bāzē. Tas vainīgajai personai liedz izvairīties no piespriestā soda nomaksas, jo, izbraucot no valsts, elektroniski tiks pārbaudīts, vai šajā datu bāzē personai nav aktīvs (nenomaksāts) sods. Visu laiku bija tā, ka tie sodi tiek pielietoti, bet nekas no tā nemainās. Tagad vismaz šādā veidā to varēs nedaudz stimulēt.

No otras puses skatoties, man tomēr liekas, ka pašvaldība nav īsti gatava uzsākt šāda projekta realizāciju, jo tas prasīs ļoti lielus ieguldījumus. Būs vajadzīgi īpaši cilvēki, kas kontrolēs sodu izpildi, uzraudzīs. Turklāt, zinot praktisko šo darbu izpildes pusi, es saskatu vēl dažas neprecizitātes šajā likumprojektā. Viena no tādām ir aprēķini attiecībā uz to, kā naudassodu pārvērst piespiedu darba stundās. Pašlaik ir paredzēts, ka par piecu latu naudassodu tiek piemērota viena darba stunda. Man tas liekas nedaudz nepareizi, jo tad mums ir nopietni jāpadomā par naudassoda palielināšanu, lai vainīgā persona izciestu jūtamu sodu, nevis dažas stundiņas darbā.

Bet, ja šīs nepilnības tiek novērstas, tad manā skatījumā jaunie noteikumi jaunākajā likumpārkāpēju paaudzē tomēr veicinās tiesiskuma apziņu.