Kurzemes Vārds

08:58 Sestdiena, 4. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Iepazīstinām ar Krievijas ģenerālkonsulu

Pilsētai labskanīgs nosaukums

Kirils Bobrovs

Krievijas Federācijas pašreizējais ģenerālkonsuls Liepājā VJAČESLAVS SEMJONOVS strādā pie mums kopš šā gada marta. Viņam laika bija pietiekami, lai iepazītos ar pilsētā un reģionā notiekošo. Tagad varam iepazīstināt mūsu avīzes lasītājus ar diplomātu. Bet tas, protams, neizslēdz iespēju viņam analizēt kaut ko arī dziļāk. Kā apgalvo V.Semjonovs, viņš vienmēr gatavs sadarboties ar vietējo presi. Šās intervijas jautājumi ir diezgan tradicionāli.

Un tā, lūdzu, īsumā par sevi.

– Esmu dzimis 1943.gada decembrī Rjazaņas apgabalā, laukos, Sasovas rajonā. Arī manu vecāku dzimtene ir šajā novadā. Skolas laiku droši vien varētu izlaist. Tas bija tāds pats, kā visiem. 1968.gadā (cik tas bija sen, vai ne?) pabeidzu Valsts starptautisko attiecību institūtu Maskavā. 1984.gadā absolvēju arī diplomātijas akadēmiju. Pēc institūta beigšanas mazliet vairāk par diviem gadiem dienēju armijā. Tur arī bija vajadzīgi cilvēki ar svešvalodu zināšanām, piemēram, uzturot sakarus ar citu valstu armiju pārstāvjiem. Pēc armijas 1970.gadā sāku strādāt Ārlietu ministrijā. Un tā līdz pat šai dienai. Jau trīsdesmit divus gadus.

Kur esat pildījis dienesta pienākumus?

– Iznāktu diezgan garš saraksts. Esmu strādājis gan centrālajā aparātā, gan ārzemēs. Piemēram, Āzijā – Pakistānā un Nepālā, Āfrikā – Ugandā. Arī Latīņamerikā – izslavētajā pirātu salā Jamaikā pavadīju gandrīz četrus gadus. Bet mana ārzemju komandējuma pēdējā vieta bija Ņujorka, kur arī nostrādāju četrus gadus – par Krievijas ģenerālkonsula vietnieku. Pēc ASV divus gadus strādāju Maskavā, centrālajā aparātā. Katra valsts asociējas ar īpašām atmiņām un savdabīgu pieredzi. Ir par ko pastāstīt. Mēs, diplomāti, kā mēdz teikt, esam ķeizara cilvēki, un jābrauc tur, kur mūs sūta. Un, lūk, tagad – Liepāja. Pilsētai labskanīgs nosaukums. Man patīk, kā to izrunā latvieši.

Labi, pāriesim pie iespaidiem.

– Agrāk Latvijā gadījās būt tikai caurbraucot, bet jūsu pilsētā esmu pirmo reizi. Gribu uzsvērt, lūk, ko. Maskavā es dzīvoju pilsētas centrā, un, protams, nav jāskaidro, ko tas nozīmē. Troksnis, izplūdes gāzes. Pēc Liepājas pat Rīga šajā ziņā sāk mani nomākt jau pēc pāris stundām. Kad dodos turp dienesta darīšanās, vienmēr cenšos pēc iespējas ātrāk braukt projām, atgriezties klusumā. Liepājā mani daudz kas fascinē – mierīgais dzīves ritms, arī ekoloģijas ziņā šeit ir pietiekami tīrs. Turjklāt Ģenerālkonsulāta ēka atrodas ļoti izdevīgā vietā. Blakus lielisks parks, pludmale. Arī tas atstāj nomierinošu iespaidu. Tā kā Ģenerālkonsulāta apgabalā ietilpst viss Kurzemes reģions, mans pienākums bija apmeklēt gan Ventspili un Talsus, gan Kuldīgu un Saldu. Protams, nevis vienkārši apmeklēt, bet gan oficiālās un neoficiālās vizītēs ierasties pie vietējās varas pārstāvjiem. Šie apmeklējumi atstāja man vislabākos iespaidus. Viss – gan pilsētas, gan daba un galvenais – cilvēki. Un tieši tas manā pēdējā darba vietā sagādā vislielāko gandarījumu. Šobrīd pie manis ciemojas meita Nataša. Viņa mācās koledžā un izmanto vasaras brīvdienas. Arī viņai visnotaļ patīk Liepāja.

Runājot par darba jautājumiem, varu sacīt, ka šajā īsajā laika sprīdī, kas bija manā rīcībā, esmu nodibinājis normālas, lietišķas attiecības ar pilsētas galvu Seska kungu, viņa vietnieku Deklaua kungu un domes izpilddirektoru Niedola kungu. Ceru, ka sadarbosimies arī turpmāk. Nekādu problēmu šajā ziņā es nesaskatu. Labas attiecības izveidojušās ar pilsētas lielākā uzņēmuma "Liepājas metalurgs" vadītājiem. Un arī tās veicina sadarbību. To pašu varu sacīt arī par manis apmeklētajām reģiona pilsētām. Kuldīgas domes priekšsēdētājs uzaicināja mani uz pilsētas svētkiem. Brauciens sagādāja vispatīkamākos iespaidus.

Nemanot esam nonākuši līdz darba jautājumiem.

– Šeit ir plašas iespējas starpreģionālo kontaktu dibināšanai ar Krievijas Federācijas subjektiem, lai veicinātu savstarpēji izdevīgas sadarbības attīstību. Mēs esam gatavi daudzējādā ziņā veicināt šo sadarbību. Ja sadarbosies uzņēmēji, viss pārējais nāks pats par sevi. Taču konsulāta galvenais uzdevums ir mūsu tautiešu tiesību un interešu aizstāvība. To mēs darīsim arī turpmāk, un es ceru, ka vietējās varas pārstāvji izrādīs sapratni un pretimnākšanu. Vērtējot kopumā mūsu divu valstu pašreizējās attiecības, man šķiet, ka tās ir pārāk politizētas. Lai izvairītos no tā, būs nepieciešams laiks. Bet vienalga vienmēr jāatceras, ka mēs esam kaimiņi un mums jāuztur draudzīgas kaimiņattiecības.

Kā sokas ikdienas darbi? Vai konsulātā daudz apmeklētāju?

– Uz visu konsulāta pakalpojumu fona – vīzas, notariāts un citi jautājumi – mūsu darbinieki ik mēnesi pieņem no astoņiem simtiem līdz tūkstotim apmeklētāju. Šobrīd daudzus interesē mūsu jaunā federālā likumdošana par Krievijas pilsonību. Mēs gaidām dokumentu par šā likuma pildīšanas kārtību. Tiklīdz to saņemsim, atsāksim arī dokumentu pieņemšanu pilsonības piešķiršanai. Bet pagaidām gribu uzsvērt vienu aspektu: īpašais likuma pants paredz, ka KF pilsonību regulējošie principi un noteikumi nedrīkst ietvert sevī nolikumus, kas ierobežotu pilsoņu tiesības pēc sociālās, rasu, nacionālās, valodas vai reliģiskās piederības pazīmēm. Manuprāt, izveidosies labvēlīga situācija.

* * *

Nodzīvot piecus mēnešus jaunā vietā – kas gan tas par laiku! Tādēļ ģenerālkonsulam V.Semjonovam priekšā vēl plašas iespējas izteikties arī par daudzām pagaidām neskartām tēmām, tikšanās ar jauniem, interesantiem cilvēkiem. Varbūt viņš dosies arī sēņot mūsu mežos, diemžēl pagaidām laika apstākļi to neveicina. Novēlam viņam panākumus!