Kurzemes Vārds

15:36 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Mūziku septembrī pasūta metalurgi

Edgars Džiguns

Jau rīt sāksies viena no mūsu pilsētas nozīmīgākā uzņēmuma, smagās metalurģijas giganta "Liepājas metalurgs" 120 gadu jubilejas svinības. Cilvēki ir ilgi gatavojuši programmu, ir tērēta milzīga nauda, ieguldīts darbs, lai piecas nedēļas nogales Liepājai un ikvienam tās iedzīvotājiem būtu iespēja redzēt, dzirdēt un piedalīties dažādos ar izklaidi saistītos notikumos.

Pastāstīt par mākslinieciskajām kvalitātēm, par programmu kopumā un par katru tās sastāvdaļu atsevišķi "Kurzemes Vārds" aicināja svētku režisori Daci Gruntmani: «Šie svētki ir kā dāvana liepājniekiem, jo tieši viņi visus šos gadus ir strādājuši Metalurgā, viņi ir tie, kuriem šis uzņēmums ir svarīgs. Svētki ir domāti dažādām iedzīvotāju grupām – bērniem, sporta cienītājiem, nopietnās mūzikas mīļotājiem, tiem, kuriem patīk estrādes vai roka mūzika. Katrs varēs atrast svētku programmā sev pieņemamu koncertu vai pasākumu.»

Svētku atklāšanas koncertā, kura kopējais nosaukums ir "Ar mīlestības pinekļiem" un kurš notiks "Daugavas" stadionā, uzstāsies pazīstamais operdziedātājs Ingus Pētersons, flautiste Dita Krenberga, spēlēs Ašmaņa bigbends, paredzēta iespaidīga uguņošana un balle ar Normunda Rutuļa un Ances Krauzes piedalīšanos.

"Metalurgiem bija vēlme – grib zaļumballi. Laikā, kad tiek svinēta īstā Metalurgu diena – septembra beigas, nekas tamlīdzīgs nav iespējams, tāpēc balle notiek augusta beigās, kad ir pēdējais brīdis to darīt. Ar to iesāksies pasākumu cikls, kas turpināsies piecas nedēļas nogales."

Visu zinību diena – 1.septembris tiek veltīts bērniem. Sešu stundu garumā viņiem tiks dota iespēja saimniekot Liepājas Sporta un kultūras pilī un piedalīties pasākumā "Mana sapņu fabrika". Notiks gan kino skatīšanās, gan koncerti, gan leļļu teātris, gan neskaitāmas atrakcijas, kurās bērni varēs piedalīties.

Par vienu no nopietnākajiem jubilejas cikla notikumiem var nosaukt starptautisko ērģeļmūzikas festivālu Liepājā, kas notiks Sv.Trīsvienības baznīcā.

"Tas būs pirmais tāda veida notikums Liepājā. Ideja par tāda festivāla nepieciešamību pilsētā pastāv jau sen, bet līdz šim nebija iespējams piesaistīt tai finansējumu. Šobrīd ar "Liepājas metalurga" atbalstu šis festivāls tiek rīkots, un četrās dienās būs iespēja redzēt un dzirdēt sešus koncertus, kuros piedalīsies pašmāju un pasaules ērģeļmūzikas zvaigznes. Mākslinieciskais vadītājs šim festivālam ir ērģeļnieks Lotars Džeriņš. Viņš ir tas, kas veica mākslinieku atlasi un sakārtoja programmu. Lielā mērā pateicoties L.Džeriņa kontaktiem, uz Liepāju brauks daudzas slavenības. Piemēram, Sanktpēterburgas operteātra solists Aleksejs Panovs, Vīnes domes galvenais ērģelnieks Pēteris Planjavskis, kuru līdz šim sarunāt koncertēt provinces pilsētās (Liepāja salīdzinājumā ar Vīni tāda ir) ir bijis neiespējami u.c. Arī Tālivaldis Deksnis, kas uzskatāms par atpazīstamāko ērģeļnieku Latvijā, ir iededzies par šo festivālu, un tas nav mazāk svarīgi."

Šis festivāls ir iespēja skaļi runāt par Sv.Trīsvienības baznīcas ērģelēm. Ir doma, ka šis festivāls varētu tikt ierakstīts, lai vēlāk izdotu disku, kas būtu reprezentatīvs materiāls pilsētai un arī baznīcai. "Liepājas metalurga" jubilejas svētku režisore D.Gruntmane uzskata, ka tas ir devis iespēju Liepājai redzēt, kāds varētu izskatīties šāds festivāls, un ir ļoti svarīgi, lai pilsēta saprastu, ka tāds notikums ir atbalstāms un turpināms.

Pirmo reizi saistībā ar "Liepājas metalurgu" tiks rīkots mākslinieku plenērs. Ir uzaicināti desmit mākslinieku – pieci no Liepājas, pieci no Latvijas citām vietām. Viņi taisīs skices, zīmēs bildes, un beigās vienu katra mākslinieka darbu "Liepājas metalurgs" iegādāsies par simts latiem.

Iespējams, par svētku kulmināciju varētu kļūt simforoka koncerts "Dzelzsgriezējs" ar Liepājas Simfoniskā orķestra un grupas "Līvi" piedalīšanos.

"Tas ir projekts, kuru "Līvi" gribēja realizēt jau pagājušajā gadā, bet tas neizdevās finansiālu apsvērumu dēļ. Gatavojot šo koncertu, Metalurga vadītājiem tika piedāvāti vairāki varianti un grupas, kas varētu uzstāties šajā lielkoncertā, arī "Līvi". Savulaik grupa "Līvi" skaitījās metalurgu vokāli instrumentālais ansamblis. "Liepājas metalurga" atbilde bija pārliecinoša: mēs gribam "Līvus" un neko citu, jo tas ir mūsu bijušais ansamblis. Visa koncerta programma tiek balstīta uz "Līviem" un paredzēta apmēram divu stundu garumā."

Ar "Liepājas metalurgu" vienmēr saistījušās sporta aktivitātes. Šās jubilejas ietvaros paredzēts mačs futbolā starp Liepājas un Krievijas futbola veterāniem, arī hokejā starp Latvijas un Krievijas izlašu veterāniem. Lieki piebilst, ka gan viena, gan otra sacensība, ja ne no sportisko rezultātu viedokļa, tad noteikti sportisko vērtību aspektā būs notikums ikvienam sporta cienītājam. Turklāt šogad savā paspārnē "Liepājas metalurgs" ir ņēmis arī sporta deju sacensības "Liepājas kauss".

"Pēc ilgiem laikiem dejotājiem Liepājā tiks noteikti reitingi, tas nozīmē, ka ieradīsies visi labākie Latvijas dejotāji, kuriem šis reitings ir būtisks. Ir uzaicināti starptautiska ranga tiesneši, lai šī reitinga noteikšana būtu objektīva."

Svētku ietvaros Liepājā ieradīsies arī pazīstamais zviedru mūziķis Roberts Velss, lai kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri sniegtu pāris koncertu. Šie pasākumi gan būs slēgti, taču orķestra vadītāji domā par vēl viena Roberta Velsa koncerta rīkošanu plašākai publikai.

«Svinot savu jubileju, "Liepājas metalurgs" uzskatāmi parādīs, kā Liepājā var pagarināt tūrisma sezonu līdz septembra beigām. Ja pilsēta pratīs to izmantot, tad nākotnē vasaras sezona pilsētas izklaides industrijā varētu nebeigties ar "Liepājas dzintaru",» uzskata Dace Gruntmane.