Kurzemes Vārds

16:15 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Ziemāju sēja kā Sāremā salas dolomīta lauztuvēs

Pēteris Jaunzems

Neraugoties uz sausumu un galīgi nepiemērotajiem laika apstākļiem, ziemāju sēju šonedēļ uzsāka kooperatīvās sabiedrības "Vērgale 1" vīri. Pašreiz viņi strādā Dunalkas pagasta teritorijā, kur netālu no "Zebru" liellopu novietnes plešas trīsdesmit hektāru liels lauks. Darbs organizēts divās maiņās, un tas nozīmējot, ka sēja praktiski notiek dienu un nakti. Pašreiz zemē tiek guldīti šķirnes "Pamjatj Fedina" ziemas kvieši. Pavisam ar kviešiem apsēt esot plānots ap 200 hektāru. Kooperatīvam tas neesot daudz.

"Smagi iet. Ir apnicis tas karstums. No rīta, kad ceļos un ieraugu to sarkano sauli – nelabi paliek! Tu taču neesi akls, redzi, ka tīrums vairāk atgādina Sāremā salas dolomīta lauztuves, nevis vietu, kur jākaisa sēkla. Ja zaķim būtu šeit pāri jāskrien, tas kaklu nolauztu. Kankāļi cieti kā akmeņi. Braucot pa tiem, gaisā ceļas balts mākonis. Žēl cilvēku un tehnikas. Bieži lūst kardāns. Taču tā nav traktora vaina. Frēze netur to brūķi. Bet ko gan citu lai iesāk? Ja negribam padoties liktenim, ir jāstrādā," sakostiem zobiem teica viņu vadītājs Aivars Grava. Viņš esot pārliecināts, ka jāizmanto labākie agrotehniskie termiņi. Arī kaimiņos strādājošais Dairis Bēliņš sējot, un gan jau vēl viens otrs rajonā to darot. Pērn tas, ko iesējuši augusta beigās un septembra sākumā, devis visprāvāko birumu. Vēlākais jau bijis mazāk dāsns. Aivars Grava teica, ka atceroties līdzīgu rudeni no kolhozu laikiem. Toreiz sēkla starp kankāļiem bijusi pat saskatāma. Taču vēlāk uznākušais lietus cietos kukuržņus izšķīdinājis, tie pārklājušies graudiem, un lauks drīz vien sazaļojis, ka prieks bijis skatīties. "Gan jau arī tagad laiks apžēlosies par lauksaimniekiem," cer Aivars Grava. "Pēc manā kabatas grāmatiņā fiksētajiem datiem, kārtīgs lietus Vērgalē nav lijis kopš 4.jūlija. Tātad pagājuši gandrīz divi mēneši."

Sējā kooperatīvā sabiedrība izmanto nule kā saņemto un Itālijā ražoto traktoru "Landini 180", kas iegādāts uz līzinga noteikumiem, sadarbojoties ar firmas "Lauktehnika" Grobiņas filiāli un Krājbankas Liepājas nodaļu. Vērtīgs pirkums. Kurzemē tādi pagaidām ir tikai divi. "Traktors ir spēcīgs vilcējs un apgādāts ar ērtu kabīni, kurā sēžot vadītājam vismaz nav nemitīgi jārij putekļi. Patlaban pie itāļa stūres uz maiņām sēž Artūrs Krastiņš un Aivars Izkapts – pieredzējuši un darbīgi lauksaimnieki. Sēklu viņiem pieved Ilgonis Kleinšmits un Egils Izkapts, Aivara brālis. Kaut arī neklājas viegli, tomēr darbi laukos nav apstājušies.