Kurzemes Vārds

08:11 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Vēl viena iespēja baudīt mākslu

Viesu namā "Bura" apskatāma mākslinieces Aijas Druvaskalnes-Urdzes darbu izstāde. Tas iezīmē jaunas galerijas sākumu, jo viesu nama "Bura" saimnieki domājuši, lai šo stikloto, saules pielieto telpu padarītu pieejamu mākslas cienītājiem – kā liepājniekiem, tā pilsētas viesiem. "Mākslinieces Aijas Druvaskalnes-Urdzes darbi pārsteidz un suģestē, viņas gleznas ir kā mūzika – gan spēcīgie, gan maigie skaņu un krāsu akordi piesaista un rosina domāt," saka mākslas pasākumu organizatore Lia Ģibiete, kas "Burā" palīdzēs iekārtot gleznu galeriju un rūpēsies arī par turpmākajām izstādēm. Ir paredzēts rādīt dažādas ekspozīcijas – gleznas, grafiku, lietišķo mākslu.

Klausīsimies romantisko mūziku

Uz romantiskās mūzikas koncertu trešdien pulksten 18.30 Mūzikas vidusskolas telpās aicina vijolnieks Jurijs Savkins un pianists Antuāns Buvī no Francijas (–ēlā). Viņi sagatavojuši projektu "Romantiskā mūzika", tajā iecerēts atklāt romantisma ceļu instrumentālajā kamermūzikas žanrā, konkrēti tas būs vijoles un klavieru duets. Programmas pirmajā daļā ietverta F.Šūberta mūzika, kura daiļradi uzskata par romantisma laikmeta sākumu mūzikā, jo viņa instrumentālā mūzika balstīta uz Vīnes klasiskās skolas tradīcijām. Vēl tiks izpildīti komponistu F.Lista. E.Grīga un J.Brāmsa skaņdarbi. Koncertprogramma sastādīta tā, lai klausītājiem atklātu smalku vijoles un klavieru ansambļa saspēli.

Studenti pēta kara beigu posmu

Daina Meistere

Pedagoģijas akadēmija sadarbībā ar Tomasa Manna kultūras centru jau vairākus gadus rīko Vēstures un politisko zinātņu studentu vasaras akadēmiju. Šogad tās tēma bija "Kara beigu posms Baltijā". Akadēmijā piedalījās Lietuvas, Vācijas, Šveices studenti, viņu nodarbības noritēja gan Nidā – Lietuvā, gan Liepājā un Rīgā. Liepājā Pedagoģijas akadēmijas mācībspēki bija iecerējuši iepazīšanos ar mūsu pilsētu, kā arī Pāvilostas apmeklējumu, apstājās pie pieminekļa jūras krastā, kas veltīts tiem cilvēkiem, kuri kara pēdējās dienās atstāja savu dzimteni. Jo nodarbības bija veltītas tieši tam, kā igauņi, latvieši un lietuvieši bēga pāri Baltijas jūrai, kā slēpās mežos un pretojās padomju armijai. Lektori ir Tomasa Manna Nidas Kultūras centra, Vācijas Akadēmijas apmaiņas dienesta un "Academia Baltica" pārstāvji.

Mols nav pastaigu vieta

Vēl nav oficiālas informācijas, ka priekšostas Dalošais mols tiek slēgts liepājnieku pastaigām. Bet reizē ar blakuspiestātnēs ritošajiem būvdarbiem ostinieki jau slēguši pieeju viļņlauzim. Arī uzceltais žogs rāda, ka turpmāk ieeja šajā ostas būvē nebūs atļauta. Vakaros vārtus aizšķērso barjera ar režģiem, bet, tā kā apsardzes pagaidām nav, interesenti vēl pamanās iekļūt liegtajā teritorijā. Var noprast, ka šāda risinājuma dēļ visvairāk cietīs makšķernieki.

Nosēdakas vajag likvidēt

Tagad, kad Pilsētas dome pieņēmusi lēmumu par asenizācijas maksu, ir noskaidrots, ka tā jāmaksā arī vairāku tādu māju īrniekiem, kur ir kanalizācija, ja tā plūst cauri tā dēvētajām nosēdakām, kurās filtrē notekūdeņus. Tieši aku tīrīšanai vajadzīgi papildlīdzekļi. Namu pārvalde «Vecliepāja» jau sākusi šīs akas likvidēt, un par katru tādu objektu tērē 1000 latu. Nosēdakas jau likvidētas Graudu ielā 11/12, E.Veidenbauma ielā 21, Šaurā ielā 2, tagad kārta pienākusi mājām K.Ūliha ielā 49, Toma ielā 64, K.Valdemāra ielā 19, utt. Vienlaikus novērš arī dažus kanalizācijas sistēmas bojājumus, kas saistīti ar ēku nosēšanos.

Ungāri uzņem filmu par baltiešu nacionālajiem partizāniem

Trīs dienas Latvijā strādāja Budapeštas filmu sabiedrības filmēšanas grupa, kuras nolūks ir uzņemt filmu par baltiešu nacionālajiem partizāniem. Viņi filmēja kadrus cīņu vietās, uzklausīja šo cīņu dalībnieku liecības un dokumentēja fotomateriālus, arī vāca informāciju un atmiņas par ungāru dalību pretošanās kustībā padomju nāves nometnēs. Filmēšana notika Viļakas rajonā, kur Stampaku purva salās Pētera Supes partizānu bataljons izcīnīja smagu kauju, filmēja arī Sēlijā – Ilūkstes partizānu pulka cīņu vietās un Dobeles rajona Īlē, kur uzaicināts dalīties atmiņās par notikušo bija arī liepājnieks Modris Zihmanis. Tālāk filmēšanas grupa devās uz Igauniju, bet pēc tam uz Lietuvu. Ekspedīcijas noslēgumā paredzēta arī filmēšana Kara muzejā Rīgā. Filmas uzņemšanu atbalsta Ungāru demokrātiskais forums, Budapeštas filmu biedrība, Ungārijas terora muzejs un citas sabiedriskās organizācijas.

Transportu piemēro invalīdu vajadzībām

Vides nepieejamība ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc ilgus gadus pilsētas ielās neredzējām cilvēkus ar īpašām vajadzībām. Tas tāpēc, ka tie, kam bija pārvietošanās grūtības vai kas pārvietojas riteņkrēslos, praktiski nespēja ne iekļūt sabiedriskajās iestādēs, veikalos un citur, ne arī pārvietoties ar pilsētā kursējošajiem transportlīdzekļiem. Tāpēc Invalīdu sadarbības tīkls ir iepriecināts, ka nu šie jautājumi tiek risināti: daudzviet jau izveidotas speciālas uzbrauktuves cilvēkiem ratiņkrēslos, pēdējā laikā risina arī transportlīdzekļu problēmu. Pilsētā parādījušies transportlīdzekļi ar lielākām numura zīmēm, kas ir svarīgi cilvēkiem ar redzes traucējumiem, kā arī pavisam nesen sāka kursēt eksperimentāls 6.maršruta autobuss. Tas ir ideāli piemērots, lai tajā bez problēmām varētu iekļūt gan cilvēki ratiņkrēslos, gan arī māmiņas ar bērnu ratiņiem, jo, pirmkārt, autobusa durvis plaši atveras, un, otrkārt, tā grīda ir līdz ar ietves augstumu, nav pakāpienu.

Atbalsts sociālo zinību skolotājiem

2.vidusskola, darbojoties Sorosa fonda «Latvija» programmas "Pārmaiņas izglītībā" projektā "Sociālo zinību skola", ieguvusi labu pieredzi sociālo zinību mācīšanā. Līdz ar to skolas izstrādātais projekts "Mazākumtautību skolu sākumskolas skolotāju sociālo zinību atbalsta skola" ir ieguvis atbalstu. Tā mērķis ir gatavot skolotājus, kuri strādā sākumskolas klasēs. Projektu realizēs jau šajā mācību gadā. Tā koordinatore ir mācību pārzine Svetlana Kazakēviča, viņa kopā ar kolēģiem iecerējusi teorētiskās nodarbības saistīt ar praktisko pieredzi. Sevišķi svarīgi tas ir tāpēc, ka tuvākajā nākotnē šo priekšmetu paredzēts ieviest mācību programmā pamatskolā.

Būs par divām labiekārtotām tualetēm vairāk

Finansu komitejas sēdē deputāti nolēmuši atbalstīt izmaiņas investīciju projektu pieteikumā, kas paredz Liepājas pašvaldības īpašumā esošo infrastruktūras objektu sakārtošanu par Valsts kases kredīta līdzekļiem. SIA "Komunālā pārvalde" par piešķirtajiem kredītlīdzekļiem ir jau veikusi vairāku ēku nojaukšanu, novērošanas kameru izvietošanu Liepājas Vēstures un mākslas muzejā, arī izbūvējusi bērnu rotaļlaukumus. Veicot šos darbus, izveidojies naudas atlikums vairāk nekā 47 000 latu apjomā, tāpēc Komunālā pārvalde sagatavojusi priekšlikumus par naudas pārdali, ietaupītās summas novirzot divu tualešu renovācijai – Jaunliepājas tirgū un Jūrmalas parkā.

Mūsu sētas bērni vispirms brauks ar velosipēdiem

2.vidusskola saņēmusi no Valsts bērnu aizsardzības centra finansiālu atbalstu projektam "Mūsu sētas bērni". Centrs ir ieinteresēts sociālā darba –īstīšanā, bērnu un pusaudžu iesaistīšanā lietderīgā, praktiskā darbībā. Skolotājas R.Stunžāne un O.Maļkova kopā ar Pašvaldības policijas 1.iecirkņa priekšnieku G.Krēslu apsprieda projekta realizēšanas gaitu un izveidoja informatīvos materiālus. Un šodien visi apkārtnes bērni aicināti piedalīties projekta prezentācijā. Viņi varēs pārbaudīt savus spēkus improvizētā velotrasē. Paredzēts visiem kopā izveidot velotrasi, arī vietu, kur iepazīties ar satiksmes noteikumiem, ar bērnu tiesību aizsardzības jautājumiem.

Domes sveiciens pirmklasniekiem un skolām

Pilsētas dome sagatavojusi dāvanas 874 mazajiem pirmklasniekiem. Katrs no viņiem dabūs krāsojamo grāmatu "Pilsētā, kurā piedzimst vējš" . Tādu dāvanu pirmklasnieki saņem jau otro gadu. Grāmatiņu izdevis domes Preses dienests sadarbībā ar jauno mākslinieci Marutu Pelnu. Aizbildnībā esošajiem piecpadsmit pirmās klases skolēniem Bāriņtiesas darbinieki nogādās dāvanas, kurās būs pildspalvas, zīmuļi, flomasteri, bloknoti un citas mācību gada uzsākšanai vajadzīgas lietas. Domes amatpersonas un deputāti šodien piedalās vispārizglītojošo skolu, privāto izglītības iestāžu un augstskolu svinīgos sarīkumos. Skolām pašvaldības pārstāvji dāvina A.Klausa grāmatu "Zinības vadītājam" un Lejaskurzemes dzejnieku kopkrājumu "Vētru strīpa".

Tiesnese uzrakstījusi dzejas grāmatu

Šās nedēļas nogalē Liepājas teātrī notiks Liepājas tiesas tiesneses Maijas Jansones sarakstītās dzejoļu grāmatas "Jūra, mākoņi un es" atvēršanas svētki. Uz tiem ieeja būs tikai ar ielūgumiem. Tā ir M.Jansones pirmā publicētā dzejoļu grāmata. Tajā apkopoti ilgākā laikā tapušie darbi, lielākoties dzejoļi par mīlestību. Autore atklāja, ka grāmata netiks pārdota grāmatnīcās.

Bīstama pat gultasveļa

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs apkopojis informāciju par dažādām bīstamām precēm, kas var radīt draudus cilvēka veselībai un pat dzīvībai. Slovēnijas tirgū konstatēta videospēle "Sega", modelis «Mega Drive 2», kuras lietošana var būt bīstama patērētāja drošībai, jo tā ir elektrotriecienbīstama, ražotājvalsts nav zināma. Alerģisku reakciju var izraisīt Ķīnā ražotais gultas veļas komplekts "Cora", jo tajā pārsniegta formaldehīda pieļaujamā norma. Patērētāju uzmanību pievērš arī vairākām rotaļlietām – grabuļiem, jo tie var sadalīties sīkās daļās un radīt aizrīšanās risku. Šiem grabuļiem skaņa pārsniedz pieļaujamo normu. Nav zināma ne valsts, ne uzņēmums, kas tos ražojis. Tas pats sakāms par rotaļpistoli "Lida Wan Ju Super BB", modelis 101, kuras kinētiskā enerģija pārsniedz pieļaujamo normu.

Pensionāri apmeklēja Jūrmalu

Jūrmalā notika plaši sarīkojumi par godu Pensionāru federācijas desmitgadei. Tiem bija dots nosaukums «Visas Latvijas sadziedāšanās un sadejošana». Skatē piedalījās 41 kolektīvs. To skaitā bija arī etnogrāfiskais ansamblis «Saknes», Sarkanā Krusta ansamblis «Tev pieder mana sirds», kas uzstājās uz divām skatuvēm, arī noslēguma koncertā Dzintaru koncertzālē. No Liepājas sarīkojumos pavisam piedalījās 40 cilvēku. Šādu līdzdalību veicināja arī pašvaldības finansiālais atbalsts. Tādēļ Liepājas Pensionāru apvienības domes priekšsēdētājs Arnolds Upmalis, stāstot par svētku norisi, pauda pateicību pilsētas vadītājiem.