Kurzemes Vārds

23:30 Sestdiena, 26. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Jaunais studiju gads ir sācies

Vakar Pedagoģijas akadēmija jauno studiju gadu uzsāka, studentiem dziedot himnu "Gaudeamus" un pie akadēmijas ēkas paceļot savu karogu. Sapulcējušos – studentus un mācībspēkus – sveica akadēmijas rektore G.Smiltniece, domes priekšsēdētāja vietnieks T.Deklaus, Pedagoģijas fakultātes dekāne V.Trumsiņa un studentu padomes priekšsēdētājs Mārtiņš Gineitis. Viņi visi uzsvēra izglītības lielo nozīmi un aicināja studentus gan čakli apgūt zināšanas, gan aktīvi iesaistīties sabiedriskajā dzīvē. Kā katru gadu, studentiju uzrunāja arī Aristotelis. Uz akadēmijas kāpnēm dziedāja folkloras kopa "Baļķi". Sv.Trīsvienības baznīcā notika dievkalpojums, pēc tam studiju programmas direktori un dekānes pirmā kursa studentiem izsniedza studenta apliecību.

Savādāks, bet pilnvērtīgs

ASV finansētais "Bethphage fonds", kura rūpju lokā ir invalīds un tā vieta sabiedrībā, sadarbībā ar Kurzemes reģionālo televīziju izveidojis unikālu reklāmas videomateriālu "...savādāks, bet pilnvērtīgs". Kā "Kurzemes Vārdu" informēja fonda izpilddirektore Latvijā Karina Kaktiņa, šo materiālu paredzēts rādīt 18.septembrī īpašā sarīkojumā, ko Liepājā rīkos "Bethphage fonds", lai apzinātu un pateiktos visiem, kas iesaistīti fonda aktivitātēs Liepājas novadā. Uz sarīkojumu tiks aicināti arī pilsētas deputāti un varas vīri. Uzfilmēto materiālu paredzēts rādīt arī citur pasaulē, piemēram, UNICEF, UNESKO un citu organizāciju semināros. Interesantākais, ka filmā viscaur skan Liepājas vārds, redzami Liepājas bērni, viņu vecāki, skan intervijas ar viņiem. Fonds nupat laidis klajā arī brošūru "Kurzemes reģionālais Tālvadības izglītības centrs".

Atzinība 15.vidusskolas jaunajiem fotogrāfiem

15.vidusskolas fotopulciņa vadītājs Gunārs Kopštāls un viņa audzēkņi pirms jaunā mācību gada saņēma patīkamu ziņu. Valsts jaunatnes iniciatīvas centrs atsūtīja diplomus, zelta un sudraba medaļas. Tās bērni ieguvuši par saviem darbiem. Pateicību saņēmis vadītājs par veiksmīgu dalību Latvijas skolēnu fotoskatēs. Pirmo vietu un zelta medaļu fotokonkursa jaunākajā grupā ieguvis Edgars Straupenieks, nu jau bijusī skolniece Inga Kasēnova apbalvota ar sudraba medaļu un diplomu par iegūto otro vietu vidējā vecuma grupā. Apbalvojumus viņiem pasniedza svinīgos apstākļos.

Gunāra Kopštāla foto

Vēl viena iespēja baudīt mākslu

Viesu namā "Bura" apskatāma mākslinieces Aijas Druvaskalnes-Urdzes darbu izstāde. Tas ir jaunas galerijas sākums, jo viesu nama "Bura" saimnieki domājuši, lai šo stikloto, saules pielieto telpu padarītu pieejamu mākslas cienītājiem – kā liepājniekiem, tā pilsētas viesiem. "Mākslinieces Aijas Druvaskalnes-Urdzes darbi pārsteidz un suģestē, viņas gleznas ir kā mūzika – gan spēcīgie, gan maigie skaņu un krāsu akordi piesaista un rosina domāt," saka mākslas pasākumu organizatore Lia Ģibiete, kas "Burā" palīdzēs iekārtot gleznu galeriju un rūpēsies arī par turpmākajām izstādēm. Ir paredzēts rādīt dažādas ekspozīcijas – gleznas, grafiku, lietišķo mākslu.

Klausīsimies romantisko mūziku

Uz romantiskās mūzikas koncertu rīt pulksten 18.30 Mūzikas vidusskolas telpās aicina vijolnieks Jurijs Savkins un pianists Antuāns Buvī no Francijas. Viņi sagatavojuši projektu "Romantiskā mūzika", kurā iecerēts atklāt romantisma ceļu instrumentālajā kamermūzikas žanrā, konkrēti tas būs vijoles un klavieru duets. Programmas pirmajā daļā ietverta F.Šūberta mūzika, kura daiļradi uzskata par romantisma laikmeta sākumu mūzikā, jo viņa instrumentālā mūzika balstīta uz Vīnes klasiskās skolas tradīcijām. Vēl tiks izpildīti komponistu F.Lista. E.Grīga un J.Brāmsa skaņdarbi. Koncertprogramma veidota tā, lai klausītājiem atklātu vijoles un klavieru ansambļa smalko saspēli.

Nosēdakas vajag likvidēt

Tagad, kad Pilsētas dome pieņēmusi lēmumu par asenizācijas maksu, ir noskaidrots, ka tā jāmaksā arī vairāku tādu māju īrniekiem, kur ir kanalizācija, ja tā plūst cauri tā dēvētajām nosēdakām, kurās filtrē notekūdeņus. Tieši aku tīrīšanai vajadzīgi papildlīdzekļi. Namu pārvalde «Vecliepāja» jau sākusi šīs akas likvidēt, un par katru tādu objektu tērē 1000 latu. Nosēdakas jau likvidētas Graudu ielā 11/12, E.Veidenbauma ielā 21, Šaurā ielā 2, tagad kārta pienākusi mājām K.Ūliha ielā 49, Toma ielā 64, K.Valdemāra ielā 19, utt. Vienlaikus novērš arī dažus kanalizācijas sistēmas bojājumus, kas saistīti ar ēku nosēšanos.

Ungāri uzņem filmu par baltiešu nacionālajiem partizāniem

Trīs dienas Latvijā strādāja Budapeštas filmu sabiedrības filmēšanas grupa, kuras nolūks ir uzņemt filmu par baltiešu nacionālajiem partizāniem. Viņi filmēja kadrus cīņu vietās, uzklausīja šo cīņu dalībnieku liecības un dokumentēja fotomateriālus, arī vāca informāciju un atmiņas par ungāru dalību pretošanās kustībā padomju nāves nometnēs. Filmēšana notika Viļakas rajonā, kur Stampaku purva salās Pētera Supes partizānu bataljons izcīnīja smagu kauju, filmēja arī Sēlijā – Ilūkstes partizānu pulka cīņu vietās un Dobeles rajona Īlē, kur uzaicināts dalīties atmiņās par notikušo bija arī liepājnieks Modris Zihmanis. Tālāk filmēšanas grupa devās uz Igauniju, bet pēc tam uz Lietuvu. Ekspedīcijas noslēgumā paredzēta arī filmēšana Kara muzejā Rīgā. Filmas uzņemšanu atbalsta Ungāru demokrātiskais forums, Budapeštas filmu biedrība, Ungārijas terora muzejs un citas sabiedriskās organizācijas.

Transportu piemēro invalīdu vajadzībām

Vides nepieejamība ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc ilgus gadus pilsētas ielās neredzējām cilvēkus ar īpašām vajadzībām. Tas tāpēc, ka tie, kam ir pārvietošanās grūtības vai kas pārvietojas riteņkrēslos, praktiski nespēja ne iekļūt sabiedriskajās iestādēs, veikalos un citur, ne arī pārvietoties ar pilsētā kursējošajiem transportlīdzekļiem. Tāpēc Invalīdu sadarbības tīkls ir iepriecināts, ka nu šie jautājumi tiek risināti: daudzviet jau izveidotas speciālas uzbrauktuves cilvēkiem ratiņkrēslos, pēdējā laikā risina arī transporta problēmu. Pilsētā parādījušies transportlīdzekļi ar lielākām numura zīmēm, kas ir svarīgi cilvēkiem ar redzes traucējumiem, kā arī pavisam nesen sāka kursēt eksperimentāls 6.maršruta autobuss. Tas ir ideāli piemērots, lai tajā bez problēmām varētu iekļūt gan cilvēki ratiņkrēslos, gan arī māmiņas ar bērnu ratiņiem, jo, pirmkārt, autobusa durvis plaši atveras, un, otrkārt, grīda ir līdz ar ietves augstumu, nav pakāpienu.

Tiesnese uzrakstījusi dzejas grāmatu

Šās nedēļas nogalē teātrī notiks Liepājas tiesas tiesneses Maijas Jansones sarakstītās dzejoļu grāmatas "Jūra, mākoņi un es" atvēršanas svētki. Ieeja būs tikai ar ielūgumiem. Tā ir M.Jansones pirmā publicētā dzejoļu grāmata. Tajā apkopoti ilgākā laikā tapušie darbi, lielākoties dzejoļi par mīlestību. Autore atklāja, ka grāmata netiks pārdota grāmatnīcās.

Bīstama pat gultasveļa

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs apkopojis informāciju par dažādām bīstamām precēm, kas var radīt draudus cilvēka veselībai un pat dzīvībai. Slovēnijas tirgū konstatēta videospēle "Sega", modelis «Mega Drive 2», kuras lietošana var būt bīstama patērētāja drošībai, jo tā ir elektrotriecienbīstama, ražotājvalsts nav zināma. Alerģisku reakciju var izraisīt Ķīnā ražotais gultas veļas komplekts "Cora", jo tajā pārsniegta formaldehīda pieļaujamā norma. Patērētāju uzmanību pievērš arī vairākām rotaļlietām – grabuļiem, jo tie var sadalīties sīkās daļās un radīt aizrīšanās risku. Šiem grabuļiem skaņa pārsniedz pieļaujamo normu. Nav zināma ne valsts, ne uzņēmums, kas tos ražojis. Tas pats sakāms par rotaļpistoli "Lida Wan Ju Super BB", modelis 101, kuras kinētiskā enerģija pārsniedz pieļaujamo normu.

Pensionāri priecājās Jūrmalā

Jūrmalā notika plaši sarīkojumi par godu Pensionāru federācijas desmitgadei. Tiem bija dots nosaukums «Visas Latvijas sadziedāšanās un sadejošana». Skatē piedalījās 41 kolektīvs. To skaitā bija arī etnogrāfiskais ansamblis «Saknes» un Sarkanā Krusta ansamblis «Tev pieder mana sirds», kas uzstājās uz divām skatuvēm, arī noslēguma koncertā Dzintaru koncertzālē. No Liepājas sarīkojumos pavisam piedalījās 40 cilvēku. Šādu līdzdalību veicināja arī pašvaldības finansiālais atbalsts. Tādēļ Liepājas Pensionāru apvienības domes priekšsēdētājs Arnolds Upmalis, stāstot par svētku norisi, pauda pateicību pilsētas vadītājiem.

Piešķir naudu sportistiem

Pilsētas domes Finansu komitejas sēdē nolemts atbalstīt Liepājas sportistus – šahistu Vadimu Daškeviču, kā arī Konstantīnu Konstantīnovu un Viktoru Pevko, kuri nodarbojas ar pauerliftingu. Finansiālā palīdzība 200 latu apmērā, kuru piešķīra V.Daškevičam, dos viņam iespēju piedalīties Eiropas čempionātā šahā jauniešiem Spānijā. Tiesības startēt šajās sacensībās V.Daškevičs ieguva, izcīnot 1.–2. vietu Latvijas Jaunatnes sporta centra meistarsacīkstēs, turklāt viņš ieguvis 1.vietu Čehijā notikušajā šaha festivālā, guvis arī labus rezultātus turnīrā "Liepājas rokāde". Bet K.Konstantīnovs un V.Pevko piedalīsies pasaules čempionātā pauerliftingā. Pilsētas dome apmaksās abu sportistu ceļa izdevumus. Abi līdz šim ir demonstrējuši labu sniegumu – V. Pevko ir Eiropas čempions, bet K. Konstantīnovs – pasaules studentu čempions.

Komandieris atgriežas savā vietā

Kā pastāstīja Zemessardzes 4.Kurzemes brigādē, no šodienas pie sava amata pienākumu pildīšanas atkal stājies šās brigādes komandieris pulkvežleitnants Gaidis Ošenieks. Viņš vairāk nekā gadu pavadīja mācībās Lielbritānijā, kur papildināja zināšanas štāba vadības kursos, kā arī apguva dažādas darbam nepieciešamas praktiskās iemaņas. Komandieris darbā atgriežas diezgan saspringtā laikā, jo saistībā ar Zemessardzes 47.(Liepājas rajona) kājnieku bataljona likvidēšanu šajās dienās 4.Kurzemes brigādē valda liela rosība, jo tai piekomandēts papildu personāls no likvidētā bataljona štāba.

Liepājas galva lielpilsētu vadītāju pulkā

Šonedēļ Rīgā notiks konference "Rīgas forums", ko ar Eiropas komisijas Sadraudzības pilsētu programmas atbalstu rīko Rīgas Menedžeru skola un Rīgas dome. Konferences ietvaros ceturtdien un piektdien paredzēta arī lielpilsētu galvu tikšanās. Uz to aicināts 21 pilsētas vadītājs no desmit valstīm (Dānija, Polija, Moldova, Kazahstāna, Ukraina, Lietuva, Latvija, Krievija, Somija, Igaunija). Liepāju šajā tikšanās reizē pārstāvēs Pilsētas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks. Paredzēts, ka lielpilsētu vadītāji piedalīsies konferences "Moderna pilsēta" plenārsēdē "Pilsētu attīstība mūsdienu ģeopolitiskajā situācijā" un diskusijā "Pilsētu pārvaldīšana: stratēģija, resursi, finansēšana". Piektdien preses konferencē viesnīcā "Park Hotel Rīdzene" lielpilsētu galvas atbildēs uz žurnālistu jautājumiem.

Kirovs Lipmans ciemojas savā pirmajā skolā

Pirmajā skolas dienā mācību iestādes atceras ne tikai tie, kuriem tās apmeklējums tuvākos mēnešus būs ikdiena, ne tikai tie, kuri izvada uz skolu savus bērnus, bet arī bijušie audzēkņi. Liepājas domes deputāts un Latvijas Hokeja federācijas prezidents Kirovs Lipmans vakar ciemojās savā pirmajā skolā – 2.vidusskolā. Viņš dāvināja skolas kolektīvam grāmatu un mācību līdzekļu iegādei 500 latu. Viesi sveica skolas jaunie hokejisti. Kā pastāstīja skolas direktore E.Plamše, skolā izveidos Kirova Lipmana prēmiju fondu, izstrādās nolikumu, kā prēmēt labākos mācībās un aktīvākos sabiedriskajā dzīvē.

Pašvaldības policija apseko bīstamās vietas

Turpinoties sausajam laikam, lielās ugunsbīstamības draudiem uzmanību pievērsuši arī Pašvaldības policijas darbinieki. Karstajā un sausajā laikā šā dienesta darbinieki apseko tās pilsētas vietas, kur atpūtnieku neuzmanības vai vieglprātības dēļ varētu izcelties ugunsgrēks. Regulāri tiek apsekota kāpu zona, atpūtas vieta ''Beberliņi'', Zirgu sala, kur arī jau ne vienreiz vien vajadzējis izbraukt ugunsdzēsējiem, lai apdzēstu degošo zāli. Uzmanība tiek pievērsta arī Vecajiem kapiem Kaiju ielā, Raiņa parkam, vietām, kur tuvumā ir mežs. Divos gadījumos jau brīdināti atkritumu dedzinātāji mazdārziņos, arī Zirgu salā policisti brīdinājuši makšķerniekus, ka vajag būt ļoti uzmanīgiem un nedrīkst mest zemē izsmēķus, citus bīstamus priekšmetus, kas var izraisīt aizdegšanos.