Kurzemes Vārds

08:37 Sestdiena, 30. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Tuvojas mediķu trīs dienu streiks

Kristīne Pastore

Jau pavasarī, gatavojoties visas Latvijas mediķu streikam, izskanēja ziņa, ka septembrī tas būs visvērienīgākais – mediķi streikos trīs dienas pēc kārtas: 18., 19. un 20. septembrī. Pamazām šie datumi tuvojas, tāpēc "Kurzemes Vārds" painteresējās, cik reāla ir iespēja trīs dienu streikam.

Pēc tam, kad mediķi jūnijā un jūlija bija streikojuši katru mēnesi pa vienai dienai, atbildot uz amatpersonu ieteikumiem savas problēmas risināt citādā ceļā, viņi piekrita, ka par septembrī plānoto streiku spriedīs, izvērtējot, kā tiek pildītas streikotāju prasības. Galvenā no tām ir saistīta ar algu paaugstināšanu medicīnas māsām līdz 120 latiem un ārstiem – līdz 180 latiem mēnesī par vienu slodzi, turklāt darba laiku samazinot no 40 stundām nedēļā līdz 38,5. Mediķi prasīja arī veselības aprūpei nepieciešamo finansējumu palielināt līdz 7 procentiem no valsts kopprodukta. Taču, kā sarunā ar "Kurzemes Vārdu" sacīja Centrālās slimnīcas mediķu arodorganizācijas priekšsēdētāja Daina Saulīte, lai šīs prasības būtu iespējams izpildīt, ir jāpanāk grozījumi valsts šā gada budžetā. Arī tad mediķi uz algu paaugstināšanu var cerēt tikai oktobrī. Tomēr vismaz pašreizējā situācija rāda, ka neviens ar mediķu prasību izpildi nesteidzas. Vai tas nozīmē, ka trīs dienu streiks notiks?

D.Saulīte sacīja, ka šobrīd slimnīcas nodaļās mediķi spriežot, vai piedalīties streikā, un 10.septembrī notiks arodorganizācijas pārstāvju sapulce, kurā apkopos no nodaļām iegūto informāciju un spriedīs, kā rīkoties visiem kopā. Nākamajā dienā Rīgā tiksies mediķu arodorganizāciju pārstāvji no visas Latvijas un vienosies par to, kā rīkoties.

Arodorganizācijas vadītāja neslēpa, ka streikot mediķiem ir ļoti neizdevīgi, jo streika dienas netiek apmaksātas, un pie tā jau zemajām algām tās radīs materiālu zaudējumu. Kā sacīja D.Saulīte, lai gan likums paredz, ka slimnīcas administrācija pēc saviem ieskatiem var tās apmaksāt, ja atbalsta mediķu protesta akcijas, tā tomēr nenotiek. Ja arodorganizācija slimnīcā pastāvētu jau ilgstoši, tai būtu uzkrājumā nauda, no kuras šos zaudējumus kompensēt, taču tā ir dibināta tikai šovasar, tāpēc iekrājumu vēl nav. D.Saulīte pieļāva iespēju, ka gadījumā, ja arī neizdosies vienoties par trīs dienu streiku, mediķi veiks citas aktivitātes.