Kurzemes Vārds

09:27 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Konference par diabēta slimnieku problēmām

Šās nedēļas nogalē divas dienas mūsu pilsētā norisināsies zinātniski praktiska konference "Diabēta pacientu izglītošana un aprūpe". Tās norises vieta ir Pedagoģijas akadēmija, un tā būs veltīta Liepājas Diabēta asociācijas pastāvēšanas 10 gadu jubilejai. Konferencē piedalīsies ārsti, medicīnas māsas, arī sociālie darbinieki un citi speciālisti, kas ikdienā strādā ar diabēta pacientiem. Būs pārstāvji arī no citām reģionālajām diabēta slimnieku biedrībām. Konferencē runās par mūsdienu principiem diabēta diagnostikā un ārstēšanā, slimnieku un viņu piederīgo izglītošanā, īpašu uzmanību veltot ar diabētu slimiem bērniem, arī par pacientu un ārstu sadarbību, diabēta radītajām komplikācijām un citiem aktuāliem jautājumiem. Liepājas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja Ausma Sandere dalīsies pieredzē par asociācijas desmit aizvadītajiem darba gadiem.

Reidu laikā iemidzina suņus

Pašvaldības policija jau regulāri sadarbojas ar SIA "Hoetica Liepāja", lai ieviestu kārtību ar klejojošiem dzīvniekiem. Kā pastāstīja Pašvaldības policijas Informācijas dienestā, šādi reidi notiekot katru nedēļu, tajos tiek iemidzināti klaiņojoši suņi, kurus vēlāk nogādā SIA "Hoetica Liepāja" dzīvnieku patversmē Ezermalas ielā. Pagājušās nedēļas laikā reidā Karostas teritorijā arī tika veikts šāds reids, kura laikā ar speciālu ieroci iemidzināti trīs klaiņojoši dzīvnieki. Arī nedēļu iepriekš dzīvnieku patversmē nogādāts viens klaiņojošais suns.

No sadegšanas izglābj automašīnu

Kā ziņoja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Liepājas brigādē, brīvdienās nopietnas ugunsnelaimes pilsētā un rajonā nav konstatētas. Naktī uz svētdienu no sadegšanas izglābta automašīna. Ap pulksten 1 naktī saņemts izsaukums uz Putekļu ielu 3, kur ugunsgrēks izcēlies kādā garāžā. Ugunsdzēsēji ziņo, ka izdeguši 18 kvadrātmetri autonovietnes, kā arī bojāta siena blakus garāžai, taču, par laimi, ugunsdzēsējiem izdevies izvilkt automašīnu VAZ 21061. Aizdegšanās iemesls vēl tiek noskaidrots.

Pusotra gada vecs bērns izkrīt pa logu

Kā informēja Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldē, brīvdienās Liepājā nav reģistrēti būtiski likumpārkāpumi. Smagākais negadījums ir konstatēts sestdien, kad pa otrā stāva logu izkritusi kāda pusotra gada veca meitenīte. Pašlaik cietusī ir ievietota Liepājas Centrālās slimnīcas Reanimācijas nodaļā, kur mediķi konstatējuši viņai galvaskausa lūzumu. Meitenītes stāvoklis ir raksturots kā smags un, no neoficiālām ziņām, dzīvības glābšanai tiks piesaistīti speciālisti no Rīgas. Pēc policijas rīcībā esošās informācijas, pusotra gada vecā Sintija izkritusi pa logu Peldu ielā 44, un pašlaik tiek uzskatīts, ka meitenīte ir spēlējusies ar kaķi, kurš bija tuvu logam. Policija noskaidro lietas apstākļus.

Mūsu robežsargu palīgi – godalgotā vietā

Andrejs Rjabcevs

Šajās dienās no Robežsardzes 5. starptautiskajām kinologu dienesta sacensībām, kas notika Rēzeknē, atgriezušies Robežsardzes Liepājas pārvaldes pārstāvji, turklāt viņi sev līdzi atveduši arī vairākas medaļas un atzinības. Kinologu dienesta sacensībās no Liepājas piedalījās divi pāri: inspektori-kinologi Andris Galkins ar savu suni Lego un Austris Liparts ar kucīti Ippi, kuri komandu vērtējumā ierindojās 3.vietā kopvērtējumā, arī suns Lego ieguva zelta godalgu paklausības pārbaudē. Bez Latvijas robežas apsargātājiem, sacensībās piedalījās arī pārstāvji no Valsts ieņēmumu dienesta, arī Baltkrievijas, Lietuvas un Somijas. Kā pastāstīja Robežsardzes Kinoloģiskās nodaļas virsniece Irēna Gavalovska, sacensībās četrkājainiem robežsargu palīgiem vajadzēja demonstrēt savas iemaņas narkotisko vielu atrašanā, ja tās paslēptas bagāžā, telpā, autotransportā un brīvā apvidū. Suņi piedalījās arī paklausības vingrinājumu sacensībā. Kopumā vērtējot, Liepājas puses pārstāvji esot attaisnojuši uz sevi liktās cerības, un ar sasniegto rezultātu kinologi ir apmierināti.

Ikdienā abi suņi piedalās dažādos treniņos un apmācībās, kā arī nereti tiek nosūtīti darbam uz robežu, kur piedalās pastiprinātā robežas apsardzē un narkotisku vielu meklēšanā, stāstīja Robežsardzes Liepājas pārvaldes priekšnieks Dainis Lūks. Viņš arī izteica pateicību cilvēkiem, kas uzticējās pārvaldes kinologiem un pirms kāda laika Robežsardzei apmācībai dāvināja abus godalgotos suņus. Logo Latvijas Robežsardzē nokļuvis 2000.gada novembrī, kad viņu uzdāvināja firmas "BTA" Liepājas filiāle, savukārt Ippi 1999.gada janvārī robežsargiem dāvāja Vladimirs Petrovs.

Iegādāsies pārvietojamo rentgeniekārtu

Pirms kāda laika informējām, ka Centrālā slimnīca plāno iegādāties dārgu, bet ļoti nepieciešamu aparatūru – pārvietojamu rentgena iekārtu, ko iespējams izmantot operāciju laikā, kad pacients nav transportējams uz stacionāro rentgenu. Izsludināja konkursu par šīs iekārtas piegādi. Tajā ir pieteikušās piecas firmas. Ar kuru slimnīca slēgs līgumu, tas kļūšot zināms pēc desmit dienām. Jaunā iekārta varētu izmaksāt no 46 līdz 50 tūkstošiem latu. Pašvaldība tās iegādei piešķīrusi 30 tūkstošus latu, bet pārējā summa būs jāsedz slimnīcai.

Beigusies pludmales sezona

Vakar Liepājā beidzās pludmales sezona un tika nolaists Zilais karogs, jo Glābšanas dienests beidz savu regulāro darbību šajā sezonā. Vakar līdz pulksten 22 Pašvaldības policijas glābēji pēdējo dienu strādāja jūrmalā. Peldsezonas laikā glābēji kontrolēja 750 metru garo Zilā karoga pludmali, un šosezon biežāk nekā pērn palīdzējuši atpūtniekiem. Pilnu statistiku par Glābšanas dienesta darbu šajā sezonā Pašvaldības policija būs apkopojusi šonedēļ. Turpmāk tie, kas vēlēsies peldēt pilsētas pludmalē, paši būs atbildīgi par savu rīcību un drošību jūrā. Līdz septembra beigām jūrā vēl tiks ņemtas ūdens kvalitātes analīze, vēl netiks demontētas tualetes un pārģērbšanās kabīnes.

Ausma Lēmane piedalās grāmatas par Martu Alberingu prezentācijā

Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejā aizvadītās nedēļas vidū notika slavenās spāņu deju dejotājas Martas Alberingas autobiogrāfiskās grāmatas "Kāpt mūzas kalnā" atvēršanas svētki, Tajos piedalījās arī divi liepājnieki – kādreizējā Alberingas audzēkne, mākslas vingrošanas trenere Ausma Lēmane un Alberingas kādreizējais partneris Fricis Balodis (tagad dzīvo Rīgā). Grāmatā iekļautas mākslinieces atmiņas par 20.gadsimta vidus ievērojamākajiem kultūras un mākslas cilvēkiem Latvijā, par viņas koncertu turnejām bijušajā Padomju savienībā, par Alberingas dzīvi un dejas mākslu (Spānijā viņa atzīta par kastaņešu karalieni). M.Alberinga ir arī viena no lielākajām mākslas priekšmetu kolekcionārēm Latvijā, savu kolekciju viņa dāvinājusi Latvijas valstij. Grāmatas atvēršanas svētkos, kas ilga četras stundas, piedalījās arī pati 93 gadus vecā grāmatas varone, protams, ar kastaņetēm rokās. Ar Liepāju Martas Alberingas dzīve bija saistīta no 1944. līdz 1947.gadam, kad viņa strādāja Liepājas muzikālajā teātrī par solisti un horeogrāfi. A.Lēmane grāmatu "Kāpt mūzu kalnā" saņēmusi no pašas Martas Alberingas rokām, par ko bijusi ārkārtīgi pagodināta. Otru, grāmatas autora Māra Branča dāvināto, eksemplāru A.Lēmane uzdāvinājusi Liepājas Vēstures un mākslas muzejam.

Tirgū – preces skolai

Tirgū "Rāmava", kur ir stendi ne tikai lauksaimniecības produkcijai un dažādu ražotāju precēm, var iegādāties arī skolai nepieciešamās lietas. Tās piedāvā SIA "Ripts", firma "Janus" un Sošņikova individuālais uzņēmums. Burtnīcas var iegādāties par 3 līdz 19 santīmiem gabalā, klades no 19 līdz 79 santīmiem. Arī pildspalvu cenas visai dažādas. Lētākās, sākot no 5 santīmiem, dārgākās vairāk par latu. Nopērkami lielāki un mazāki penāļi gan par 49 santīmiem, gan 2 latiem un 40 santīmiem. Turpat arī krāsainie zīmuļi, flomāsteri, akvareļkrāsas, otas, vaska krītiņi un zīmēšanas albumi.

Apgūs zviedru pieredzi sociālās zinībās

Liepājas Pedagoģijas akadēmijas Sociālo zinātņu un vadības katedras vadītājs Arturs Medveckis ir devies uz Zviedriju, uz Vekšo universitāti. Viesošanās laikā plānots iepazīties ar sociālo zinību saturu, darba metodēm Zviedrijas skolās dažādās vecuma grupās un ar sociālo zinību mācīšanu multikulturālā vidē. Paredzēta tikšanās ar vairākiem Vekšo universitātes lektoriem, semināri, praktiskas nodarbības, iepazīšanās ar bibliotēku.

Akadēmijas mācībspēki referē Itālijā

Liepājas Pedagoģijas akadēmijas Pedagoģijas fakultātes dekāne Vineta Trumsiņa un Krievu valodas un literatūras katedras vadītāja Valentīna Kaļiņina atgriezušās no Itālijas, kur Briksenē piedalījās starptautiskās izglītības Humanizācijas akadēmijas konferencē. Konferences temats bija "Heterogenitāte, bilingvālisms un kultūras integrācija Eiropas starpkultūru izglītības kontekstā". Tajā piedalījās referenti no deviņām valstīm. V.Trumsiņa referēja par tematu "Kultūras identitātes un bilingvālās izglītības izpratne, analizējot Liepājas Pedagoģijas akadēmijas pieredzi". V.Kaļiņinas referāta temats bija "Starpkultūru problēmas Latvijā krievvalodīgo skatījumā". Noslēgumā notika starptautiskās akadēmijas valdes sēde. V.Trumsiņa saņēma īstenā locekļa apliecību. Par prezidentu atkārtoti uz diviem gadiem ievēlēja Hildesheimas universitātes (Vācija) profesoru Rūdolfu Keku.

Bērni zīmē uzticības telefonu

Mūsu valstī ar 1.oktobri sāks darboties bezmaksas uzticības telefons bērniem. Tas būs vienīgais visā Baltijā. Līnijai būs vienots numurs visā Latvijā, un pa to visu diennakti varēs zvanīt bērni līdz astoņpadsmit gadu vecumam. Lai gan tas domāts bērniem, to varēs izmantot arī pieaugušie, kuriem rūp bērnu problēmas. Lai popularizētu šo tālruni bērnu vidū, tika rīkots zīmējumu konkurss. Savus darbus bērni sūtīja krīzes centram "Skalbes", tas gatavo zīmējumu izstādi. Izstāde un labāko darbu autoru apbalvošana notiks 5.oktobrī tirdzniecības centrā "Alfa". Starp laureātiem ir arī Vidaga Kaniava no mūsu pilsētas un Kristīne Vārpiņa no Priekules.

Trešais mēģinājums izsolīt miesnieka mantu

26.septembrī paredzēta likvidējamās SIA "Liepājas miesnieks" nekustamā īpašuma Kapsēdes ielā 2d, trešā izsole, aģentūru LETA informēja uzņēmuma administratore Astra Stārasta. Arī trešās izsoles sākumcena būs 165 tūkstoši latu, taču tā notiks ar lejupejošu soli. Divas iepriekšējās izsoles 15.aprīlī un 29.jūlijā nenotika, jo nebija pieteicies neviens pretendents. Pirmajā un otrajā izsolē "Liepājas miesnieka" sporta kompleksa un attīrīšanas iekārtu Kapsēdes ielā 2d sākumcena bija 165 tūkstoši latu. Vairāki likvidējamā uzņēmuma nekustamie īpašumi jau veiksmīgi pārdoti. Pagājušā gada 20.decembrī bijušajiem SIA "Liepājas miesnieks" darbiniekiem tika izmaksāta aizkavētā darba alga kopumā par vairāk nekā 17 tūkstošiem latu.

Mākslinieki iemūžinājuši rūpnīcas ikdienu

Vakar darbu beidza desmit mākslinieku, kas akciju sabiedrības "Liepājas metalurgs" 120 gadu jubilejas ietvaros darbojās uzņēmuma teritorijā un darināja mākslas darbus par rūpnīcas tēmu. Desmit mākslinieku, no kuriem apmēram puse bija liepājnieki, bet puse – no citām vietām Latvijā, "Liepājas metalurgā" strādāja no 9. līdz 15. septembrim. Šajā laikā radītos mākslas darbus uzņēmuma vadība izvērtēs un labākos iegādāsies par 100 latiem. Ar mākslas darbiem domāts gan papildināt interjeru rūpnīcas teritorijā, gan izmantot tos kā dāvanas delegācijām, kas regulāri viesojas "Liepājas metalurgā".