Kurzemes Vārds

07:08 Otrdiena, 11. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Orķestra sezonas atklāšanas koncerts kopā ar zviedru spožo mecosoprānu

Indra Imbovica

Piektdienas vakarā muzikālā sabiedrība pulcējās Liepājas teātrī uz mūsu Simfoniskā orķestra sezonas atklāšanas koncertu no jaunā cikla "Mūzika pasaulē, pasaule mūzikā". Interese bija īpaši sakāpināta, jo ar savu programmu viesojās jau pasaules slavu guvusī jaunā, šarmantā zviedru dziedātāja mecosoprāns Malēna Ernmane. Viņa dažu pēdējo gadu laikā kļuvusi par populāru un ļoti pieprasītu mākslinieci Eiropā un pasaulē. Tāpat kā mūsu jaunais mecosoprāns Elīna Garanča, arī Malēna Ernmane popularitāti ieguva ar spožo debiju Rozīnas lomā Dž.Rosīni operā "Seviļas bārdzinis" 1998.gadā Stokholmas Karaliskajā operā. Patlaban māksliniece paralēli darbam Stokholmā sadarbojas ar vairākiem izciliem pasaules operteātriem, tostarp ar Metropolitēna operu Ņujorkā. Tagad jau viņa kļuvusi par daudzpusīgu dziedātāju ar ļoti plašu repertuāru, jau piedalījusies daudzu CD ierakstos.

Klausītāji nevīlās – Malēnas Ernmanes sniegums bija spožs, un viņu vētrainiem aplausiem vēl un vēl uz skatuves aicināja ne tikai publika, bet arī paši orķestra mūziķi un galvenais diriģents Imants Resnis izteica savu īpašo atzinību solistei. Malēna Ernmane dziedāja Lučāno Berio vokālo ciklu "Tautas dziesmas", kas veidots no 11 dažādu pasaules tautu raksturīgajām dziesmām komponista brīvā apdarē. Tas bija pirmatskaņojums Latvijā. Ernmane tās izpildīja oriģinālvalodās, tostarp tādās kā armēņu un azerbaidžāņu, kā arī sicīliešu dialektā. Jāpiebilst, ka dziedātāja publiku paņēma ne tikai ar savu spožo balsi, bet arī ar tīri skatuvisko artistiskumu, humora izjūtu, kas izpaudās izteiksmīgā mīmikā un vieglās kustībās.

Jau jaunās sezonas pirmajā koncertā orķestris pievērsies latviešu komponistu mūzikai. Šajā reizē tā bija Artura Grīnupa traģisma un priekšnojautu pilnā viendaļīgā 9.simfonija, kā arī pāragri aizsaulē aizgājušā emigrācijas latvieša, bijušā liepājnieka Gundara Pones skaņdarbs "Amerikāņu portreti", kas klausītājos radīja pat savā ziņā azartisku interesi, kurš skaņu portrets par kuru pazīstamu cilvēku stāsta: par izgudrotāju Edisonu, politiķi Eizenhaueru, ietekmīgo mafijas bosu Alu Kaponi utt.?

Solidarizējoties ar gruzīnu tautu un reizē atzīmējot Baltu vienības dienu, koncerts izskanēja ar komponista M.Gagnidzes 9.simfoniju, kas veltīta viņa tautas Atmodai un neatkarības cīņām.

Svētdien atklāšanas koncerta atkārtojums notika Rīgā, Latvijas Universitātes Lielajā aulā. Liepājas Simfonisko orķestri, tā māksliniecisko vadītāju Imantu Resni un direktori Viju Feldmani sveica Kultūras ministrija. Klāt bija arī daudzi komponisti, mūzikas kritiķi un diriģenti.