Kurzemes Vārds

15:30 Ceturtdiena, 2. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Vienojas par pirmsvēlēšanu kopēju pētījumu

Vakar Pedagoģijas akadēmijas mācībspēki un valsts lielākais reģionālais laikraksts "Kurzemes Vārds" vienojās par pirmsvēlēšanu kopēja pētījuma veikšanu, kas pirmo reizi Liepājā paredz noskaidrot un publiskot sabiedrisko domu pirms vēlēšanām tieši mūsu pilsētā. Sociālo zinību un vadības katedras vadītāja Artura Medvecka un viņa kolēģu vadībā sociālo zinību studenti no 26. līdz 28. septembrim dažādos pilsētas rajonos veiks balsstiesīgo iedzīvotāju aptauju, kuras rezultātus pēc tam analizēs mācību spēki, kā arī laikrakstā "Kurzemes Vārds" politiku aprakstošie žurnālisti. Paredzams, ka pētījuma rezultāti tiks publiskoti nākamās nedēļas vidū. Saprotams, ka pētījuma autori un, domājams, arī lasītāji būtu ieinteresēti uz potenciālo vēlētāju atsaucību šajā eksperimentā.

Liepājnieka tulkojumā – Gidona Krēmera grāmata

Indra Imbovica

Liepājas grāmatnīcās parādījusies un katram interesentam nopērkama pasaulslavenā vijolnieka un orķestra «KREMERata Baltica» dibinātāja un vadītāja Gidona Krēmera grāmata "Virstoņi". To no vācu valodas tulkojis liepājnieks Vinifreds Kraučis. Autors stāsta par mūziķa gaitās sastaptajiem cilvēkiem, dalās savās izjūtās un pārdomās par dzīvi, laiku un cilvēku kā pasaules daļu. Grāmatas "Virstoņi" neoficiālus atklāšanas svētkus izdevniecība "Norden AB" šaurā lokā sarīkoja augusta otrajā pusē Siguldā, kad tur Gidons Krēmers kopā ar savu orķestri atradās mēģinājumu nometnē pirms vieskoncertiem Šveicē. Mūziķim pašam ļoti paticis viņa grāmatas latviskā varianta vizuālais noformējums siltos krēmkrāsas toņos. Bet literatūras speciālisti augstu novērtēja tulkotāja Vinifreda Krauča darbu. Šīs grāmatas parādīšanās mūsu pilsētas grāmatu veikalos ir skaista dāvana arī tulkotājam, kas šonedēļ atzīmē savu dzimšanas dienu.

Jau oktobrī Vinifreds Kraučis gaida iznākam savu nākamo tulkoto darbu – Ženijas Kostadinovas grāmatu "Vanga par cilvēku likteņiem", ko klajā laidīs izdevniecība "Nordik". Tajā stāstīts par slaveno bulgāru pareģi Vangu, atmiņās par šo vienkāršo, aklo maķedoniešu sievieti, bet izcilo personību dalās viņas pacienti – novadnieki, pazīstami mākslinieki, rakstnieki, politiķi, kā arī savas domas izsaka zinātnieki.

Modē atkal rudens

Tā bija nosaukta modes skate, kas notika tirdzniecības centrā "Sala XL". Piedalījās daudzi tajā esošie veikali – "CHR Cristine Collection", "Utenos trikotažas", "Apavu centrs", "Bumers", "100% sports", "Rada", "Triumph", "V.O.V.A." un citi. Šova laikā notika modes skates, kurās rādīja kā klasiskus, tā arī stilīgus tērpus no rudens un ziemas kolekcijām, kurus var iegādāties tirdzniecības centrā. Skatītāju atzinību guva konkursi un dziedošo bērnu uzstāšanās, kuri arī bija ģērbušies veikalu piedāvātajos tērpos.

Pirmo reizi – veloaerobika

Daiga Mikuļska

Aerobikas studijā "Libava sports", kas atrodas klubā "Lauma", pirmo reizi Liepājā tiek piedāvātas nodarbības veloaerobikā. Tās vada starptautiskās klases instruktore Svetlana Putilova, kas zināšanas šajā aerobikas veidā apguvusi Maskavas Fitnesa akadēmijā un vēlāk tās nostiprinājusi starptautiskās konvencijas "Planet Fitness" meistarklasē. Nodarbības notiek atsevišķā telpā uz astoņiem speciāliem velotrenažieriem augstā intensitātē un īpaši ieteicamas tiem, kas vēlas mazināt lieko svaru.

Krūts protēzes varēs iegādāties vēlāk

Kā informēja krūts dziedzera vēža asociācijas "Vita Liepāja" vadītāja Dace Priedola, bija paredzēts, ka šoceturtdien Onkoloģiskajā poliklīnikā varēs iegādāties krūts protēzes. Diemžēl piegādes aizkavēšanās dēļ protēžu iegāde notiks tikai 9.oktobrī (no pulksten 11). Šajā pašā reizē varēs nopirkt arī speciālos krūšturus. D.Priedola atgādināja, ka, ierodoties pēc protēzēm, nepieciešams ņemt līdzi pases kopiju ar pierakstu, invalīdiem – invalīdu apliecības kopiju, pensionāriem – pensionāra apliecības kopiju.

Pa dvēseļu pulcēšanas vietām

Latviešu karavīru biedrība bija sarīkojusi kārtējo leģionāru pārapbedīšanu Lestenes Brāļu kapos. Uz svinīgo pasākumu devās arī «Daugavas vanagu» Liepājas nodaļas 30 biedru. Lai arī debesis bija aizvilkuši pelēki mākoņi, sapulcējās ap 1500 sēru procesijas dalībnieku, lai iesvētītā zemē guldītu 10 kritušos leģionārus, savāktus no norām un mežmalām. Sēru mūzikai skanot, no Lestenes baznīcas tika iznesti 10 šķirstiņu un divas pelnu urnas ar kritušo mirstīgajām atliekām, piepulcējot ap 500 iepriekš apbedīto. Rituālu vadīja arhibīskaps Jānis Vanags, klātesošos uzrunāja Latviešu karavīru biedrības priekšsēdis Nikolajs Romanovskis un vairāku biedrību un apvienību pārstāvji, kā arī aizsardzības ministrs Ģirts Valdis Kristovskis un globālo «Daugavas vanagu» delegāti. Noslēgumā vaiņagi un ziedi pie Nezināmā karavīra kapa Mātes Latvijas pieminekļa pakājē, karavīru dziesmas vīru kora izpildījumā un pamatīga lietus gāzma, ko godam izturēja mūsu Jūras spēku orķestris, atskaņojot Valsts himnu. No Lestenes bērinieku motorizētās vienības devās uz Rumbām – sīvāko kauju vietu, kur tika iesvētīts Liepājas mākslinieka Ģirta Burvja veidotais piemineklis sešām Kurzemes cietokšņa lielkaujām.

Bērni zīmē tehnikas pieminekli

Bērnu un jauniešu centra vizuālās mākslas pulciņa dalībnieku astoņi darbi apskatāmi Centrālajā grāmatnīcā (attēlā). Bet vienpadsmit zīmējumu aizceļojuši uz Rīgu, lai piedalītos Valsts pieminekļu aizsardzības inspekcijas rīkotajā izstādē, kas iekļaujas Rīgā notiekošajās Eiropas kultūras mantojuma dienās. Mazie Liepājas mākslinieki tajās piedalās jau otro reizi. Šoreiz temats bija "Uzzīmē interesantāko tehnikas pieminekli". Pulciņu vadītāju Daigas Stūres un Vinetas Bērziņas rosināti, bērni vispirms uzmanīgi aplūkoja savu pilsētu, un tikai pēc tam uz papīra tapa gan mūsu dzelzceļa tilts, gan bāka, gan "Liepājas metalurgs".

Latvijas Mūzikas padomē – Liepājas orķestra direktore

Šonedēļ Rīgā, Kultūras ministrijā, ministrei Kārinai Pētersonei klātesot, notika jaunizveidotās Latvijas Mūzikas padomes pirmā sēde, kas pamatā bija tās formēšanās un stratēģisko uzdevumu izvirzīšana, kuri būtu apspriežami jau nākamajās sanāksmēs. Padome ir sabiedriska konsultatīva institūcija, kas vērtēs valsts stratēģiju mūzikas un mākslas jomā, kas ierosina un sniedz savus priekšlikumus Kultūras ministrijai lēmuma pieņemšanas jautājumos. Pirmo reizi kādā no Latvijas padomēm ir izvirzīts arī pārstāvis ārpus Rīgas. Šoreiz tāda vienīgā rīdzinieku vidū ir Liepājas Simfoniskā orķestra direktore Vija Feldmane. Padomē darbojas arī Nacionālā simfoniskā orķestra direktore Ilona Breģe, Mūzikas akadēmijas rektors Juris Karlsons, komponists Pēteris Vasks un citi vadošo mūzikas kolektīvu vadītāji. Par Mūzikas padomes priekšsēdētāju ievēlēja Hermaņa Brauna fonda direktori Innu Davidovu, par vietnieku – Nacionālā simfoniskā orķestra mūziķi Arigo Štrālu, bet Nacionālās operas konsultatīvajā padomē deleģēta vokālā pedagoģe, Mūzikas akadēmijas profesore Anita Garanča. Kā "Kurzemes Vārdu" informēja Vija Feldmane, Mūzikas padome savā pirmajā sēdē bez savas formēšanās jautājumiem jau pārrunāja arī vairākas akūtas problēmas. Proti, par nepieciešamību tuvākā laikā izstrādāt likumu par Dziesmu svētkiem, par Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammām mūzikas jomā, īpaši par autortiesībām ne tikai komponistiem, bet arī radošajiem izpildītājiem u.c. Nākamā sēde notiks 14.oktobrī.

Pašvaldības darbiniekus izglīto projektu sagatavošanā

Vakar Liepājas Rajona padomē sākās un līdz 26.septembrim turpināsies eiroreģiona "Baltika" projekta "Good Governance" seminārs amatpersonām un izpildvaras ekspertiem, informēja Pilsētas domes Preses dienests. Projekta mērķis ir pašvaldības darbinieku izglītošana dažādu projektu sagatavošanā. Seminārā piedalās pilsētas un rajona pašvaldību pārstāvji, speciālisti no Zviedrijas, kas semināra dalībniekus iepazīstinās ar Zviedrijas pieredzi šajā jomā, kopīgo un atšķirīgo Zviedrijas un Latvijas pašvaldībās un reģionos.

Sporta manēžu nodod pašvaldības īpašumā

Ministru kabinets vakar pieņēma rīkojumu par ēkas Liepājā, Krūmu ielā 74, kurā atrodas vieglatlētikas sporta manēža, nodošanu Liepājas pilsētas pašvaldības īpašumā, informēja LETA. Valdība saskaņā ar likumu "Par valsts un pašvaldību mantas atsavināšanas kārtību" uzdeva Izglītības un zinātnes ministrijai šo ēku nodot bez atlīdzības pašvaldības īpašumā. Sporta manēža būvēta saskaņā ar Liepājas pilsētas galvenā arhitekta 1976.gada jūlijā saskaņoto projektu, tā rekonstruēta 1988.gadā. Manēža nav nodota ekspluatācijā.

Apspriežas izpilddirektori

Šodien Latvijas Lielo pilsētu asociācijas birojā paredzēta lielo pilsētu izpilddirektoru kopsapulce, kurā runās par pazeminātas PVN likmes piemērošanu pasažieru pārvadājumiem. Par problēmām šajā jautājumā kopsapulcē ziņos Liepājas domes izpilddirektors Normunds Niedols. Asociācija pagājušā gada novembrī nosūtīja vēstuli finansu ministram Gundaram Bērziņam, ierosinot noteikt pazeminātu PVN likmi pasažieru pārvadājumiem. Šis priekšlikums tika noraidīts. Izpilddirektori uzklausīs arī Ministru prezidenta padomnieka Dzintara Zariņa ziņojumu par Informētas sabiedrības veicināšanas biroju.

Vērtē sakoptākās iestādes un uzņēmumus

Vakar konkursa "Liepājas sakoptākais nams" ietvaros speciāli izveidota komisija vērtēja konkursam pieteiktās iestāžu un uzņēmumu ēkas, informēja Pilsētas domes Preses dienests. Tas ir trešais un pēdējais posms konkursā. Tas notiek jau vairākus gadus pēc kārtas, taču pirmo reizi konkursa gaitā tiek vērtētas arī pilsētas uzņēmumu un iestāžu ēkas. Pilsētas domes izpilddirektors un žūrijas priekšsēdētājs Normunds Niedols par konkursa rezultātiem informēs tuvākajā laikā, kad tie būs pilnīgi apkopoti. Konkursa pirmajā un otrajā kārtā noteica pilsētas sakoptākos daudzdzīvokļu namus un savrupmājas. Namu izvērtēšana šajā sezonā notiek trīs kārtās. Līdz šim daudzdzīvokļu nami un savrupmājas vērtētas viena konkursa ietvaros. Pērn žūrija vērtēja 25 sakoptākos un 11 nesakoptos namus. Turpinās arī konkurss par visnesakoptāko namu, kas balvā iegūs simbolisko slotu.

Izsludina pārtraukumu kreditoru sapulcē

Līdz piektdienai izsludināts pārtraukums maksātnespējīgās akciju sabiedrības "Liepājas siltums" kreditoru sapulcē, informēja LETA. Pārtraukums, kā paskaidroja uzņēmuma administratore Dace Grinberga, izsludināts, jo no "Liepājas siltuma" kreditora – Valsts ieņēmumu dienesta – vēl nav saņemta atbilde par parāda maksājuma atlikšanu noteiktajos termiņos, kā to bija lūdzis uzņēmums. Sākotnēji tas bija plānojis ņemt kredītu, lai nomaksātu aptuveni 600 000 latu lielo parādu VID, taču banka pirms kredīta izsniegšanas prasa dokumentu, kas apliecina siltumenerģijas ražošanas rentabilitāti. Līdz ar to ir jābūt dokumentam, ka siltumenerģija tiek pārdota par pašizmaksu. Patlaban siltumenerģijas tarifs ir zemāks par pašizmaksu. Tāpēc "Liepājas siltums" lūgs paaugstināt siltumenerģijas pārdošanas tarifu Liepājā, taču līdz jauna tarifa apstiprināšanai varētu paiet apmēram deviņi mēneši. D.Grinberga cer, ka no VID būs pozitīvs lēmums par parāda maksājuma atlikšanu noteiktajos termiņos.

Izmeklēja 60 sievietes

Pagājušajā nedēļā, atzīmējot Krūts vēža dienu, arī mūsu pilsētas onkologi rīkoja pieņemšanu pie ārstiem bez maksas. Tā kā ik dienas akcijas norisei bija atvēlēta tikai viena stunda, ārstiem vajadzēja organizēt papildu pieņemšanu, lai paspētu apskatīt visas atnākušās sievietes. Pavisam izmeklēja 60, no kurām trijām jau tuvākajā laikā norīkota operācija, bet daudzām citām parakstīta ārstēšanās. Kā informēja Onkoloģiskās slimnīcas galvenā ārste Anna Krilova, onkologi poliklīnikā ik dienas pieņem katru apmeklētāju bez ģimenes ārsta norīkojuma. Jāmaksā tikai 50 santīmu pacienta nodeva.

Meklē labākos Liepājas pazinējus

Šosestdien pilsētā jau ceturto gadu pēc kārtas notiks ģimeņu un draugu pasākums "Vai tu pazīsti Liepāju", kuru rīko autoklubs "Rietumi" sadarbībā ar autoklubu "Kurzeme". Kā informēja sacensību organizētāji, galvenā ideja ir orientēšanās ar automobili pilsētā, iekļaujot dažādus sporta un izklaides elementus – basketbola soda metienus, braukšanu ar kartingu, peldēšanu, slidošanu, šaušanu u.c. Uzvaru var izcīnīt, nevis ātri braucot, bet gan saliedēti darbojoties komandā, kuru veido 5 cilvēki. Ar katru gadu dalībnieku skaits palielinās – pirmajā gadā bija pieteikušās 11 komandas, bet pērn jau 37. Kā jaunumu var minēt Māra Šveiduka līdzdalību pasākumā, kā arī to, ka interesentiem būs iespēja tikties ar pazīstamajiem Liepājas autorallija braucējiem Mārtiņu Būčiņu, Viktoru Lebedevu, Mareku Okmani u.c. Sacensībām var pieteikties līdz 26.septembrim "SD Autocentrā", Bāriņu ielā 14.