Kurzemes Vārds

03:41 Piektdiena, 29. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

SKATIENS

Cerīgās apkures sezonas priekšvakarā

Ints Grasis

Strauji gan mūsu platuma grādus sasniedza aukstums, kam es un daudzi liepājnieki psiholoģiski droši vien pat nebija īsti gatavi, neraugoties uz to, ka kalendārs jau rāda septembra pēdējo nedēļu. Miesa un gars atkal alkst tikko zaudētā siltuma. Jocīgi gan mēs cilvēki esam – kad saulains un karsts, gribam lietu, kad lietus un vēsums – gribam siltumu. Ilgas pēc siltuma nupat drēgnuma piepildītos dzīvokļos vedina uz domām par apkures sezonu. Neizbēgami tā atkal drīz būs klāt.

Bet gaidāmā apkures sezona man šķiet daudz cerīgāka nekā daudzas iepriekšējās. Un ne jau tikai tāpēc, ka saistībā ar nupat radušos finansiāli pamatoto cerību akciju sabiedrība "Liepājas siltums" varētu atgūt maksātspēju, jo vienkāršajam siltuma patērētājam tipveida daudzdzīvokļu namā par šī uzņēmuma finansu dienām un nedienām diemžēl vismaz pagaidām ir ne silts, ne auksts. Pagaidām. Es ticu, ka pienāks tā diena, kad paliks siltāk – ne jau tiešā nozīmē pēc Celsija skalas, bet gan kompleksā – ekonomiski pamatota tehnoloģiski moderna siltumapgāde tiks tuvināta liepājnieku finansu iespējām un vajadzībām.

Milžu cīņās, kas līdz šim ilgstoši un mokoši maksātnespējas procesā tika izspēlētas no "Liepājas siltuma" akcionāru, investoru, kreditoru un administratores Daces Grinbergas puses, nupat iezīmējas patiesībā visai loģiska tālāko notikumu iespējamā attīstība. Veiksmīgi ir noslēgusies parakstīšanās uz "Liepājas siltuma" akcijām pēdējā emisijas kārtā. Un, ja Liepājas dome iegūs (par to ļoti cerīgi izteicies domes priekšsēdētājs Uldis Sesks) LR Finansu ministrijas aptuveni 4,4 miljonu latu vērto pārvaldīto akciju paketi, pokera spēlētāju īpatsvars akciju sadalījumā kļūst skaidrs. Pieskaitīsim jau tagad Liepājas domes pārvaldīto tuvu miljonam vērto daļu, "Liepājas metalurga" rokās esošos 320 tūkstošus latu, un siltumapgādes uzņēmumu būtībā pārņem Liepājas pilsēta un pilsētas ekonomisko pamatu veidojošais galvenais valis – "Liepājas metalurgs", kuram ar pilsētas atbalstu, kas no U.Seska puses, protams, nekādā gadījumā netiks liegts, būs beidzot iespēja būvēt elektrostaciju, necīnoties par otras licences saņemšanu, bet gan liekot lietā jau "Liepājas siltumam" savulaik izsniegto. Kā zināms, uzņēmuma "Liepājas elektrostacija" dibinātāju pulkā ir gan Liepājas dome, gan "Liepājas metalurgs". Arī citi akcionāri – "Lauma", uzņēmums "Latvenergo" – taču, jādomā, arī darbosies kā sabiedrotie, un, cerams, liepājnieki no šīm pārvērtībām tikai iegūs.

Pozitīvi, ka reizē ar iespējamo "Liepājas siltuma" attīstību ar katru apkures sezonu arī iedzīvotāji lēnām nobriest pārmaiņām, kuras ir jāveic pašiem, lai ekonomētu siltumu un par šo pakalpojumu maksāto naudu. Daudzviet kaimiņi spējuši vienoties kopīgos projektos, atvēlot ietaupījumus siltuma skaitītāju iegādei, veco apkures radiatoru nomaiņai pret modernākiem, kuri ļauj regulēt siltumpadevi atkarībā no laika apstākļiem, dzīvokļu siltināšanai. Iedzīvotāji, uzzinājuši, ka, uzskaitot siltumu, var ietaupīt, nāk konsultēties ar tiem, kas jau ir soli priekšā un guvuši pirmos panākumus, un, cik man pašam nācies saskarties ar šiem jautājumiem, pionieri draudzīgi dalās savā pieredzē. Cilvēki tātad raugās nākotnē, saprotot, ka arī savi līdzekļi ir jāiegulda attīstībā.

Tagad svarīgi, lai iedzīvotājus nepieviltu arī "Liepājas siltums". Pats nepatīkamākais, ja siltumražotāji jaunajos – maksātspējas – apstākļos atkal sāks pieprasīt tarifu paaugstināšanu. Ieguldot naudu siltuma taupīšanā un uzskaitē, iedzīvotāji rēķinās ar līdzekļu atpelnīšanu nākotnē, un tarifu paaugstinājums būtu kā sitiens zem jostas vietas. Jau tagad bieži ļaužu sarunās izskan doma, ka Siltums, jūtot iedzīvotāju aktivitātes, centīsies zaudēto atkarot ar tarifu grozījumiem un diferencētiem tarifu plāniem. Bet tas var draudēt ar iedzīvotāju jaunu sašutuma vētru, stimulējot kārtējo neuzticības vilni pret mūsu pilsētas siltuma ražošanas monopoluzņēmumu. Esmu pārliecināts, ka šajā gadījumā pakalpojuma apmaksas līmenis no iedzīvotāju puses atkal pazemināsies un būsim vien atgriezušies vecajā smilšu kastē.