Kurzemes Vārds

20:58 Ceturtdiena, 9. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Atkal gribas siltumā!

Rudens šogad nekavējas nevienu brītiņu, un, kaut arī astroloģiski tas sākās tikai šās nedēļas pirmdienā, jau vairākas dienas pirms tam krāsainākais no gadalaikiem sevi pieteica ar saltu dvesmu. Šķiet, ka pēc traki karstās vasaras rudentiņš uzklausījis ļaužu vaimanas pēc vēsāka laika un steidz šo vēlmi pildīt ar uzviju. Jau pāris naktis gaisa temperatūra noslīdējusi līdz 0 grādiem, dažviet jau manītas pirmās salnas. Un šis izteiktais vēsums pēc neilgā, bet bagātīgā lietus perioda cilvēku mājokļos ieviesis drēgnumu. Atkal gribas siltumu!

Pakur, pakur uguntiņu!

Visprivileģētākie šādā situācijā, kad dienās vēl uzspīd rēna rudens saulīte un piesilda telpas, bet vakarā, kad strauji krītas gaisa temperatūra, tomēr gribas pasildīt sānus pie kaut kā karstāka, protams, ir ļaudis, kuru dzīvokļos joprojām ir malkas apkure. Gribi - iekurini savu krāsni vai kamīnu, gribi - ne. Bez šaubām, šā brīža labsajūta atkarīga no tā, vai paspēts sagādāt malciņu. Aizvadītā karstā un sausā vasara bija kā radīta tam, lai laikus piepildītu šķūnīšus ar saulē izkaltētām, sausām malkas pagalēm. Tomēr daļa cilvēku malkas iegādi atlikuši uz pēdējo brīdi, un arī šajās dienās pilsētā redzamas kravas mašīnas, kas braukā pa sētām un izgāž malkas grēdas. Kā "Brīvbrīdim" atzina vairāki malkas piegādātāji, pieprasījums pēc tās joprojām ir liels, un, kaut arī automašīnas krava maksā ap 50 latiem, viņi tā tik vien spējot visus pasūtījumus apmierināt. Tomēr šobrīd pircējiem jārēķinās ar to, ka malka vairs nav tik sausa kā vasarā un pēc rudens lietavām sastrādātās kravas būs kādu laiku jāmēģina pažāvēt vējā. Bet ir jau vēl viens risinājums - tās ir kokskaidu briketes, ko ražo tepat Grobiņā un kas, kaut arī sanāk dārgāk, tomēr, kā stāsta zinātāji, apkures funkcijas pilda vēl labāk nekā parastā malka, jo ātrāk uzkarsē krāsni un ilgāk tur siltumu.

Elektriskā siltuma meklējumos

Taču tiem, kam liktenis lēmis dzīvot centralizētās apkures apstākļos, situācija ir sarežģītāka. Pirms pāris dienām "Brīvbrīdim" radās izdevība jautāt Liepājas domes priekšsēdētājam Uldim Seskam, kad Liepājā plānots uzsākt apkures sezonu. Viņš konkrētu datumu nezināja teikt, vienīgi norādīja, ka tas vispirms atkarīgs no gaisa temperatūras. Pēc likuma, apkure uzsākama, kad trīs dienas vidējā gaisa temperatūra noslīd zem 8 grādiem. Turklāt pilsētas galvam vai ik dienas iznākot uzklausīt pretējus viedokļus - vieni uzstāj, ka apkures sezona jāsāk tūlīt, citi lūdz to nedarīt pēc iespējas ilgāk, jo siltumenerģija ir tik dārga.

Salstošajiem, centralizēto apkuri gaidošajiem ir vēl viena iespēja - iegādāt savā dzīvoklī elektrisko sildāmierīci. Ielūkojoties vairākos Liepājas veikalos, piemēram, "Nelss", "Šautra", "Palass", "Māja" un citos, konstatējām, ka šobrīd, tā kā sākusies sezona, šādu aparātu izvēle ir ļoti plaša.

Elektriskās ierīces, kas izpūš silto gaisu, ir visdažādākajās cenās, atkarībā no izmēra un jaudas. Lētākās maksā no 11 līdz 14 latiem, lielākie un dārgākie aparāti - līdz 30 latiem un vairāk. Taču siltā gaisa pūtēji, tā kā sausina gaisu, vairāk piemēroti telpās, kur ir laba ventilācija.

Veselīgāki neapšaubāmi ir tā sauktie eļļas sildītāji. Kā pastāstīja veikalā "Nelss", šobrīd ļoti pieprasīti esot Krievijā ražotie eļļas radiatori, kas ir gan pietiekami labas kvalitātes, gan lētāki nekā rietumos ražotie. Krievijas eļļas radiatori maksā no 29 līdz 32 latiem. Tie, pēc speciālistu teiktā, esot ļoti droši, tos var atstāt ieslēgtus arī tad, ja neviena nav mājās. Vienīgā nelaime - uz šiem eļļas radiatoriem nevar žāvēt drēbes, jo izplatās nepatīkama smaka. Taču tam domāti speciālie dvielīšu un citu veļas gabalu žāvējamie aparāti, kas izliektas caurules veidā piestiprināmi vannas istabā.

Protams, cilvēkus, kuri domā par elektriskā sildītāja iegādi, uztrauc ne tikai paša aparāta cena, bet arī tas, ka paaugstināsies maksa par elektroenerģiju. Vispār tā jau tas ir - gribi sildīties, maksā ragā! Taču modernās elektroierīces ir labas ar to, ka tās iespējams noregulēt uz ekonomisko režīmu, kad aparāts ieslēdzas tikai noteiktās stundās. Pēc vairāku klientu pieredzes var apgalvot, kas tas ļoti ietaupa līdzekļus.

Te var pārspriest arī mūžības vērto jautājumu: kas ir labāk - sildīties un maksāt vairāk, vai salt un slimot? Slimošana galu galā atkal izmaksās krietnu naudas summu, tāpēc, visu apsverot, var izrādīties, ka ieguldījums siltuma uzturēšanai izmaksā mazāk, nekā ielaistu, drēgnuma un aukstuma izraisītu kaišu ārstēšana.

Sagatavoja Sarmīte Pelcmane