Kurzemes Vārds

02:29 Sestdiena, 26. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Sirds Bildēs sadeg neparasti

Edgars Lūsēns, mūsu korespondents festivālā, kur ne tikai sirds sadeg, bet arī dvēsele lido

Atraktīvākais un jautrākais no galvaspilsētā notiekošajiem mūzikas un mākslas festivāliem "Bildes" savā ieskaņā nelika vilties mūzikas cienītājiem, kas gaidīja un sagaidīja virkni muzikālu oriģinalitāšu jaunu un pazīstamu mūziķu kopīgi veidotos projektos.

Šogad "Bildes" atgriezušās Kongresu namā, un šķiet, festivāls no tā ir ieguvējs, jo publika pirmajā dienā koncertu bija apmeklējusi krietni kuplākā skaitā nekā pērn, bet vēl līdz koncertzālei festivāla viesi varēja skatīt varen košu un krāšņu krēslu izstādi. "Bilžu" dalībnieki bija radījuši jeb apdarinājuši ap 70 sēžamajiem, kas koncerta dienās rotā Kongresu namu, bet pēc tam pārcelsies uz dekoratīvās un lietišķās mākslas muzeju.

Bet pirmajā "Bilžu" koncertā tika turpināta iepriekšējā gadā aizsāktā tradīcija, kad par festivāla veterāniem saucamie Latvijā populārie mūziķi bija ņēmuši savā pārraudzībā debitantus, un klausītājiem bija iespēja novērtēt, kas tad sanācis no padsmit šādiem projektiem. Uzreiz jāteic, kā pārsteiguma efektu sasniegt vēlējās daudzi un vairumam tas arī izdevās. Īpaši iespaidīgi izskatījās Viktors Lapčenoks, kurš, koši sarkanā žaketē tērpts, uz skatuves kāpa kopā ar new metal stilā spēlējošo Rift, un publika netaupīja aplausus, lai novērtētu šos uzdrīkstēšanos. Savukārt no pārējiem ne tikai "Kurzemes Vārda" pārstāvim vien šķita, ka īpaši augstvērtīgi projekti padevušies tās pilsētas pārstāvjiem, kurus Rīgas jautrākais smējējs un šī pasākuma konferansjē Fredis jeb Andris Freidenfelds dēvēja par rokenrola gaismas, roka sirdsapziņas pārstāvjiem, proti, liepājniekiem.

Grupas "Down Town" līderis Jānis Dreimanis gan vēl nepilnu stundu pirms uzstāšanās izskatījās maķenīt nokreņķējies, jo viņa saspēles kolēģi – Fēliksa Ķiģeļa grupa – līdz pēdējai minūtei izmantoja ierakstu studijas iespējas, un Rīgas pievakares sastrēgumos nokļūšana līdz Kongresu namam nav nekāds smokingā darāmais darbiņš. Tomēr viss beidzās laimīgi, un, kad Fēlikss Ķiģeļis, labsirdīgi ironizējot, atvainojās par mājās aizmirsto krēslu un vaicāja, vai uz tā rēķina nevarot nospēlēt trešo – papildu – gabalu, publika šo ideju labprāt akceptēja. Aizkulisēs šā gada "Liepājas dzintarā" nepabijušie netaupīja komplimentus Jāņa Dreimaņa vokālista dotībām, un negribēja ticēt, ka šī bija pirmā grupas "Down Town" uzstāšanās Rīgā, lai gan pats komplimentu vaininieks vēlāk "Kurzemes Vārdam" apstiprināja, ka bijis tieši tā. Jānis priecājās, ka izdevies iekustināt publiku, un sacīja, ka "Bildes" galīgi nevarot salīdzināt ar "Liepājas dzintaru", bet viņu uzrunājot šī mūziķu kopābūšanas sajūta. "Down Town" līderis arī pauda cerību, ka tieši "Bildes" radīs lielāku interesi par viņu grupu, jo vārīšanās savā sulā Liepājā sākot kļūt jau apnicīga, un jaunie mūziķi tikai priecātos, ja varētu nokļūt galvaspilsētas klubu apritē.

Jau tradicionāli publiku skaļiem aplausiem izdevās sakarsēt Igo, kurš šoreiz kāpa uz skatuves kopā ar mūspuses grupu BERM. "Ar pianistu Jāni Strazdu mēs esam pazīstami jau labi sen," kopsadarbības motīvus gatavs atklāt Igo. "Jānis ir aizvietojis Juri Kristonu vairākos manos koncertos, un es biju dzirdējis BERM ierakstus, un kad no puišiem izskanēja piedāvājums, labprāt piekritu. Man liekas, publika mūs saprata, jo, ja es redzu plaudējošas rokas un smaidošas sejas, tad saprotu, ka viss ir kārtībā. Ja es vēl varētu izteikt prognozi, tad, manuprāt, grupas BERM vokālistam Andrim varētu būt labas perspektīvas, jo viņš jau šobrīd gan ritmiski, gan intonitatīvi demonstrē atzīstamu sniegumu, un mums Latvijā nemaz nav tik daudz vokālistu, kas kaut ko spētu izdarīt ne tikai ierakstu studijā, bet arī dzīvajā koncertā uz skatuves."

Savukārt par pirmās dienas koncerta jautrāko mirkli kļuva Liepājas "Tumsas" līdera Mārtiņa Freimaņa sadziedāšanās ar Lauri Reiniku un Fredi koncerta izskaņā. Publikai gavilējot, sirds patiešām sadega vēl neparastāk kā Laura dziesmā ar Mārtiņa tekstu.

Vakar vēlu vakarā notika "Bilžu" veterānu koncerts. Par to, kā izskaņā tika uzņemts par kulmināciju reklāmās jau sen izsludinātā Liepājas brāļu izpildītā kompozīcija, kuru ar Guntara Rača vārdiem Amerikā esošais "Līvu" līderis Ainars Virga uzrakstījis un atsūtījis speciāli šim pasākumam, pavēstīsim nākamajā reportāžā.