Kurzemes Vārds

20:16 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

NO SESTDIENAS LĪDZ SESTDIENAI

Ar valsts svētku karogu uz NATO

Aizvadītās nedēļas notikumus komentē Liepājas rajona Apvienotās būvvaldes vadītājs, būvinspektors ANDRIS VAIVARS

Šonedēļ mūsu valstij atzīmējām dzimšanas dienu. Es nekādos masu pasākumos nepiedalījos, jo mani lielas saiešanas īpaši nesaista. 18.novembri sagaidu ar stipri rezervētām jūtām. Tas patriotisms, kas bija pirms gadiem desmit, ir pagājis. Katrai valstij ir dzimšanas diena, un tā ir jāatzīmē, bet es personīgi ar īpašu pacilātību to vairs neuztveru. Diemžēl situācija ir tāda, ka patriotisms zināmā mērā ir noēsts ar mūsu pašu politiķu gādību.

Nedēļas notikums numur viens, protams, bija uzaicinājums Latvijai iestāties NATO. Tas ir ļoti nozīmīgs brīdis, kaut arī jau tika iepriekš gaidīts un gatavots un nebija nekāds pārsteigums. Gan vienā savienībā – NATO, gan otrā – Eiropas savienībā ir savi mīnusi, bet fantazēt par kaut kādu Latvijas neatkarību vai Šveices modeli ir utopija un nav nopietni. Mēs varam palikt neitrāli varbūt pēckara Albānijas variantā, uztaisot apkārt žogu un sēžot iekšpusē. Vēsturiski Latvija ir tautu, valstu un lielvaru interešu krustpunktā, un mums jāizšķiras, kāda savienība mums patīk vairāk – Austrumu vai Rietumu. Austrumu savienību mēs jau esam izmēģinājuši... Protams, nebūs viegli, risinot dažādus jautājumus, jo ar medus maizēm mūs neviens tāpat vien nebaros. Valstij būs pienākumi, kas jāpilda, ja mēs gribam būt drošībā.

Par draudiem Irākai. Bušam savs spēks ir jāparāda. Es neticu, ka ANO ieroču inspektori varēs novērst ASV uzbrukumu pret Huseina režīmu. Sagaidāmā pretestība no Irākas ir pietiekoši liela un nopietna, un kamēr ASV ar saviem sabiedrotajiem nebūs saņēmušas simtprocentīgu garantiju par pozitīvu iznākumu ieroču lietā, gaidāms karš.

Pēc kuģa avārijas pie Spānijas krastiem negatīvā kontekstā izskanēja arī Latvijas vārds, jo tankkuģis uzņēma mazutu netālu no Ventspils. Es neesmu iedziļinājies ostu un jūrniecības likumos. Cilvēciski domājot, kāda gan būtu šajā situācijā ostu atbildība, uzpildot tankkuģi, par tā tehnisko stāvokli? Manuprāt, kravu attiecīgā laikā tikai jānogādā attiecīgā kuģī. Vai tad osta ir tā iestāde, kura atbild par nepilnībām peldlīdzeklī? Es saprotu, ka šajā situācijā likumi nav strikti noteikti, un līdz ar to ēnu var mest arī uz Ventspils ostu, kaut arī krava tika uzņemta reidā.

Turpinās valdības veidošanās, jo Latvija šonedēļ tikusi pie diviem jauniem ministriem. "Jaunā laika" veidotā valdība sasniegusi to mērķi, ka Saeimā to atbalsta vairāk nekā puse deputātu. Nelielais pārsvars tomēr ir zināms drauds valdības stabilitātei, jo šobrīd pilnībā netiek runāts ar opozīciju. Opozīcijai gan finansiāla, gan politiska ietekme Latvijā ir diezgan ievērojama, un, pilnīgi ar to nerēķinoties, var iekulties nepatikšanās. Arī lielā vienprātība valdības lēmumos tomēr nedaudz izskatās pēc tādas diktatoriskas iezīmes.

"Jaunais laiks" šobrīd gatavojas veikt īstu apvērsumu veselības finansēšanā, ieviešot obligāto veselības apdrošināšanu. Tāpat izskan viedoklis, ka, taupot budžeta līdzekļus, vajadzētu slēgt nevajadzīgas iestādes un atlaist ierēdņus. Arī šīs ieceres pagaidām vairāk ir runu līmenī. Kā tās realizēt? Ierēdņus varētu samazināt, jo birokrātijas aparāts mūsu valstī ir pamatīgi izvērsies, bet to taču ir jādara juridiski pamatoti. Nevar atlaist ierēdni, pamatojoties uz to, ka Repšem viņš nepatīk. Ir taču darba likumdošana, ir starptautiskās cilvēktiesības. Runājot par veselības aizsardzību, iecerētā programma iedzīvotājiem varētu šķist ļoti jauka, bet kur ir finansiālais pamats? Daudzas partijas īpaši pirms vēlēšanām sludināja populistiskus lēmumus, bet es uz tiem skatos ļoti skeptiski. Ja man politiķis paziņo, ka viņš cilvēkiem dos to un šito, bet nepasaka, no kurienes to ņems, tad tas, piedodiet, ir blefs.

Liepājā turpinās diskusijas par īres maksas paaugstināšanu. Ir skaidrs, ka pašreizējās īres maksas nekādā gadījumā nesedz nepieciešamo remontu un citas izmaksas. Esmu saskāries ar vairākām namu pārvaldēm arī rajonā un, ja cilvēks dzīvo gadsimta sākumā uzbūvētā mājā un par dzīvokli bez ērtībām maksā trīs latus par īri, tad par šo naudiņu nekādus darbus izdarīt nevar. Tam, kas dzīvo daudzdzīvokļu namā, it kā būtu jāapmaksā remonts citam – neloģiski. Jautājuma otra puse, protams, ir cilvēku zemā maksātspēja.

Šonedēļ varējām televīzijā vērot Latvijas valsts izlašu sniegumu gan basketbola, gan futbola laukumos. Es uzskatu, ka mūsu basketbolisti tikuši solīdu soli uz priekšu savā attīstībā, bet mūsu futbolisti, šādi spēlējot, nekādus vērā ņemamus rezultātus nevar sasniegt. Uzvara pret Sanmarīno ir un paliek uzvara, taču pati spēle bija pabriesmīga.

Šonedēļ Liepājā notika Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Būvniecības departamenta rīkots seminārs, kurā būvnieki varēja iepazīties ar dažiem specifiskiem jaunumiem. Seminārs bija vērtīgs tādā ziņā, ka tā nebija laika atsēdēšana un galvenais pozitīvais moments – seminārs nebija no departamenta puses deklaratīvā, bet gan dialoga formā.