Kurzemes Vārds

02:00 Sestdiena, 26. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

CILVĒKS NEDĒĻAS CENTRĀ

Dubultsudraba Konstantīns Ovčiņņikovs

Edgars Džiguns

Šajā nedēļā viņš atgriezās mājās no Eiropas džudo čempionāta junioriem, kas notika Roterdamā. Jau otro gadu pēc kārtas mūsu pilsētas labākais šā sporta veida pārstāvis guva sudraba panākumu vecās pasaules labāko junioru džudo meistaru sacensībās. Šobrīd viņam ir 19 gadu, neilgi pēc Sidnejas spēlēm viņu iekļāva Latvijas olimpiskās vienības rezerves sastāvā, daudzi viņu nosauc par vienu no reālākajiem Liepājas sportistiem, kurš varētu likt vēju pilsētas vārdam skanēt Atēnās. Viņa vārds ir KONSTANTĪNS OVČIŅŅIKOVS. Lai dubultsudrabs kalpo par pamatu, saucot viņu par cilvēku šās nedēļas centrā.

Latvijas Džudo federācijas prezidents Mihails Skrebels viņu raksturo kā līdzsvarotu, mierīgu ar augstu pašcieņu apveltītu jaunu cilvēku. "Pēdējā laikā esam daudz braukuši kopā ar Konstantīnu uz dažādām sacensībām. Ar viņu ir izteikti patīkami kontaktēties, viņš ir ļoti simpātisks cilvēks dažādās sadzīviskās epizodēs," pastāstīja M.Skrebels. Arī šo rindu autoram pēc sarunas ar talantīgo sportistu radās līdzīgs priekšstats, jo tāda nosvērtība, pārdomātas atbildes un gaumīga humora izjūta šādā vecumā nav nemaz tik parasta parādība.

Pēc atkārtotā sudraba panākuma viņam tiek pievērsta pastiprināta uzmanība, tāpēc "Kurzemes Vārds" aicināja Konstantīnu pastāstīt par iespaidiem pēc čempionāta un pārdomām, otro gadu pēc kārtas tiekot līdz spožam panākumam. "Es domāju, ka otro gadu pēc kārtas izcīnītā medaļa ļauj domāt jau par stabilu rezultātu. Pirmajā reizē, kad tiku pie godalgas, varēja domāt, ka man paveicās, piemēram, izlozē, tagad tā jau ir stabilitāte. Vienmēr ir grūtāk aizstāvēt sasniegto, nekā cīnīties par pirmo uzvaru," stāsta sportists. Zīmīgi, ka tieši tāpat kā pagājušajā gadā arī šoreiz Ovčiņņikovs finālā paklupa pret ukraini Romānu Gontjuku. "Finālā vajadzēja uzvarēt. Nepaveicās, varbūt morāli nebiju gatavs, bet varēju būt pirmais. Šobrīd var teikt, ka mans fināla pretinieks ir divkārtējs Eiropas čempions, turklāt šogad viņš Pasaules čempionātā ieguva 2.vietu, viņš ir spēcīgs, viņa sniegums ir stabils. Pati svarīgākā ir pirmā cīņa. Es tai biju sagatavojies gan fiziski, gan morāli un uzvarēju, nākamajās cīņās pārspēt sāncensi bija vieglāk. Cīnījos taktiski pareizi un tiku līdz finālam. Biju pārliecināts, ka uzvarēšu," skaidro Konstantīns Ovčiņņikovs.

Droši vien, nevienam nav noslēpums, ka sports šādā līmenī prasa ievērojamus finansu līdzekļus. Kā stāsta K.Ovčiņņikova treneris Vaclavs Jažēvičs, kurš Liepājā pamatoti tiek uzskatīts par nopelniem bagātāko šīs cīņas mākslas meistaru radītāju, tad viens tāds nieka Eiropas čempionāts katram sportistam izmaksā apmēram 1000 latu. Nepietiekamo finansu dēļ viņš neaizbrauca līdzi Liepājas sportistiem, taču ar rezultātiem ir apmierināts. "Esmu ļoti priecīgs par Konstantīnu. Viņš ir malacis. Uz sacensībām viņš brauca kā līderis, bet līderiem tiek pievērsta liela uzmanība no citu komandu puses, tāpēc psiholoģiski ir grūtāk cīnīties, turklāt vāju pretinieku tāda mēroga sacensībās vienkārši nav," pastāstīja V.Jažēvičs.

Vairākas reizes ir dzirdēts, ka Ovčiņņikovs ir viens no tiem liepājniekiem, kuram spīd olimpiskās spēles, tikai saistībā ar šo minējumu visbiežāk nākas dzirdēt šaubas: vai šajā pilsētā šobrīd ir iespējams sagatavot džudistu olimpiādei?

Sportista treneris V.Jažēvičs un Džudo federācijas prezidents domā līdzīgi – "Ovčiņņikova olimpiāde notiks 2008.gadā. Spriežot pēc viņa rezultātiem, droši var prognozēt, ka viņš varētu braukt arī uz Atēnām, bet, ja mēs gribam Konstantīnu nākotnē redzēt kā vienu no džudo līderiem pasaulē, tad vēl ir par agru, vēl būtu jātrenējas un jāgatavojas visaugstākā līmeņa sacensībām, citādi viņš var pārdegt."

"Līdz tam vēl ir tālu. Ļoti, ļoti daudz vēl jātrenējas un jāizdara, lai tiktu uz olimpiādi. Protams, ka es centīšos, bet prognozēt vēl neko nevar, jo tās jau ir pavisam citas likmes," stāsta Ovčiņņikovs. Jebkurā gadījumā Liepājai ir potenciāls olimpietis, turklāt viņš nav vienīgais. Jautājums ir: vai Liepājai vajag, vai pilsēta var atļauties finansiāli uzturēt konkrētus sporta veidus attiecīgā līmenī? Naudu vajag pat tik elementārām lietām kā sporta bāzu iekārtošanai, nemaz nerunājot par to, ka šāda līmeņa sportistiem daudzās rietumu valstīs ir personīgi treneri, masieri, ārsti un pat pavāri. Kompleksās sporta skolas direktors Naums Vorobeičiks stāsta, ka līdz šim viņš Ovčiņņikovu Liepājā noturējis tikai ar solījumiem par gaišo nākotni. "Cik ilgi es varu viņam un pārējiem solīt labus treniņapstākļus, kvalitatīvas sacensības un galu galā atalgojumu, jo viņiem ir jākļūst par profesionāļiem?" retorisku jautājumu uzdod N.Vorobeičiks. "Ja nekas nemainīsies, tad pavisam drīz pienāks tā diena, kad mums būs jāatvadās no vairākiem tādiem sportistiem kā Konstantīns Ovčiņņikovs."

Lai arī šajā reizē uzmanība pamatā tiek pievērsta Eiropas sudrabā kaltajam Ovčiņņikovam, nebūtu pieklājīgi šobrīd runāt par džudo Liepājā, nepieminot šā sporta veida galveno vilcējspēku dzintarkrastā – treneri Vaclavu Jažēviču un vairākus ne mazāk talantīgus un apņēmības pilnus viņa audzēkņus – Juriju Šuļinu, Kasparu Svaru, Sergeju Suhorukovu, kuri līdzīgi kā Konstantīns guvuši ne mazums panākumu dažādās starptautiskās klases turnīros kā arī samērā augstus rezultātus gan pasaules, gan Eiropas junioru čempionātos. Kādā sarunā Jažēvičs atzina, ka Liepājā ir vairāki talantīgi džudisti, kuri ikviens ir spējīgs izcīnīt augstus rezultātus pat Eiropas un pasaules čempionātos, bet apkārt viņiem radītie apstākļi ir bēdīgi. "Brīžiem nolaižas rokas," atklāti pasaka Jažēvičs. "Vairākas reizes esam saņēmuši piedāvājumus no citām pilsētām, lai mūsējie pāriet pie viņiem, tad sportistiem tiks nodrošināta gan dzīvošana, gan treniņapstākļi, gan atalgojums. Liepājā šobrīd rodas iespaids, ka ne Ovčiņņikovs ne kāds cits talantīgs džudists nav vajadzīgs."

Būtu ļoti pārdroši nosaukt džudo par populārāko sporta veidu pilsētā, taču nevar arī teikt, ka Liepājai nav vajadzīgi tādi talanti kā Ovčiņņikovs, bet vislabākais veids, kā to pierādīt, droši vien būtu radīt atbilstošus apstākļus, lai pie sportiskajām debesīm varētu parādīties atkal un atkal jaunas zvaigznes, lai pasaule zinātu, ka, piemēram, olimpiskais zelta džudists nāk no skaistas pilsētas zeltaina dzintara krastā.