Kurzemes Vārds

03:10 Sestdiena, 26. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Savrupdomas

Olafs Gūtmanis

16. novembrī. Ilgs laiks jāpavada poliklīnikā, lai iegūtu vajadzīgās izziņas acu operācijai. Daudz kas pieredzēts, bet vai par to visu var un vajadzētu stāstīt? Arī slimības un to izraisītie pārdzīvojumi ir intīmi. Ļoti daudz nelaimīgu cilvēku. Kad pievakarē tieku brīvs, tūdaļ uz jūras krastu izvēdināt drūmās domas.

Laba grāmata sagādā gandarījumu pēc visai haotiski pavadītas dienas. Šoreiz tā ir 500 lappušu biezā norvēģa Hansena grāmata "Vēstījumi par sargāšanu" (1.daļa).

17. novembrī. Esmu spītīgs, kā jau Mežāža zvaigznājā dzimušais, pievērsies dzejoļu rakstīšanai. Apjaušot, ka tā vairs nav nodarbe manā vecumā, zinot, ka šie pantiņi netiks publicēti. Un tomēr šī rakstīšana nenoskārstai vajadzībai ir pašam sev tik uzmundrinoša un sagādā radīšanas prieku. Arī par spīti tam, ka dzeja nav modē un retais jūt vajadzību pēc tās.

Izlasu laikraksta "Diena" sestdienas pielikumā par Grenlandes latvieti Ivaru Sīli, kurš vairākas reizes bijis arī mūsu ciemiņš Jūrmalciemā un Liepājā. Pēdējoreiz, kad tikāmies, viņš gribēja rakstīt grāmatu par dažiem liepājniekiem, vāca materiālus. Savdabīga, pievilcīga personība.

18. novembrī. Svētku noskaņa nāk no radio, klausoties dievkalpojumu, TV – Ingrīdas Ūdres runu. (Kaut kas sagāja grīstē ar himnas atskaņošanu.)

Gar jūrmalu uz Centrālkapiem. Saule izlaužas no mākoņiem.

Vakarā Čakstes laukumā, kur ārišķīgi iespaidīgs piedzīvojums ir krāšņā uguņošana. Stāvam ar Velgu ciešā barā ar liepājniekiem. Himnas atskaņošanas laikā dažs dzied līdzi, cepuri noņēmis, ir arī tādi, kas smīkņā un sarunājas. Neviendabīga drūzma. Dzirdētais nesaviļņo. Varbūt pats pie tā esmu vainīgs, jo atcerējos, kā 1988.gadā liepājnieki izgāja vienotā gājienā, patriotisma vilnis Liepājā sasniedza apogeju. Tagad patriotiskās jūtas ir tik pretrunīgas.

Tomēr, noklausoties prezidentes runu pie Brīvības pieminekļa un pēc tam sekojošo programmu, patriotisms ir atkal savā īstajā vietā – sirdī un apziņā. Pēc tam vēl piezvana Valdis Auers no Anglijas. Sirsnīgi apsveicamies. (Pirms pieciem gadiem Anglijā valsts svētkos uzrunāju tautiešus).

19. novembrī. Svētku atskaņas. Vairāki cilvēki uzdod jautājumu: kādēļ svētku gadījumos avīzēs vairs nepublicē dzejoļus, kā tas bija izsenis, kopš Latvijas kā valsts pastāvēšanas. Atbildes jāprasa redaktoriem. Iestājies pragmatisma laikmets. Pēc iespējas mazāk emociju.

Šonedēļ atkal nav neviena afiša, kas vēstītu par Liepājas Simfoniskā orķestra koncertu. Uz I.Kalniņa mūzikas koncertu arī nevarēja tikt.

Diena pa brīžam pat saulaina. Tas uzlabo garastāvokli un vairo darbaspējas.

20. novembrī. Vēl aizvien veselības problēmas. Tās prasa laiku un pacietību. Zinātniskās bibliotēkas direktore Aina Krauče ieplānojusi dzejniecei Veltai Tomai veltītu vakaru. No savas puses varu piedāvāt saraksti ar Veltu, ko ar nosaukumu "Nākot iedami ejam?" esmu iekļāvis prozas grāmatā "Dzērvju dejas". Kādreiz Velta ļoti vēlējās, lai Liepājā notiktu viņas dzejas sarīkojums.

21. novembrī. Vakarā jāpārdzīvo lielais basketbols. Laimīgi.

Mums ir divas kaķenes – Fiša un Ribka. Māte ar meitu. Ļoti līdzīgas. Abas tik saradušas un tik draudzīgas savā starpā. Spēlējas, kaut Fiša jau vecenīte. Par suņiem un kaķiem manā dzīvē esmu gari un plaši izrakstījies manuskriptā "No klaidoņa par svētceļnieku".

Šodien gaidām uzaicinājumu iestāties NATO. Tas būtu stabils ceļastabs uz drošību nākotnē.

Untumaina diena – te uzvāžas mākoņi un uzšļāc, te tie atkal pašķiras un uzspīd pat saule.