Kurzemes Vārds

01:38 Sestdiena, 26. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

PAKĀPIENI

Jauniešu līdere, kas visu izlemj pati

Anda Pūce

Liepājas rajona Izglītības pārvaldes jaunatnes lietu koordinatore Inita Ate priekulnieci Santu Jurkovsku sauc par izteiktu jauniešu līderi, kas ir spējīga ar savām idejām un darbošanos aizraut līdzi citus. Šādi līderi kā Santa, rajona pašvaldībās ir tie, kas satur kopā un iesaista sabiedrības dzīvē lauku jauniešus – tos, kas strādā lauksaimniecībā, studē un mājās atgriežas tikai nedēļas nogalēs, strādā pilsētā un ik vakaru dodas mājup vai savas dienas vada turpat laukos. Tāpēc, kaut gan jauniete vēl ir tikai studente un nav uzsākusi karjeru kādā profesijā, izvēlējāmies pastāstīt par viņu rubrikā "Pakāpieni". Santa ir viena no šobrīd aktīvākajām Liepājas rajona jauniešu kluba "Pulss" pārstāvēm, Priekules jauniešu kluba vadītāja un, kā saka I.Ate, meitene, kuras enerģiju var apbrīnot, jo, pat mācoties divās skolās, viņa pagūst pamatīgi iesaistīties arī sabiedriskajā darbā. "Lai gan viņa vienmēr ir aizņemta, uz Santu var paļauties. Ja viņa ir ko solījusi, tad noteikti izpildīs," piebilst I.Ate.

Socioloģiju izvēlējās nejauši

Santa stāsta, ka pēc Priekules vidusskolas beigšanas viņai neesot bijis ne mazākā priekšstata par to, kurp doties studēt, un gluži nejauši izvēlējusies sociologus, ko togad pirmo gadu komplektēja Liepājas Pedagoģijas akadēmijā. Viņa ļoti priecājusies, ka eksāmeni nav pārrunu, bet gan testa veidā, jo patiesībā viņai nav bijis priekšstata, ko tad īsti sociologi dara. Tagad Santa uzzinājusi daudz interesanta – kā intervēt cilvēkus, veidot aptaujas, pētīt un analizēt problēmas.

"Darbā ar jauniešiem tas ir ļoti noderīgi, piemēram, tagad "Pulsā" strādājam pie projekta par jauniešu bezdarbnieku integrēšanu un projekta ietvaros esam plānojuši noskaidrot, kāds ir reālais jauniešu bezdarbnieku skaits rajonā, ar aptauju palīdzību uzzināt viņu viedokļus par šo problēmu, kā arī izpētīt šo jautājumu no darba devēju puses," stāsta Santa. Un to, ka bezdarbs rajonā ir ļoti nopietna problēma tieši jauniešiem, Santa zina ļoti labi, jo Priekulē ar nodarbinātību ir lielas problēmas, slimnīca praktiski ir vienīgais lielais darba devējs, vēl daži sīkāki uzņēmumi, tas arī viss. "Tāpēc jauniešu noskaņojums ir diezgan pesimistisks, viņus grūti iekustināt uz darbošanos, jo viss iegājis tādā drūmā ikdienas rutīnā." Bet tie, kas kaut kur izrāvušies, aizvien vairāk steidz prom no Priekules. "Šobrīd klubiņā mums ir tāda neliela krīze, jo vairāki jaunieši devušies mācīties uz Rīgu," saka Santa. Tāpēc viņai ir jādomā, kā klubiņa darbībā iesaistīt citus jauniešus. "Mums, tāpat kā citās pašvaldībās, protams, aktīvāk darbojas skolas jaunieši, bet gribas no mājām izvilkt un iekustināt arī tos, kas turpat vien dzīvo, kaut kur puslegāli strādā, palīdz vecākiem."

"Santas zināšanas mums tiešām ļoti palīdz, pie šādiem projektiem strādājot," atzīst arī I.Ate. Tomēr Santa pati nav pārliecināta, vai socioloģija ir viņas vienīgā īstā nodarbe, bet vismaz prieks, ka studiju nobeiguma darbus viņa varēs rakstīt par jauniešiem un tā ar savām mācībām savukārt palīdzēt "Pulsam".

Mūzikas skolā bez piespiešanas

Bet īstā lieta Santai varētu būt mūzika. "Priekules Mūzikas skolā iestājos samērā vēlu, toties bez mammas piespiešanas, bet gan tāpēc, ka pati to patiešām gribēju. Un tad nu tā sanāca, ka pabeidzu to tikai vienpadsmitajā klasē un pēc vidusskolas absolvēšanas man mūzikas studijas vairs nebija prātā. Visi tie solfedžo un kori man bija vienkārši apnikuši. Vēlāk gan sadūšojos iestāties Liepājas E.Melngaiļa Mūzikas vidusskolā un tagad pirmajā kursā mācos akadēmisko dziedāšanu." Viegli tas neesot, īpaši šogad, kad Santa no mācībām vienā skolā steidz uz lekcijām otrā. "Bet man ir ļoti paveicies ar pasniedzējiem, piemēram, Natālija Tilgale ir ne tikai lieliska vokālā pedagoģe, bet arī saprotošs cilvēks, viņa nestrostē mani, kad nokavēju kādu nodarbību, jo zina, ka tad esmu lekcijās augstskolā." Bet dziedāšanu Santa nekad nav pametusi un turpina to darīt gan Priekules sieviešu korī, gan Agritas Hanzovskas vadītajā Priekules jauniešu vokālajā ansamblī. "Dziedāšana man patiesi sagādā prieku, tāpēc es to daru no visas sirds." Arī draugi no "Pulsa" atzīst, ka, pateicoties Santai, nevienā sarīkojumā neiztiekot bez dziedāšanas.

Santa saka, ka trīs cilvēki, kurus viņa uzskata par visnozīmīgākajiem savā dzīvē, ir mamma Regīna, māsa Linda un draugs Mārtiņš. "Mamma strādā par pavāri Priekules vidusskolā un ir mani vienmēr morāli un arī finansiāli atbalstījusi. Jaunākā un vienīgā māsa Linda savukārt ir viens no maniem brīvprātīgajiem palīgiem jauniešu klubiņā, un ar viņas palīdzību vienmēr varu savākt kopā vidusskolas jauniešus, informēt viņus." Savukārt Santas draugs Mārtiņš līdzdarbojas jauniešu klubiņā, ir viens no viņas domubiedriem un atbalstītājiem. "Bet gadās arī, ka mūsu domas par dažādām lietām nereti nesakrīt, un tādi radoši strīdi nav retums, tomēr es domāju, ka tas tikai palīdz kopējam darbam." Un puisim neesot nekāda pamata būt greizsirdīgam uz Santas darbošanos klubiņā vēl kāda iemesla dēļ. "Tieši pateicoties klubiņam, mēs satikāmies," Santa viltīgi nosaka. Viņa smejas, ka tāpēc jau droši vien no Priekules nekur prom netiekot, ka tur gan mamma, gan māsa un arī Mārtiņš. "Esmu mēģinājusi dzīvot Liepājā, bet mani velk atpakaļ."

Turklāt Santas darbošanās jauniešu klubiņā jau savā būtībā ir centiens pierādīt, ka arī provinces pilsētā var būt labi un interesanti dzīvot, kaut arī tur nav Liepājas atpūtas un izklaides iespēju, par Rīgas piedāvājumu nemaz nerunājot. Tomēr jaunieši Priekulē un arī citviet rajonā pierādījuši, ka paši sev un arī citiem var sarīkot svētkus, interesantus sarīkojumus un pasākumus.

Nodarbībās bez kavējumiem

Kad I.Ate apgalvo, ka Santa ir viena no aktīvākajām "Pulsa" biedrēm, viņa nav melojusi. "Nākot uz sarunu, saskaitīju, ka neesmu kavējusi nevienu no rajona jauniešu nodarbībām," lepni saka Santa. Arī rajona jauniešu kustībā viņa iesaistījusies nejauši – piezvanījusi bijusī skolotāja Zaiga Strelēviča un sacījusi, ka Santa būtu atbilstošs kandidāts uz Priekules jauniešu koordinatora vietu.

Santai uzreiz iepaticies, kā I.Ate strādā ar jauniešiem. Sanāksmēs neesot tā, ka kāda gudra skolotāja stāsta jauniešiem, ko darīt. Visi jūtoties līdzvērtīgi partneri, bet Santa zina, ka jauniešiem tas ir pats svarīgākais. Priekulniece atzīst, ka tikšanās ar citiem jauniešu koordinatoriem ir kā stimuls darboties pašiem savā klubiņā, jo nevar taču visu pamest, ja redzi, ka citur jaunieši ir aktīvi. "Mūsu sanākšanas ir arī laba pieredzes apmaiņa, kur varam gūt idejas savam darbam," saka Santa. Un bez tam kopš iesaistīšanās rajona jauniešu kustībā viņa ir kļuvusi bagātāka ar vairākiem labiem draugiem. Turklāt kopā viņi daudz mācījušies, piemēram, projektā "Nelauzies, piedalies!", kurā palīdzējuši izveidot arī jauniešu līderu rokasgrāmatu, kas tagad pašiem nereti noder darbā.

Jauniešiem vajag saturīgu atpūtu

Lai izveidotu klubiņu, Priekules jaunieši pirmo reizi kopā sanākuši 2001.gada vasarā. "Toreiz bijām kādi divdesmit, un visiem bija dažādas domas un idejas, milzīga apņemšanās gluži vai kalnus gāzt," stāsta Santa. Laika gaitā gan daudzi atbiruši un palicis krietni mazāks aktīvistu pulciņš, tomēr tie, aptuveni desmit, kas vēlējušies, aktīvi darbojušies. "Pirmais mūsu kopējais sarīkojums bija sporta diena septembrī, vēlāk esam piedalījušies arī dažādos sarīkojumos Kultūras namā, esam bijuši Ziemassvētku rūķi un Lieldienu cāļi, vadījuši dažādus sarīkojumus." Protams, priekulnieki piedalījušies arī rajona jauniešu sarīkojumos, braukuši ciemos pie jauniešiem citos pagastos. Te lieti noderot pašvaldības atbalsts, tomēr kā tādu nozīmīgu spēku jauniešus pilsētā neuzskatot, katrā ziņā pensionāri sev protot vairāk labuma iegūt.

Santa domā, ka ir ļoti svarīgi, lai jauniešu klubiņiem ir savas telpas. "Mums it kā bija viena istabiņa Priekules Kultūras namā, bet pamazām tā piepildījās ar krēsliem un citām lietām. Tā vienkārši sanākot kopā kaut kur, nav tādas radošas atmosfēras, tāpēc nereti mēs pulcējāmies pie manis mājās, kur dzērām tēju un uzkodām cepumus, kā arī izrunājām tūkstošiem dažādu lietu." Tāpēc ārzemēs populārie jauniešu centri, kas pamazām parādās arī pie mums, pēc Santas domām, ir ļoti labs risinājums jauniešu brīvā laika problēmai. Tā, rūpējoties par savu kaktiņu, arī pašam klubiņam esot vieglāk panākt vienotību.

Jauniete secinājusi, ka visvairāk lauku jauniešiem nepieciešama saturīga atpūta un tas ir aktuāli arī tiem, kas pēc studijām brīvdienās atgriežas mājās. Un, ja ir vieta, kur visiem kopā sanākt, aprunāties un padejot, tas ir pilnīgi pietiekami. "Var jau rīkot arī visādas nodarbības, bet esmu secinājusi, ka pirmā stunda tik un tā paiet savstarpējās sarunās, jo jaunieši vienkārši ilgāku laiku nav redzējušies. Tomēr viņai netrūkst dažādu ideju arī semināriem un diskusijām. Pēc iecerētās Priekules jauniešu klubiņa balles, kurā ielūgti aptuveni simts jauniešu, iespējams, būs izveidojies jauns un enerģisks klubiņa kodols, kas būs gatavs kopā aktīvi darboties. "Labs līderis jau nav tas, kurš visu izdomā, izplāno un izdara pats. Svarīgi ir prast sadalīt pienākumus, lai katrs jūtas vajadzīgs un piederīgs kopējai lietai," saka Santa. Bet ne jau vienmēr viņai tāds optimistisks skats uz dzīvi. "Dažbrīd domāju, ja tas nav vajadzīgs citiem, iztikšu arī bez tās darbošanās ar jauniešiem, jo abās skolās darāmā tiešām netrūkst, tomēr tad kaut kā apstākļi sagrozās tā, ka atkal ir jāiet un jādara."

Egona Zīverta foto

"Viegli jau nav visur pagūt un visu izdarīt, dažkārt man gribas visus sabiedriskos darbus mest pie malas, bet neizdodas – saņemos un atkal daru," saka priekulniece, Liepājas rajona jauniešu kluba "Pulss" dalībniece Santa Jurkovska.

LOGS: Kura darbs tas ir?

Šis ir stāsts par četriem cilvēkiem, kurus sauca – Visi, Kāds, Ikviens un Neviens. Bija kāds svarīgs darbs, kas bija jāizdara, un Visi tika lūgti to darīt. Visi bija pārliecināti, ka gan jau Kāds to izdarīs. Patiesībā Ikviens būtu varējis to izdarīt, bet Neviens to nedarīja. Kāds kļuva par to dusmīgs tāpēc, ka tas bija Visu darbs. Savukārt Visi domāja, ka Ikviens to izdarīs, bet Neviens nesaprata, ka Visi to nedarīs. Viss beidzās ar to, ka Visi vainoja Kādu, bet tajā pašā laikā Neviens neizdarīja to, ko varēja izdarīt Ikviens!

Skumjš stāsts no dzīves, kas publicēts projekta "Nelauzies, piedalies!" izstrādātajā jauniešu līderu rokasgrāmatā.

Iepazīstināšanai:

Santa Jurkovska

21 gadu jauna,
LPA studē socioloģiju (4.kurss) un Liepājas Emiļa Melngaiļa Mūzikas vidusskolā mācās akadēmisko dziedāšanu (1.kurss),
absolvējusi Priekules vidusskolu, joprojām sevi var uzskatīt par pilnvērtīgu priekulnieci,
Priekules jauniešu klubiņa vadītāja, Liepājas rajona jauniešu kluba "Pulss" biedre,
neprecējusies,
par trīs svarīgākajiem cilvēkiem savā dzīvē uzskata mammu Regīnu, māsu Lindu un draugu Mārtiņu.